Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Prokocimiu rusza wielka inwestycja. Wmurowano kamień węgielny pod rozbudowę Kampusu Medycznego. Premier na uroczystości

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
PAP
PAP
Wmurowania kamienia węgielnego pod budowę budynku badawczego kampusu medycznego Kraków-Prokocim
Wmurowania kamienia węgielnego pod budowę budynku badawczego kampusu medycznego Kraków-Prokocim Biuro Prasowe Uniwersytetu Jagiellońskiego
W Prokocimiu rusza kolejna - wielka inwestycja. W czwartek, 18 maja premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę budynku badawczego kampusu medycznego Kraków-Prokocim. - Minęło wiele lat, a ta słynna Alma Mater - perła w koronie wśród polskich uczelni - nadal rozwija medycynę i ważne dziedziny wiedzy. Łączy w sobie to, co ważne dla postępu nauki. Po kilkuset latach UJ jest cały czas tą polską wizytówką na cały świat i łączy w sobie tradycję z nowoczesnością - mówił premier. Modernizacja i rozbudowa Kampusu Medycznego będzie miała kluczowe znaczenie dla podniesienia jakości i efektywności kształcenia oraz implementowania do gospodarki najnowszych rozwiązań w zakresie nauk medycznych.

- W Krakowie-Prokocimiu mamy już 2 ogromne szpitale. Jeden z nich został niedawno wybudowany ze środków publicznych, drugi będzie remontowany. Należy pamiętać, że szpitale są kwintesencją szeroko pojętej nauki medycyny. Nie ma medycyny bez badań naukowych, które są niezbędne. 50 lat temu powstała koncepcja wybudowania tych inwestycji. Wybudowano akademiki, bibliotekę czy siedzibę Wydziału Farmaceutycznego. Dziś doszliśmy do kolejnego etapu rozbudowy Kampusu Medycznego - mówił prof. Tomasz Grodzicki, prorektor UJ ds. Collegium Medicum i dodał - Zwracam uwagę, że Uniwersytet Jagielloński jest najlepszą polską uczelnią w rankingu CWUR, który ukazał się kilka dni temu. Liczę, że za 2 lata, jak ukończymy tę inwestycje, będziemy mogli pochwalić się, że mamy do czynienia z najlepszym Wydziałem Lekarskim i innymi wydziałami Collegium Medicum oraz nadal najlepszym uniwersytetem nie tylko w Polsce, ale także wyżej w rankingach światowych niż do tej pory.

"Uniwersytet Jagielloński jest Polską wizytówką na cały świat"

- Jestem dumny z tej inwestycji, bo wiem, że tutaj nasze środki i współfinansowanie będą we właściwy sposób spożytkowane. Trudno mi sobie wyobrazić lepiej zaangażowane środki ze strony budżetu państwa niż te nowe inwestycje. Cieszę się, że możemy wmurować tu symboliczną cegiełkę pod nowe inwestycje - mówił podczas wizyty w Krakowie premier Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślał premier, UJ jest "perłą w koronie wśród polskich uczelni".

- Po kilkuset latach cały czas, mimo wielu bardzo trudnych lat, trudnych wieków polskiej historii, Uniwersytet Jagielloński jest cały czas tą polską wizytówką i łączy w sobie tradycję z nowoczesnością - mówił.

Premier podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do zainicjowania tego przedsięwzięcia m.in. prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu, wicemarszałkowi Sejmu Ryszardowi Terleckiemu, posłance PiS Małgorzacie Wassermann i wojewodzie małopolskiemu Łukaszowi Kmicie.

- Z mojej strony mogę tylko obiecać, że w tegorocznym budżecie i w kolejnych budżetach będą przeznaczane coraz większe pule środków, nie tylko w wartościach bezwzględnych, ale także procentowych w stosunku do PKB, bo to jest najlepszy miernik w środkach, które są przeznaczane na zdrowie. Łączymy to, co w medycynie najbardziej wartościowe - naukę, leczenie pacjentów, najnowsze osiągnięcia w medycynie, które jestem przekonany, że tutaj będą naszym udziałem - podkreślił szef rządu.

Wmurowanie kamienia węgielnego

Plan rozbudowy i modernizacji Kampusu Medycznego w 1. etapie obejmuje budowę budynku badawczego A oraz budynku dydaktycznego B. W kolejnych latach planowana jest budowa kompleksu dydaktyczno-administracyjnego wraz zapleczem.

Budynek badawczy A będzie liczył 6-kondygnacji z 2 kondygnacjami podziemnymi o łącznej powierzchni 11 tys. m kw. W części podziemnej ulokowane będą zwierzętarnia, laboratorium obrazowania z PET/MRI, pomieszczenia techniczne i magazyny. Na kondygnacjach nadziemnych będą znajdować się laboratoria tzw. „core” z biobankiem oraz moduły badawcze. Ponadto będzie mieściła się tu siedziba planowanego Centrum Rozwoju Terapii Chorób Cywilizacyjnych i Związanych z Wiekiem. Kluczowym elementem przyszłej jednostki będzie infrastruktura badawcza w formie zintegrowanego zespołu laboratoriów centralnych, stanowiąca podstawowy komponent badawczy powstającego Kampusu Medycznego Kraków-Prokocim.

W głównym budynku dydaktycznym B o powierzchni ponad 23 tys. m kw. znajdować będą się laboratoria studenckie, sale praktycznej nauki, sale średniej i niskiej wierności, sale do zajęć z symulacji medycznej, sale rozszerzonej rzeczywistości, sale wykładowe i seminaryjne oraz pomieszczenia administracyjne dla jednostek organizacyjnych UJ CM. Będzie on połączony z budynkiem A nadziemnym 4-kondygnacyjnym łącznikiem, który pomieści 16 sal dydaktycznych.

Nowo wybudowane budynki, wraz z już zmodernizowanymi, będą miejscem pracy dla około 1,5 tys. nauczycieli akademickich, ok. 1 tys. pracowników niebędących nauczycielami akademickimi oraz miejscem nauki dla ok. 5,5 tys. studentów.

Potencjał planowanej inwestycji zostanie wykorzystany w procesie kształcenia zawodowego lekarzy, farmaceutów, dietetyków, fizjoterapeutów, pielęgniarek i pozostałych studentów UJ CM oraz przyszłych pracowników sektora B+R. Szczególnie istotny będzie dostęp do nowoczesnej aparatury na światowym poziomie i możliwość nabycia praktycznych umiejętności, przydatnych zarówno w sektorze klinicznym, jak i pracach badawczo-rozwojowych.

Abonament na loty, Polska krajem pilotażowym

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski