W Twojej dzielnicy

WARS
Śródmieście

O sprawach dzielnicy piszą: Piotr Tymczak, tel. 12 61 99 308, i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Stare Miasto

* Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów przy al. Powstania Warszawskiego 6 organizuje 8 grudnia Dzień Otwarty KSOS oraz Dzień dla Zdrowego Kręgosłupa. W godzinach od 10 do 13 będzie można zwiedzić ośrodek, skorzystać z bezpłatnych badań postawy ciała dzieci. KSOS oferuje także możliwość bezpłatnej diagnostyki komputerowej postawy ciała.

(AM)

Prądnik Czerwony

* Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony pozytywnie zaopiniowała projekt koncepcyjny rozbudowy alei 29 Listopada na odcinku od ul. Opolskiej do granicy miasta Krakowa.

(AM)

Prądnik Czerwony

* Radni Dzielnicy III złożyli do prezydenta Krakowa wniosek o podjęcie działań mających na celu wymianę rury wodociągowej, azbestowo-cementowej, biegnącej w ciągu ulicy Rozmarynowej.

W 1964 r. na ulicy Rozmarynowej została wybudowana sieć wodociągowa o długości 144 metrów. Instalacja przebiega pod pasem zieleni oraz wzdłuż jezdni.

Przez prawie 50 lat sieć nigdy nie była modernizowana. W opinii pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, usuwających awarię przy ulicy Rozmarynowej, rury są w bardzo złym stanie. Zaś według opinii warszawskiego sanepidu "woda wypłukuje azbest z rur i dostaje się do organizmu. Kumuluje się w żołądku, jelitach, nerkach, wątrobie, co po kilku latach może doprowadzić do choroby nowotworowej" - napisali radni w uzasadnieniu uchwały. Dodają jednak, że - zgodnie z opinią Państwowego Zakładu Higieny - rury azbestowo-cementowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, ale dotyczy to tylko rur nieuszkodzonych.

(AM)

Krowodrza

O sprawach dzielnicy pisze: Małgorzata Mrowiec, tel. 12 61 99 208

Osiedle Widok

* Jak informuje parafia św. Jana Kantego na osiedlu Widok w Bronowicach Małych, w piątek (6 grudnia) św. Mikołaj przyjdzie tu do małych dzieci z prezentami. Spotkanie zaplanowano o godz. 16 w kaplicy. Rodzice mogą przynosić podpisane upominki od czwartku - do kancelarii parafialnej, a także bezpośrednio przed spotkaniem ze św. Mikołajem.

(MM)

Bronowice Wielkie

* W nowo powstałej Galerii Bronowice (ul. Stawowa 61) Urząd Miasta Krakowa otworzył punkt obsługi mieszkańców. Można tam m.in.: złożyć wniosek o dowód osobisty lub prawo jazdy, zarejestrować pojazd, zameldować się lub wymeldować, uzyskać pomoc przy rejestracji działalności gospodarczej. W nowym punkcie mieszkańcy mogą też składać wnioski i podania do wszystkich wydziałów magistratu. Już w minioną sobotę, w dniu otwarcia galerii, pojawiły się w punkcie pierwsze osoby, m.in. czterech mieszkańców w sprawie wymiany dowodu, a pewna Ukrainka - by zgłosić pobyt czasowy.

Punkt jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. 10 - 18.

(MM)

Kopiec Kościuszki

* Komitet Kopca Kościuszki zamyka bramami wewnętrzny dziedziniec Bastionu V w Forcie nr 2 "Kościuszko". Dla dwóch z bram właśnie zrekonstruowano drewniane wrota, z okuciami.

Konserwację przeszedł budynek bramny przy Bastionie V, niegdyś rezerwowa brama do fortu. Tegoroczne prace kosztowały prawie 245 tysięcy złotych, z czego około 110 tysięcy przekazał na nie Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

W dalszych planach Komitetu Kopca Kościuszki jest przykrycie dziedzińca szklanym dachem (podobnie jak w Muzeum AK). Ma tam zostać stworzona przestrzeń ekspozycyjna.

(MM)

Podgórze

O sprawach dzielnicy piszą: Paulina Szymczewska, tel. 12 61 99 306, i Arkadiusz Maciejowski, tel. 12 61 99 138

Ulica Pierzchówka

* Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, dziś w godzinach 10 - 16 wystąpią przerwy w dostawie wody dla ulicy Pierzchówka. Ma to związek z planowanymi pracami modernizacyjnymi na sieci wodociągowej.

Informacje o planowanych wyłączeniach wody są na bieżąco publikowane na stronie internetowej www.mpwik.krakow.pl.

(PSZ)

Łagiewniki

* Radni Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki wystąpili z wnioskiem o nadanie nazwy "Aleja Adolfa Hyły" ciągowi pieszo-spacerowemu, będącemu przecznicą z ul. Tadeusza Motarskiego. Biegnie on w kierunku północno-zachodnim, a następnie skręca na północ, dochodząc do budynku klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Adolf Hyła był artystą malarzem, który w swojej twórczości koncentrował się głównie na tematyce religijnej. Jest autorem słynnego obrazu Jezusa Miłosiernego, znajdującego się w klasztorze sanktuarium w Łagiewnikach. Jak argumentują radni "dziewiątki", nazwanie alei jego imieniem będzie przypomnieniem tej ważnej dla Łagiewnik postaci.

(PSZ)

Podgórze

* Dom Kultury "Podgórze" zaprasza na florystyczne warsztaty bożonarodzeniowe, podczas których będzie można wykonać świąteczne drobiazgi. Przydadzą się one np. jako oryginalne ozdoby domu lub prezenty dla bliskich - tym cenniejsze, że zrobione własnoręcznie. Warsztaty poprowadzi florystka Jolanta Kubik. Odbędą się one 11 i 18 grudnia w godz. 16.30 - 19.30 (koszt: 20 zł, wliczone są w to materiały). Informacje i zapisy: Dom Kultury "Podgórze" (ul. Sokolska 13), tel. 12 656-36-70, wew. 25, e-mail dzial.oswiatowy@wp.pl.

(PSZ)

Nowa Huta

O sprawach dzielnicy piszą: Małgorzata Stuch, tel. 12 68 88 245, i Marcin Warszawski, tel. 12 61 99 207

Osiedle Złotego Wieku

* Klub "Kuźnia" Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) ogłasza konkurs plastyczny na bożonarodzeniową kartkę świąteczną. Do udziału w konkursie klub zaprasza wszystkie chętne dzieci, a także grupy z przedszkoli, szkół, klubów oraz domów kultury. Prace należy składać do 13 grudnia. Format prac: kartki nadające się do wysłania w kopercie, pojedyncze lub składane. Dodatkowych informacji udziela Ernest Ogórek - tel. 12 648-08-86. Więcej na www.kuznia.edu.pl.
(MST)

Osiedle Na Stoku

* Centrum Medyczne Ujastek zaprasza na akcję prozdrowotną, w ramach której odbędą się bezpłatne badania przesiewowe i konsultacje. W programie m.in. spirometria, videodermatosko-pia, oznaczenie poziomu glukozy, porady dietetyka i położnej, badania EKG i miniszkoła rodzenia. Akcja odbędzie się 7 grudnia w godz. 13 - 17, w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 6 (os. Na Stoku 52).

(MST)

Osiedle Szkolne

* Planowana jest zmiana organizacji ruchu na osiedlu Szkolnym. Wspólnota mieszkaniowa bloku nr 12 przekazała do Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta projekt zmian oraz wniosek o podjęcie uchwały w tej sprawie. Do 15 grudnia radni czekają na stanowisko wspólnot mieszkaniowych z osiedla Szkolnego 10, 11, 13, 14, 15, 22, 23 i 24.

(MST)

Nowa Huta

* Zakład Energetyczny Tauron Dystrybucja informuje, że jutro (środa) - ze względu na konieczność przeprowadzenia prac modernizacyjnych na sieci elektroenergetycznej - nastąpi przerwa w dostawie prądu w budynkach przy ulicach: Wróżenickiej, Pod Gajem, Ostrówek. Energii nie będzie w godzinach 8 - 14.

(WARS)

Nowe składki ZUS dla firm

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie