Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Prokocimiu będzie centrum urazowe

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Zdrowie. Wojewoda małopolski wytypował krakowski Uniwersytecki Szpital Dziecięcy do pełnienia roli ośrodka urazowego dla najmłodszych. Do 2021 w całej Polsce powstać ma 12 centrów, do których trafiać będą dzieci z rozległymi obrażeniami, głównie ofiary wypadków drogowych.

- Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, wykwalifikowaną kadrą oraz odpowiednią infrastrukturą. W rzeczywistości już pełnimy taką rolę dla pacjentów poniżej 18. roku życia z obszarów południowej Polski - mówi Natalia Adamska-Golińska, rzeczniczka prasowa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu.

Powstawanie centrów urazowych dedykowanych dzieciom umożliwia rozporządzenie ministra zdrowia, które Konstanty Radziwiłł podpisał na początku roku. Nowe regulacje wejdą w życie w czerwcu. W oparciu o nie, resort planuje utworzenie na terenie kraju sieci 12 ośrodków, do których będą trafiać mali pacjenci z wielonarządowymi obrażeniami. Wszystkie mają być gotowe najpóźniej w 2021 roku.

Placówki pozwolą zabezpieczyć ciągłość i kompleksowość leczenia dzieci, bez konieczności przewożenia ich ze szpitala do szpitala. Ministerstwo liczy, że dzięki centrom uda się zmniejszyć śmiertelność okołourazową i zwiększyć szansę małych chorych na całkowity powrót do zdrowia.

Szpitale, które w ramach swojej struktury chcą utworzyć centra urazowe, muszą spełnić wiele wymogów formalnych. Każdy z nich ma dysponować szpitalnym oddziałem ratunkowym, blokiem operacyjnym i całodobowymi pracowniami diagnostycznymi.

Musi zatrudniać również odpowiednio wykwalifikowaną kadrę medyczną. W skład lekarskiego zespołu ratunkowego będą wchodzić m.in. specjaliści z zakresu medycyny ratunkowej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii, neurochirurgii oraz anestezjologii.

Placówka w Prokocimiu na uruchomienie centrum jest już właściwie gotowa. Uzupełnienia wymaga jedynie niezbędny sprzęt ratunkowy.

- Czekamy na decyzje finansowe ze strony resortu, które pozwolą doposażyć szpital, o kilka urządzeń takich, jak: angiograf, mikroskop operacyjny, dwa respiratory, dwa aparaty USG. Potrzebujemy również 10 nowych kardiomonitorów i około 100 pomp infuzyjnych - mówi rzeczniczka szpitala. - Ze wstępnych informacji wynika, że dotacja z ministerstwa na stworzenie CUD miałaby wynieść ok. 9 mln złotych - dodaje.

Jak pokazują statystyki, urazy są najczęstszą przyczyną śmierci wśród dzieci i młodzieży. Ponad połowa z nich to wynik wypadków komunikacyjnych. Sporą grupę stanowią również poszkodowani przy pracach rolniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski