Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W wielkim banku

Redakcja
Już w najbliższą niedzielę rada nadzorcza HVB może odbyć nadzwyczajne posiedzenie, aby przedyskutować możliwą fuzję z UniCredito Italiano SpA.

Planowane połączenie UniCredito i HVB

Już w najbliższą niedzielę rada nadzorcza HVB może odbyć nadzwyczajne posiedzenie, aby przedyskutować możliwą fuzję z UniCredito Italiano SpA.

   Powyższą informację podała wczoraj agencja VWD Dow Jonesa, powołując się na anonimowe źródła. Także włoska "La Rebbublica" podała, że w niedzielę może dojść do nadzwyczajnego posiedzenia rady nadzorczej UniCredito Italiano w celu zaaprobowania przejęcia przez włoski bank HVB Group.
   Połączenie wielkich europejskich banków ma ogromne znaczenie dla polskiego rynku usług bankowych. Grupa HVB ma 71,24 proc. akcji Banku BPH. UniCredito Italiano jest większościowym akcjonariuszem w Pekao SA - posiada 52,93 proc. akcji banku.
   Peter Koenig, przedstawiciel załogi HVB, kilka dni temu stwierdził, iż pracownicy HVB mogą poprzeć fuzję niemieckiego banku z UniCredito, jeśli Włosi zagwarantują utrzymanie miejsc pracy. Koenig nie wykluczył, że może dojść do ulicznych strajków, jeżeli Włosi będą dążyli do ograniczenia zatrudnienia. Dodał, że "w regionach, gdzie obydwa banki mają znaczące operacje, jak np. w Polsce, UniCredito może poszukiwać zgody na zwolnienia pracowników"
   Warto przypomnieć, że niemiecki rząd zasygnalizował w tym tygodniu, iż nie sprzeciwia się możliwej fuzji HVB Group i UniCredito Italiano SpA. - Taka transakcja nie byłaby złą rzeczą i przyczyniłaby się do konsolidacji europejskiego sektora bankowego - powiedział rzecznik prasowy niemieckiego ministra finansów. Dodał, że możliwe przejęcie HVB przez włoski bank jest decyzją rynkową zależną od podejmujących ją banków.
   UniCredito zarobił w 2004 roku 2,13 mld euro, prawie dwa razy więcej niż w 1999 roku, a jego stopa zwrotu z kapitału własnego wyniosła 16,05 proc. HVB stracił w 2004 roku 2,3 mld euro.
   Jak wspomnieliśmy, w Polsce niemiecko-włoska fuzja oznaczałaby wielkie zmiany w sektorze bankowym. Powstałby największy bank, który pod względem majątkowym "przeskoczyłby" PKO BP. Pekao i BPH mają razem 1,3 tys. oddziałów i zatrudniają ok. 25 tys. osób. Pojawiły się nawet opinie, że powstanie tak dużego banku mogłoby zostać zakwestionowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
   UniCredito jest bankiem odważnie inwestującym w tzw. nowej Europie. Poza Polską posiada udziały w bankach w Bułgarii i Chorwacji.
(PAP, DER)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski