MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W parkach decydowali, jak podzielić 12 mln zł [ZDJĘCIA]

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
W weekend odbyły się dwa specjalne pikniki, w czasie których krakowianie mogli oddać swoje głosy na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego

Krakowian, którzy w niedzielne popołudnie spacerowali po Parku Ratuszowym Małgorzata Szymczyk-Karnasiewicz częstowała truskawkami. Zdziwionym przechodniom tłumaczyła, że wbrew pozorom niczego nie sprzedaje i chce ich jedynie zachęcić do wspólnego wydania 12 mln zł, które są do rozdysponowania w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

- Kobiałka czerwonych truskawek to mój sposób, żeby na chwilę zatrzymać ludzi i przekonać ich do głosowania - wyjaśniała nam. - Promuję przede wszystkim dzielnicowy projekt, który napisałam razem z seniorami, na piknik sportowy 65+. Nie chcemy remontów chodników czy budowania parkingów, ale razem z seniorami chcemy pokazać się. Dziś ich główną aktywnością w przestrzeni miejskiej jest siedzenie na ławkach.

Aktywiści, którzy przygotowali projekty w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, mieli okazję do ich wypromowania podczas dwóch weekendowych pikników zorganizowanych w Parku Bednarskiego i Parku Ratuszowym. Krakowianom opowiadali o szczegółach swoich pomysłów, rozdawali również specjalne ulotki informacyjne. Posłuchać można było m.in. dlaczego warto w szkołach podstawowych otworzyć gabinety stomatologiczne dla dzieci, a przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 stworzyć boiska do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej oraz strefę relaksu dla młodzieży.

W parkach stanęły także specjalne punkty do oddawania głosów w formie elektronicznej i tradycyjnej, papierowej. Uczestnikom pikniku w podjęciu decyzji pomagały specjalnie przygotowane książeczki, zawierające najważniejsze informacje dotyczące każdego zgłoszonego pomysłu. Krakowianie wertowali je na parkowych ławkach i wygodnych leżakach, przy okazji głosowania, słuchając również muzyki i biorąc udział we wspólnej zabawie.

- W Nowej Hucie takich imprez brakuje, więc to także okazja do integracji - oceniał Jarosław Ryczek, jeden z mieszkańców, który swój głos oddał na inicjatywy związane z ekologią i walką z zanieczyszczonym powietrzem. - Według mnie smog jest najbardziej palącym problemem Krakowa. Od nas zależy, jakie działania będą podejmowane w mieście, dlatego nie chciałem być bierny i przyszedłem zagłosować - tłumaczył.

Pikniki obywatelskie po raz pierwszy towarzyszą głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego. Jak wyjaśnia Mateusz Płoskonka, dyrektor biura Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych są one odpowiedzią na głosy mieszkańców, którzy apelowali o organizację tego rodzaju imprez plenerowych. - Wychodzenie do krakowian w przestrzenie otwarte i nieformalne sprawdza się lepiej niż tradycyjne formy promocji. Dzięki tego rodzaju imprezom możemy dotrzeć do tych osób, które np. nie czytają gazet czy nie oglądają telewizji i o głosowaniu nie wiedzą - argumentuje.

W tym roku zaplanowano jeszcze jeden piknik. Odbędzie się on w niedzielę na Błoniach Krakowskich. Swoje głosy w ramach budżetu obywatelskiego można oddawać do 30 czerwca także za pośrednictwem internetu (na stronie budzet.krakow.pl) albo w jednym z ponad 90. punktów stacjonarnych.

WIDEO: Miliardy na kolej w Małopolsce

TVP3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski