MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W stronę elektromobilności

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
fot. Greenway
Nowe inwestycje. W Kobierzycach powstaje fabryka, która będzie mogła wyprodukować nawet 100 tysięcy sztuk wysokowydajnych baterii do samochodów elektrycznych rocznie.

Przy okazji uroczystości związanej z rozpoczęciem budowy fabryki akumulatorów do aut elektrycznych w Kobierzycach przypomniano, że w Warszawie jest ,,aż” 10 punktów ładowania takich pojazdów. Nie dalej jak tydzień temu informowaliśmy Czytelników, że w Norwegii, gdzie zarejestrowano już ponad 110 tysięcy aut elektrycznych, na jeden taki samochód przypada 16,3 punktów ładowania, a w Szwecji 10,6.

Wielka szansa dla polskiej nauki

Polska w dziedzinie elektromobilności jest wciąż w powijakach. Sytuacja zmienia się jednak bardzo szybko.

Budowa fabryki w Kobierzy-cach to jeden z symboli dokonującego się przełomu. LG Chem wznosi zakład, który docelowo będzie produkował nawet 100 tysięcy wysokowydajnych baterii do samochodów elektrycznych. Dzięki nim auta będą mogły pokonywać ponad 320 kilometrów na jednym ładowaniu. Budowa fabryki na Dolnym Śląsku zostanie ukończona w 2018 roku.

- Globalne innowacyjne firmy coraz chętniej wybierają Polskę jako miejsce do inwestowania - mówił Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju i finansów, podczas wręczenia LG Chem zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. - Fabryka ta jest dowodem, że wprowadzane przez rząd zmiany idą w dobrym kierunku. Kolejna tak duża inwestycja LG to dla nas bardzo ważne wydarzenie. Polska, dzięki inwestycji LG, stanie się głównym ośrodkiem produkcji baterii litowo-jonowych dla przemysłu samochodowego w Europie. Mamy szansę na to, aby co dziewiąty samochód w Europie miał baterię wyprodukowaną w Polsce. Ta inwestycja wpisuje się mocno w naszą strategię rozwoju elektromobilności. W nowych zakładach LG Chem zatrudnienie znajdzie około 2,5 tysiąca pracowników, a w ramach firm kooperujących łączna liczba nowych miejsc pracy może być nawet dwukrotnie wyższa - dodał wicepremier.

To duża szansa także dla polskiej nauki. Wysoki poziom technologiczny produkcji w Kobierzycach oraz planowane przez koreańską firmę utworzenie ośrodka badawczo-rozwojowego wymagają zatrudnienia około 400 inżynierów różnych specjalności m.in. automatyków, elektroników, chemików i informatyków.

Koreańczycy planują także nawiązanie współpracy z uczelniami technicznymi w Polsce, w tym z Politechniką Wrocławską. LG Chem to kolejna duża inwestycja po Daimlerze, Toyocie, Fiacie i Volkswagenie, którą udało się przyciągnąć dzięki działaniom Ministerstwa Rozwoju i podległym mu instytucjom.

Zgodnie z danymi Eurostatu od początku roku przybyło w Polsce 223 tysięcy miejsc pracy w przemyśle na 354 tysięcy w całej Unii Europejskiej. Oznacza to, że dwa na trzy nowe stanowiska pracy przy produkcji w całej Unii powstawały w Polsce.

Na początek 200 stacji ładowania

Już w tym roku będzie można dojechać samochodem elektrycznym z Krakowa do Gdańska. Po drodze naładujemy akumulatory z ładowarek Greenway Infrastructure Poland. Do końca 2018 roku sieć będzie liczyć 75 stacji szybkiego ładowania.

Do połowy 2020 r. przy najważniejszych polskich drogach powstanie sieć licząca prawie 200 punktów ładowania. Ładowarki GIP pozwalają na zasilanie akumulatorów w około 30 minut. Stacje, w których można szybko naładować auto, mają być zlokalizowane przy głównych trasach w takich odstępach, aby samochód - nawet z niewielką baterią - mógł dojechać do następnej na jednym ładowaniu. Przyjmuje się, że będą co 85 kilometrów. Ładowarki Greenway obsługują auta wszystkich marek m.in. Nissana, BMW i Tesli. Do końca roku ładowanie w nich odbywa się bez opłat.

W Krakowie mamy zaledwie kilka ładowarek. Znajdują się między innymi w niektórych galeriach handlowych.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski