W Twojej dzielnicy

WARS
Udostępnij:
Śródmieście

O sprawach dzielnicy piszą: Piotr Tymczak, tel. 12 61 99 308, i Agnieszka Maj, tel. 12 61 99 206

Stare Miasto

* Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy im. Szarych Szeregów przy al. Powstania Warszawskiego 6 organizuje 8 grudnia Dzień Otwarty KSOS oraz Dzień dla Zdrowego Kręgosłupa. W godzinach od 10 do 13 będzie można zwiedzić ośrodek, skorzystać z bezpłatnych badań postawy ciała dzieci. KSOS oferuje także możliwość bezpłatnej diagnostyki komputerowej postawy ciała.

(AM)

Prądnik Czerwony

* Rada Dzielnicy III Prądnik Czerwony pozytywnie zaopiniowała projekt koncepcyjny rozbudowy alei 29 Listopada na odcinku od ul. Opolskiej do granicy miasta Krakowa.

(AM)

Prądnik Czerwony

* Radni Dzielnicy III złożyli do prezydenta Krakowa wniosek o podjęcie działań mających na celu wymianę rury wodociągowej, azbestowo-cementowej, biegnącej w ciągu ulicy Rozmarynowej.

W 1964 r. na ulicy Rozmarynowej została wybudowana sieć wodociągowa o długości 144 metrów. Instalacja przebiega pod pasem zieleni oraz wzdłuż jezdni.

Przez prawie 50 lat sieć nigdy nie była modernizowana. W opinii pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, usuwających awarię przy ulicy Rozmarynowej, rury są w bardzo złym stanie. Zaś według opinii warszawskiego sanepidu "woda wypłukuje azbest z rur i dostaje się do organizmu. Kumuluje się w żołądku, jelitach, nerkach, wątrobie, co po kilku latach może doprowadzić do choroby nowotworowej" - napisali radni w uzasadnieniu uchwały. Dodają jednak, że - zgodnie z opinią Państwowego Zakładu Higieny - rury azbestowo-cementowe nie stanowią zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, ale dotyczy to tylko rur nieuszkodzonych.

(AM)

Krowodrza

O sprawach dzielnicy pisze: Małgorzata Mrowiec, tel. 12 61 99 208

Osiedle Widok

* Jak informuje parafia św. Jana Kantego na osiedlu Widok w Bronowicach Małych, w piątek (6 grudnia) św. Mikołaj przyjdzie tu do małych dzieci z prezentami. Spotkanie zaplanowano o godz. 16 w kaplicy. Rodzice mogą przynosić podpisane upominki od czwartku - do kancelarii parafialnej, a także bezpośrednio przed spotkaniem ze św. Mikołajem.

(MM)

Bronowice Wielkie

* W nowo powstałej Galerii Bronowice (ul. Stawowa 61) Urząd Miasta Krakowa otworzył punkt obsługi mieszkańców. Można tam m.in.: złożyć wniosek o dowód osobisty lub prawo jazdy, zarejestrować pojazd, zameldować się lub wymeldować, uzyskać pomoc przy rejestracji działalności gospodarczej. W nowym punkcie mieszkańcy mogą też składać wnioski i podania do wszystkich wydziałów magistratu. Już w minioną sobotę, w dniu otwarcia galerii, pojawiły się w punkcie pierwsze osoby, m.in. czterech mieszkańców w sprawie wymiany dowodu, a pewna Ukrainka - by zgłosić pobyt czasowy.

Punkt jest czynny od poniedziałku do soboty w godz. 10 - 18.

(MM)

Kopiec Kościuszki

* Komitet Kopca Kościuszki zamyka bramami wewnętrzny dziedziniec Bastionu V w Forcie nr 2 "Kościuszko". Dla dwóch z bram właśnie zrekonstruowano drewniane wrota, z okuciami.

Konserwację przeszedł budynek bramny przy Bastionie V, niegdyś rezerwowa brama do fortu. Tegoroczne prace kosztowały prawie 245 tysięcy złotych, z czego około 110 tysięcy przekazał na nie Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

W dalszych planach Komitetu Kopca Kościuszki jest przykrycie dziedzińca szklanym dachem (podobnie jak w Muzeum AK). Ma tam zostać stworzona przestrzeń ekspozycyjna.

(MM)

Podgórze

O sprawach dzielnicy piszą: Paulina Szymczewska, tel. 12 61 99 306, i Arkadiusz Maciejowski, tel. 12 61 99 138

Ulica Pierzchówka

* Jak informuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie, dziś w godzinach 10 - 16 wystąpią przerwy w dostawie wody dla ulicy Pierzchówka. Ma to związek z planowanymi pracami modernizacyjnymi na sieci wodociągowej.

Informacje o planowanych wyłączeniach wody są na bieżąco publikowane na stronie internetowej www.mpwik.krakow.pl.

(PSZ)

Łagiewniki

* Radni Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki wystąpili z wnioskiem o nadanie nazwy "Aleja Adolfa Hyły" ciągowi pieszo-spacerowemu, będącemu przecznicą z ul. Tadeusza Motarskiego. Biegnie on w kierunku północno-zachodnim, a następnie skręca na północ, dochodząc do budynku klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Adolf Hyła był artystą malarzem, który w swojej twórczości koncentrował się głównie na tematyce religijnej. Jest autorem słynnego obrazu Jezusa Miłosiernego, znajdującego się w klasztorze sanktuarium w Łagiewnikach. Jak argumentują radni "dziewiątki", nazwanie alei jego imieniem będzie przypomnieniem tej ważnej dla Łagiewnik postaci.

(PSZ)

Podgórze

* Dom Kultury "Podgórze" zaprasza na florystyczne warsztaty bożonarodzeniowe, podczas których będzie można wykonać świąteczne drobiazgi. Przydadzą się one np. jako oryginalne ozdoby domu lub prezenty dla bliskich - tym cenniejsze, że zrobione własnoręcznie. Warsztaty poprowadzi florystka Jolanta Kubik. Odbędą się one 11 i 18 grudnia w godz. 16.30 - 19.30 (koszt: 20 zł, wliczone są w to materiały). Informacje i zapisy: Dom Kultury "Podgórze" (ul. Sokolska 13), tel. 12 656-36-70, wew. 25, e-mail [email protected]

(PSZ)

Nowa Huta

O sprawach dzielnicy piszą: Małgorzata Stuch, tel. 12 68 88 245, i Marcin Warszawski, tel. 12 61 99 207

Osiedle Złotego Wieku

* Klub "Kuźnia" Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) ogłasza konkurs plastyczny na bożonarodzeniową kartkę świąteczną. Do udziału w konkursie klub zaprasza wszystkie chętne dzieci, a także grupy z przedszkoli, szkół, klubów oraz domów kultury. Prace należy składać do 13 grudnia. Format prac: kartki nadające się do wysłania w kopercie, pojedyncze lub składane. Dodatkowych informacji udziela Ernest Ogórek - tel. 12 648-08-86. Więcej na www.kuznia.edu.pl.
(MST)

Osiedle Na Stoku

* Centrum Medyczne Ujastek zaprasza na akcję prozdrowotną, w ramach której odbędą się bezpłatne badania przesiewowe i konsultacje. W programie m.in. spirometria, videodermatosko-pia, oznaczenie poziomu glukozy, porady dietetyka i położnej, badania EKG i miniszkoła rodzenia. Akcja odbędzie się 7 grudnia w godz. 13 - 17, w Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 6 (os. Na Stoku 52).

(MST)

Osiedle Szkolne

* Planowana jest zmiana organizacji ruchu na osiedlu Szkolnym. Wspólnota mieszkaniowa bloku nr 12 przekazała do Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta projekt zmian oraz wniosek o podjęcie uchwały w tej sprawie. Do 15 grudnia radni czekają na stanowisko wspólnot mieszkaniowych z osiedla Szkolnego 10, 11, 13, 14, 15, 22, 23 i 24.

(MST)

Nowa Huta

* Zakład Energetyczny Tauron Dystrybucja informuje, że jutro (środa) - ze względu na konieczność przeprowadzenia prac modernizacyjnych na sieci elektroenergetycznej - nastąpi przerwa w dostawie prądu w budynkach przy ulicach: Wróżenickiej, Pod Gajem, Ostrówek. Energii nie będzie w godzinach 8 - 14.

(WARS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie