MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W trosce o zdrowie

N
Praca umysłowa, najczęściej wykonywana w pozycji siedzącej, może stać się bardzo uciążliwa dla organizmu. Długi okres pracy przy komputerze, wraz z niekorzystnymi czynnikami, może powodować dolegliwości zdrowotne. Długotrwałe unieruchomienie organizmu obciąża kręgosłup i mięśnie pleców, a także powoduje spowolnienie procesów fizjologicznych. Dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego dotyczą ok. 35 proc. pracowników wykonujących pracę w pozycji siedzącej.

Tym problemom można zapobiegać, projektując stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii. Na czym to polega? Otóż pozycja korpusu i ramion powinna być jak najbardziej naturalna, minimalizująca zbędne ruchy i wymuszone ułożenie. Szczególnie niebezpieczne jest to, co niezauważalne, czyli stałe obciążenie pleców, stóp, ramion, nóg i nadgarstków. Dolegliwości z nim związane, na co dzień bagatelizowane, objawiają się zwykle wówczas, kiedy jest już za późno.
Stół, przy którym pracujemy, powinien mieć możliwość regulacji wysokości. Wysokość blatu powinna być dostosowana do pracującej przy nim osoby i pozwalać na zachowanie co najmniej kąta 90 stopni (między ramieniem a przedramieniem) przy pisaniu na klawiaturze. Przestrzeń na nogi powinna pozwolić na płaskie ułożenie stóp na podłodze. Jeśli brak jest regulacji blatu - można skorzystać ze specjalnych podnóżków.
Powierzchnia stołu musi umożliwiać wygodną pracę z notatkami i dostępność wszelkich potrzebnych narządzi. Wszystkie elementy wyposażenia stanowiska powinny być w zasięgu ramion, bez konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji. Jeśli nie jest to możliwe - można skorzystać z udogodnień: podstawek na notatki, stojących i wiszących kuwet, podstawek pod telefon.
Krzesło powinno być obrotowe i mieć możliwość regulacji wysokości siedziska. Oparcie powinno być ukształtowane zgodnie z naturalną pozycja kręgosłupa i mieć regulację kąta nachylenia. Bezpieczne dla zdrowia krzesło powinno mieć również regulowane podłokietniki.
Oświetlenie powinno być trojakiego rodzaju: naturalne (światło słoneczne), ogólne (świetlówki o białej barwie) oraz miejscowe (regulowane lampki o żółtej barwie światła, które powinny być ustawione tak, aby nie raziło pracownika).
Ekran powinien być ciekłokrystaliczny (w przeciwieństwie do tradycyjnych monitorów nie emituje szkodliwego promieniowania). Monitor należy ustawić tak, aby był w odległości od 40 do 70 cm i 200 - 500 poniżej linii wzroku.
(N)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski