Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W plenerowym kinie MOCAK-u filmy do końca sierpnia. Seans za 10 zł

OPRAC.: Anna Piątkowska
Ukraina będzie tematem tegorocznej odsłony kina plenerowego w MOCAK-u
Ukraina będzie tematem tegorocznej odsłony kina plenerowego w MOCAK-u fot. Dział Promocji MOCAK
W każdy piątek od 7 lipca do 25 sierpnia o godz. 21.00 w podcieniach Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK działa plenerowe kino. "Dzieła prezentowane w ramach tegorocznego kina letniego stanowią swoisty przegląd różnych filmowych – wewnętrznych i zewnętrznych – spojrzeń na Ukrainę" - wyjaśnia muzeum. Każdy seans pod chmurką w cenie 10 zł.

Tradycyjne już plenerowe kino letnie MOCAKU rozłożyło swoje leżaki w podcieniach muzeum także w tym roku. W repertuarze tytuły przywołujące Ukrainę.

"Kino jest wyrazem walki o niezależność i wolność – artystyczną, ideologiczną, kulturową, finansową, polityczną, społeczną i indywidualną" - wyjaśnia MOCAK. - "W w ostatnich latach ukraińska kinematografia przeżywa swój być może najbardziej owocny okres od 1991 roku – zarówno w wymiarze artystycznym, jak i instytucjonalnym – a jej losy jak w soczewce skupiają w sobie najważniejsze dylematy, problemy czy aspiracje tamtejszego społeczeństwa XX i XXI wieku. Do Ukrainy przyjeżdżają też filmowcy z całego świata, żeby okiem kamery uchwycić panującą tam atmosferę, przyjrzeć się z bliska życiu mieszkańców, ocenić wpływ uwarunkowań geopolitycznych na obecną i przyszłą sytuację kraju".

Wszystkie seanse w piątki o godz. 21.00

Harmonogram pokazów:

  • 21 lipca - "Szron"
    reż. Šarūnas Bartas, 2017 (1,55 min)
    Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny.
  • 28 lipca - "Plemię"
    reż. Myrosław Slaboshpytskiy, 2014 (2,12 min)
    Pokazywane i nagradzane na dziesiątkach festiwali filmowych dzieło Miroslava Slaboshpytskiyego to wstrząsająca historia, która robi ogromne wrażenie, choć opowiedziana jest jedynie obrazem i językiem migowym, bez napisów czy lektora. Niesłyszący Sergey zaczyna naukę w szkole dla głuchoniemych. Przenosi się do internatu. W nowym miejscu musi odnaleźć swoje miejsce w hierarchii narzuconej przez organizację zwaną Plemieniem – szkolną sieć uwikłaną w działalność przestępczą i prostytucję. Chłopak przekonuje się na własnej skórze o bezwzględności zasad, którymi kierują się osoby w Plemieniu.
  • 4 sierpnia - "Syndrom Hamleta"
    reż. Elwira Niewiera & Piotr Rosołowski, 2022, (1,30 min)
    Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukrainców. Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. piątka bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem.
  • 11 sierpnia - "Moje myśli są ciche"
    reż. Antonio Lukich, (1, 44 min)
    Doświadczył wielu niepowodzeń - zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej. Dostaje jednak od losu szansę, by zacząć wszystko od nowa. Zadanie, dzięki któremu mógłby opuścić Ukrainę, gdzie żyje się trudno, i przenieść do upragnionej Kanady, jest proste: ma nagrać odgłosy zakarpackich zwierząt. Jednak sprawy się komplikują, gdy okazuje się, że przy wykonywaniu tej pracy Wadimowi towarzyszyć będzie... jego matka. Tak rozpoczyna się wspólna podróż tej dwójki.
  • 18 sierpnia - "Klondike"
    reż. Maryna Er Gorbach, 2022, (1,40 min)
    Historia ukraińskiego małżeństwa, Irki i Tolika mieszkającego w czasie wojny na pograniczu Rosji i Ukrainy. Irka odmawia opuszczenia domu, nawet gdy wioska zostaje przejęta przez separatystów. W chwilę później niedaleko nich spada samolot malezyjskich linii lotniczych. Separatystyczni przyjaciele Tolika oczekują, że się do nich przyłączy, zaś brat Irki jest wściekły na podejrzenia, że ​​para zdradziła Ukrainę.
  • 25 sierpnia - "Superheroes"
    reż. Szymon Gonera, 2022, (1,30 min)
    Kiedy 24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, świat się zatrzymał. Pierwszy szok szybko jednak przeszedł w działanie. To był naturalny odruch serca, Polacy nie mogli zostawić swoich sąsiadów, swoich przyjaciół z Ukrainy zupełnie samych. Niemal wszyscy, mieszkańcy małych i dużych miast, młodzi i starzy, bogaci i biedni zaangażowaliśmy się w pomoc Ukraińcom, otworzyli swoje domy dla uciekających przed wojną, zaczęli organizować pomoc humanitarną. Czy zdali egzamin z człowieczeństwa? Film w reżyserii Szymona Gonery to wzruszający pełnometrażowy materiał dokumentalny pełen empatii, szczerości i determinacji, w walce o lepsze jutro.

Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W plenerowym kinie MOCAK-u filmy do końca sierpnia. Seans za 10 zł - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski