W skrócie

RASZ
Wyznaczony został w każdym razie objazd, który będzie prowadził ulicami Tysiąclecia i Śniadeckiego.

Objazd bez terminu

Dzisiaj od godz. 8 rano zamknięty zostanie ruch kołowy na części ul. Nojego w Oświęcimiu. Ograniczenie jest związane z przebudową skrzyżowania ulic Dąbrowskiego, Wysokie Brzegi i właśnie Nojego. Taką informację przekazało Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu, ale nie określiło terminu, do kiedy odcinek Nojego od Tysiąclecia do Dąbrowskiego będzie wyłączony.

"Piątka" czeka

na pamiątki

Szkoła Podstawowa nr 5 w Oświęcimiu obchodzi w tym roku swój jubileusz. W związku z tym dyrekcja placówki wraz z gronem pedagogicznym zwróciła się do dziadków, rodziców i uczniów szkoły z uprzejmą prośbą o przekazywanie pamiątek (zdjęć, tarcz, fartuszków szkolnych itp.) w celu zorganizowania wystawy na terenie szkoły.
Eksponaty można oddawać do świetlicy szkolnej codziennie, w godzinach pracy w terminie do 20 grudnia. Wszystkie eksponaty zostaną zwrócone właścicielom po zakończeniu jubileuszowych obchodów.

Tajemnice

samotności

Od 5 do 23 listopada 2004 w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury będzie prezentowana wystawa rysunku i pasteli Krzysztofa Łozowskiego "Tajemnice samotności". Dzisiaj o godz. 18 odbędzie się wernisaż.
Krzysztof Łozowski (rocznik 1970) jest mieszkańcem Sosnowca. W 1998 roku uzyskał dyplom na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - Filia w Cieszynie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmuje się malarstwem olejnym, rysunkiem, akwarelą, pastelą i grafiką komputerową. Tworzy we własnej technice. Jego twórczość jest różnorodna, ekspresyjna, spowita mgłą tajemnicy. Świat wykreowany w pracach Łozowskiego jest... światem, w którym istnieją mroczne zjawy i myśli wydobyte z głębin podświadomości, światem zaczarowanych baśni i mitów, światem kolorów, promieni słońca rozświetlających smutki, spełniających marzenia.
Prace artysty znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i w wielu zakątkach świata, m. in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Austrii, Francji, Grecji, Czechach, Rosji, Norwegii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, Japonii.
(BK)

Do Strasburga

za rysunek

Milena Wójcik, wolbromianka i uczennica olkuskiego I LO pojedzie w połowie listopada na kilkudniową, bezpłatną wycieczkę do Strasburga. Wyjazd jest nagrodą za pierwsze miejsce w rozstrzygniętym ostatnio konkursie plastycznym "Ja w Unii Europejskiej i Unia Europejska u mnie..." zorganizowanym przez lokalny dwutygodnik "Wieści Wolbromskie". Wycieczkę do Strasburga organizuje poseł do Parlamentu Europejskiego Adama Bielan.

Nie lubią znaków

Ostatnio nieznani sprawcy uszkodzili sześć znaków drogowych stojących przy ulicach olkuskiego osiedla Piaski. Zostały one wprost wyrwane z ziemi. Problem celowego niszczenia znaków drogowych jest znany od lat. Kilkaset tysięcy złotych wydają w ciągu roku zarządcy wszystkich dróg w powiecie olkuskim na usuwanie skutków działań wandali, którzy niszczą znaki. Dla przykładu, przed trzema laty przy 447 km dróg powiatowych w olkuskiem poprawiano ponad 900 znaków, regenerowano tablice prawie 600 i wymieniono 120 słupków. Koszt prac znacznie przekroczył 100 tys. zł.

Numery

muszą być

Rozpoczęły się, prowadzone przez olkuską Straż Miejską kontrole na terenie miasta i gminy Olkusz, których celem będzie sprawdzenie czy wszystkie domy mają widoczne tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości. Brak takiej tabliczki to utrudnienie w sprawnym docieraniu różnych służb pod wskazane adresy. Może, to czasami być sprawą życia lub śmierci osoby potrzebującej pomocy np. Pogotowia Ratunkowego. - Wiemy z naszych doświadczeń, że są ulice, gdzie na kilkanaście domów numery są może na dwóch-trzech - mówi Waldemar Choczaj, komendant olkuskiej Straży Miejskiej.
Obowiązek oznaczania posesji numerami porządkowymi wynika z art. 64 Kodeksu wykroczeń. Osoby, których posesje nie będą miały numerów, muszą się liczyć z mandatami karnymi.
(syp)

Pieniądze

dla najmłodszych

Radni gminy Zawoja postanowili, że będą dopłacać do przedszkolaków, którzy korzystają z niepublicznych przedszkoli poza gminą. Warunkiem przekazania dotacji na dziecko jest poświadczenie zameldowania rodziców malca na stałe w gminie Zawoja.
Od przyszłego roku, do każdego przedszkolaka z terenu gminy, który uczęszcza do placówek wychowawczych w ościennych miejscowościach, gmina dopłaci co miesiąc 210 złotych.
Tak zadecydowali radni podczas ostatniej sesji. Uchwała stanowi, że kwota dopłaty nie może być mniejsza niż 75 procent kwoty, jaką gmina dopłaca do dzieci, korzystających z gminnego przedszkola w Zawoi Mosorne.
Według wyliczeń urzędników dopłaty nie obciążą znacznie budżetu gminy, gdyż skorzysta z nich jedynie kilkanaścioro dzieci, które korzystają dotychczas z placówek przedszkolnych w Białce oraz Osielcu.

Dwa lata

bez pracy

W suskim przybywa osób poszukujących już od dwóch lat zatrudnienia. Urzędnicy uważają, że to z powodu złej kondycji suskich zakładów pracy. Niepokojąco wzrosła także liczba osób bezrobotnych z wyższym wykształceniem.
W suskim zatrudnienie znajduje coraz mniej osób, chociaż paradoksalnie, według oficjalnych statystyk, stopień bezrobocia w powiecie suskim jest niższy od średniej wojewódzkiej i krajowej i wynosi 14,5 procent.
Niestety, ciągle coraz mniej osób bezrobotnych ma prawo do otrzymywania zasiłku. Na pomoc państwa może liczyć niewiele ponad 10 proc. mężczyzn i tylko nieco ponad 7 proc. kobiet.
W porównaniu do roku ubiegłego liczba bezrobotnych w suskim zmniejszyła się o sto osób i wynosi obecnie 4640 osób.
Najniższy odsetek osób bezrobotnych mają gminy: Bystra-Sidzina, Jordanów miasto i gmina, a najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w Zawoi, Makowie Podhalańskim oraz Zembrzycach.
Okazuje się, że spośród bezrobotnych ubywa osób z wykształceniem zawodowym i niższym.

Skarbówka

z ISO

Suski Urząd Skarbowy jako pierwszy w Małopolsce stara się o przyznanie certyfikatu potwierdzającego wprowadzenie i stosowanie systemu zarządzania jakością według normy ISO 9001.
System ten ma pomóc stworzyć urząd o ujednoliconych i uproszczonych procedurach obsługi. Suska skarbówka została już w tym roku wyróżniona przez Business Centre Club w konkursie "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy".
(RASZ)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie