W Twojej dzielnicy

Redakcja
Andrzej Banaś

Śródmieście
O sprawach dzielnicy piszą: Piotr Tymczak, tel. 12 61 99 308, i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Stare Miasto
Rada Dzielnicy I Stare Miasto przypomina, że to ostatnie dni przyjmowania zgłoszeń do Akademii Skutecznego Seniora. Ten projekt ma na celu przygotowanie krakowskich seniorów do prowadzenia działań na rzecz wdrażania rozwiązań czyniących przestrzeń publiczną bardziej przyjazną tej grupie wiekowej. Aby uczestniczyć w projekcie, należy do 12 maja wypełnić formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej www.dzielnica1.krakow.pl). W ramach Akademii Skutecznego Seniora na początku zaplanowano cykl trzech spotkań dzielnicowych (maj - czerwiec 2017). Podczas nich seniorzy będą oceniać np. dostępność/przyjazność infrastruktury, komunikacji, terenów zielonych oraz omówią, jakie są bariery, z którymi spotykają się w swoim otoczeniu. Więcej informacji pod adresem mailowym olga@pracowniaobywatelska.pl.
(TYM)

Grzegórzki
W ramach rozdzielania dodatkowych funduszy na ten rok Rada Dzielnicy II Grzegórzki postanowiła przeznaczyć 1480 zł na uporządkowanie instalacji technicznej w biurze rady i zarządu. Natomiast 2313 zł zarezerwowano na zakup sprzętu teleinforma- tycznego - monitor, aparaty telefoniczne itp.
(TYM)

Prądnik Czerwony
W najbliższą sobotę - 6 maja w parafii św. Jana Chrzciciela rozpocznie się peregrynacja relikwii św. Brata Alberta, obrazu „Ecce Homo” oraz portretu czerwonoprądnickiego świętego. Peregrynację organizują Rycerze Kolumba i Siostry Albertynki. Wydarzenie stanowi element obchodów trwającego w Polsce Roku św. Brata Alberta. Peregrynacja rozpocznie się uroczystym przywitaniem relikwii i obrazów o godz. 17.45. W przyszłą niedzielę będzie można uczcić relikwie w parafii podczas wszystkich niedzielnych mszy.
(AM)

Krowodrza
O sprawach dzielnicy pisze: Małgorzata Mrowiec, tel. 12 61 99 208 i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Prądnik Biały
„Jak kura pazurem” - to tytuł piątkowego wieczoru literackiego Nieformalnej Grupy Literackiej Piórnice, podczas którego można realizować się literacko i artystyczne, a także znaleźć bratnią duszę o podobnej wrażliwości i sposobie obserwacji świata. Dworek Białoprądnicki (ul. Papiernicza 2) zaprasza 5 maja o godz. 19. Odbędzie się wtedy wieczór literacki Nieformalnej Grupy Literackiej Piórnice z muzyką na żywo pod hasłem „Garnek Literacki”. Swoje teksty zaprezentują m.in.: Ewa Agnieszka Frankowska, Ewa Jędrych, Justyna Machałowska.
(AM)

Ulica Królewska
„Jerzy Pulchny. Akryl i akwarela” - to wystawa jubileuszowa organizowana z okazji 50 lat pracy twórczej tego artysty. Będzie można ją oglądać w maju w Czytelni Naukowej Filii 21 Biblioteki Kraków przy ul. Królewskiej 59. Wernisaż - w najbliższy czwartek (4 maja) o godz. 18.
(MM)

Krowodrza
Do 19 maja przyjmowane są zgłoszenia chętnych do udziału w konkursie piosenki anglojęzycznej Singing Kids, organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” (ul. Reymonta 18) pod patronatem honorowym British Council. Konkurs adresowany jest do uczniów krakowskich szkół. Mogą w nim brać udział soliści i zespoły. Ich zadaniem będzie zaśpiewanie jednej piosenki w języku angielskim. Celem konkursu jest „rozśpiewanie” młodego pokolenia, przybliżenie kultury innych krajów oraz mobilizowanie dzieci i młodzieży do szlifowania swoich umiejętności językowych. Wśród jurorów oceniających poziom artystyczny i językowy są native speakerzy krakowskich szkół językowych oraz nauczyciele o wykształceniu muzycznym. Regulamin i formularz zgłoszenia są na stronie internetowej www.mdk-dh.krakow.pl, w zakładce „Konkursy”.
(MM)

Podgórze
O sprawach dzielnicy piszą: Paulina Szymczewska, tel. 12 61 99 306, i Arkadiusz Maciejowski, tel. 12 61 99 138

Plac Bohaterów Getta
Krzesła na placu Bohaterów Getta nie wyglądają tak jak zwykle. Zostały w nietypowy sposób ozdobione - „pokrowcami” zrobionymi na szydełku. Co to takiego? Instalacja polsko-amerykańskiej artystki posługującej się pseudonimem Crocheted Olek. Jak pisze autorka: „Ostatnie trzy tygodnie spędziłam w Polsce, szydełkując elementy dla wszystkich 33 krzeseł, które znajdują się na placu. W tym czasie moja babcia opowiadała mi historie z II wojny światowej, które służyły jako punkt odniesienia dla tego projektu. Ta tymczasowa interwencja ma na celu przypomnienie nam o życiach, które nigdy nie miały szansy, by w pełni rozkwitnąć.”

Przypomnijmy, krzesła na placu Bohaterów Getta zostały zaprojektowane przez Karola Badynę, który również pomagał w realizacji tego projektu, angażując do pomocy studentów z ASP.
(PSZ)

Ulica Przewóz
Radni Dzielnicy XIII Podgórze wystąpili do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu z wnioskiem o przeanalizowanie możliwości wprowadzenia strefy ruchu na ul. Przewóz - na odcinku od skrzyżowania z ul. Rzebika do końca ul. Przewóz.
(PSZ)

Łagiewniki--Borek Fałęcki
Tradycyjnie z okazji święta Konstytucji 3 Maja w Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki odbędzie się gra terenowa „Bieg po Konstytucję 3 Maja”, organizowana przez dzielnicę, Gimnazjum nr 24 i Centrum Sztuki Współczesnej „Solvay”. Ma ona na celu m.in. zainteresowanie młodzieży historią Polski i zachętę do kultywowania tradycji patriotycznych. Bieg odbędzie się 5 maja, a wezmą w nim udział zespoły uczniów reprezentujące podgórskie szkoły podstawowe i gimnazja. Start: godz. 9.30, ul. Żywiecka 13.
(PSZ)

Nowa Huta
O sprawach dzielnicy pisze: Marzena Rogozik tel. 12 25 96 444 i Piotr Drabik tel. 12 61 99 257

Nowa Huta
10 lat pozbawienia wolności grozi 32-letniemu mężczyźnie, który dokonał kradzieży w jednym z garaży na terenie Nowej Huty, a w swoim mieszkaniu posiadał narkotyki. Złodziej wpadł podczas rutynowej kontroli drogowej. W bagażniku fiata kierowanego przez 32-latka znaleziono m.in. wędki i opony. Kradzież takich samych przedmiotów zgłosił wcześniej jeden z mieszkańców. W jego garażu doszło do włamania, a straty oszacowano na 925 zł. Poszkodowany, wezwany na miejsce kontroli drogowej, rozpoznał swoje rzeczy. Dodatkowo policjanci przeszukali mieszkanie domniemanego sprawcy kradzieży, gdzie znaleźli narkotyki - marihuanę oraz amfetaminę.
(PD)

Osiedle Kościuszkowskie
Dwa zaniedbane boiska przy ul. Uniwersału Połanieckiego powinny zostać wykupione przez gminę - apelują radni Dzielnicy XVI Bieńczyce. Na ostatniej sesji podjęli uchwałę skierowaną do prezydenta Krakowa z wnioskiem o wykup działek z dwoma boiskami, które obecnie należą do Skarbu Państwa (w wieczystym użytkowaniu posiada ten teren Przedsiębiorstwo Usług Hotelarskich i Turystycznych „Kraków”). Radni wskazują również, że w planie miejscowym „Marii Dąbrowskiej - Bieńczycka” boiska z os. Kościuszkowskiego oznaczone są jako teren zieleni urządzonej lub sportu i rekreacji.
(PD)

Łuczanowice
Klub Aneks przy ul. Mycielskiego 11 zaprasza do udziału w VII edycji konkursu recytatorskiego „Mój świat - Rodzina w twórczości polskich poetów”. Rywalizacja skierowana jest do przedszkolaków, a odbędzie się 9 maja o godz. 10. Zgłoszenia młodych uczestników możliwe są do 5 maja pod numerem tel. 12 685-00-34.
(PD)

W restauracji zapłacimy więcej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie