W pandemii liczba firm w Małopolsce rośnie… najszybciej od lat. W Krakowie biznesy zwijają taksówkarze, a masowo zakładają je informatycy

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
pixabay
Udostępnij:
Blisko 441 tysięcy firm było zarejestrowanych w Małopolsce na koniec września, z czego w samym Krakowie ponad 158 tys. To znacznie więcej niż przed pandemią. Co więcej – liczba ta rośnie z każdym kolejnym kwartałem szybciej niż przed wybuchem zarazy koronawirusa – wynika z danych krakowskiego Urzędu Statystycznego. W stolicy województwa biznesy zwijają głownie taksówkarze, a masowo zakładają je informatycy. Kto jeszcze patrzy w przyszłość z optymizmem, a kto widzi ją raczej w czarnych barwach? W których dzielnicach wzrost przedsiębiorczości jest największy, a gdzie najsłabszy?

Wrzesień 2021 roku był kolejnym miesiącem niekończącej się pandemii, w którym liczba nowych podmiotów gospodarki narodowej wpisanych do REGON była dużo wyższa od liczby podmiotów wykreślonych z tego rejestru. W skali Małopolski przybyło aż 2787 firm, a ubyło 1103. Dodatnie saldo odnotowały wszystkie powiaty w regionie, np. w Krakowie wykreślono 370 firm, ale wpisano 1017 nowych, w Tarnowie wykreślono 27, a wpisano 82. Równie dobrze wyglądało to w powiatach ziemskich. Poza stolicą województwa najbardziej spektakularny przyrost liczby firm zanotowano w powiecie krakowskim (przybyły 243, znikło 80) i wielickim (przybyło 94, znikły 32) . Relatywnie słabo wypadły tym razem: powiat tatrzański (przybyło 64, ubyło 37) oraz Nowy Sącz (miasto – przybyło 64, wykreślono 39); w powiecie nowosądeckim (ziemskim) było lepiej: pojawiły się 164 nowe firmy, znikło 85.

Z analiz Krakowskiego Obserwatorium Rynku Pracy (opublikowanych na stronie Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie) wynika, że w stolicy Małopolski liczba firm wpisanych do REGON rosłą w ostatnim roku szybciej niż przed pandemią. O ile w bardzo dobrym przecież dla biznesu okresie od wiosny 2019 do wiosny 2020 w miejsce 3 likwidowanych firm przypadało 5 nowopowstałych, to od wiosny 2020 do wiosny 2021 już prawie 6, a w drugim i trzecim kwartale 2021 roku - blisko 7.

Od 1 kwietnia do końca września 2021 r. z rejestru REGON znikło w Krakowie 2137 podmiotów, a rozpoczęło działalność 4835 nowych. Kto likwidował działalność? M.in. 153 taksówkarzy, 74 fryzjerów, 69 firm zajmujących się sprzedażą internetową i wysyłkową, 56 firm doradczych i 51 żyjących z transportu towarów. Kto zaczynał przygodę z biznesem? 482 przedsiębiorców zajmujących się oprogramowaniem, 188 rozwijających sprzedaż internetową i wysyłkową, 149 doradców, 146 budowniczych domów i 144 świadczących usługi fryzjerskie i kosmetyczne.

Widać więc wyraźnie, że w miejsce jednego rezygnującego z prowadzenia firmy doradcy biznesowego działalność uruchamia trzech innych doradców, a w miejsce jednego zamkniętego zakładu fryzjerskiego przypadają dwa nowootwarte. Podobnie jest w handlu internetowym. Absolutnie na fali są informatycy oraz budowlańcy, natomiast problem mają wciąż przedsiębiorcy żyjący z przewozu osób. Rzeź taksówkarzy widać w Krakowie niemal gołym okiem: już przed pandemią – od 1 kwietnia 2019 do marca 2020 – wyrejestrowało się 212 usług taxi i była to pierwsza pozycja na liście kończących działalność (drugie miejsce na podium zajmowali wtedy przedsiębiorcy zajmujący się… sprzątaniem budynków i obiektów przemysłowych, którzy dzisiaj cieszą się gigantycznym wzięciem; na trzecim miejscu byli restauratorzy).

W okresie od 1 stycznia 2020 do 31 marca taksówkarze umocnili się na pozycji liderów zestawienia najczęściej likwidujących działalność (znikło kolejnych 257 takich firm) i nie oddali jej do dziś. Jednym powodem jest tutaj bardzo ostra (już przed pandemią) konkurencja ze strony nowych dużych graczy, jak UBER czy FreeNow, drugim – chroniczny brak zagranicznych turystów, którzy przed wybuchem zarazy często korzystali z usług taksówkarzy. Słabszy popyt wynika także ze znacznie mniejszej liczby imprez w Krakowie, z których można przywozić ludzi. Czy to się kiedyś zmieni? Na razie prognozy nie są optymistyczne.

Na pierwsze miejsce listy najczęściej uruchamianych typów firm wskoczyła natomiast „działalność związana z oprogramowaniem”. W pierwszym roku pandemii ponad 16 procent nowootwartych przedsiębiorstw zajmowało się właśnie tym obszarem. W ostatnich dwóch kwartałach było to już 22,5 procent. Odsetek ten jest zatem prawie dwa razy wyższy niż przed wybuchem pandemii! Pozostaje (raczej płonna) nadzieja, że wraz z nasileniem się konkurencji ceny tego typu usług nieco spadną…

- Przy omawianiu tych danych warto wziąć pod uwagę, że w roku pandemicznym wpływ na liczbę podmiotów, które zakończyły działalność gospodarczą mogła mieć wysokość środków publicznych (m. in. Tarcza Antykryzysowa) - która przez działania interwencyjne, wspierające i osłonowe mogła w istotny sposób zamortyzować negatywne oddziaływanie koronakryzysu na funkcjonowanie krakowskich firm - komentuje Marek Cebulak, dyrektor GUP w Krakowie.

Notabene, największy pośredniak w regionie przyczynił się do wzrostu liczby przedsiębiorstw: dzięki publicznym środkom z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego udało się uruchomić 245 nowych podmiotów gospodarczych, z czego najwięcej (24) w Debnikach oraz w Prądniku Białym (23), Podgórzu (20), Prądniku Czerwonym (18), Mistrzejowicach (18) i Nowej Hucie (17), a najmniej (3) w Łagiewnikach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie