MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W zoo w Krakowie budują małpiarnię. Ale makaki na nowy dom muszą jeszcze poczekać

OPRAC.:
Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego.
Przestrzenie wewnętrzne i zewnętrzne będą tak zaaranżowane, by z jednej strony dać zwiedzającym złudzenie przebywania w otoczeniu zwierząt, a z drugiej zaś, by zapewnić szympansom i makakom miejsce do bytowania podobne do naturalnego. Adam Wojnar
W zoo trwa budowa pawilonu dla szympansów i makaków japońskich. Kończą się roboty ziemne związane z budową nowego pawilonu w krakowskim ogrodzie zoologicznym. W najbliższym czasie wykonawca rozpocznie realizację fundamentów, a następnie roboty konstrukcyjne ścian budynku. Inwestycję wydłużyły wytyczne konserwatorskie dotyczące zabytkowej mozaiki w zoo. Drugą inwestycją jest ptaszarnia.

Przypomnijmy, że trwa budowa kolejnej atrakcji w zoo. W miejscu dawnego i nieużytkowanego obiektu dla dużych kotów, na zlecenie Zarządu Inwestycji Miejskich powstaje pawilon dla szympansów i makaków japońskich.

Po wyburzeniu starych zabudowań, wykonawca przystąpił do zabezpieczenia zabytkowych, pochodzących z 1967 r. ceramicznych dekoracji autorstwa Heleny i Romana Husarskich, które niegdyś zdobiły pawilony dla dużych kotów. Z uwagi na dodatkowe wytyczne konserwatorskie, ten zakres zadania był dużo większy niż pierwotnie planowano. Dzięki zastosowaniu specjalistycznych metod konserwatorskich udało się bezpiecznie zdemontować mozaiki oraz poddać je konserwacji. Prace dobiegły końca, zostały odebrane i bardzo dobrze ocenione przez Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Odrestaurowane dekoracje z ceramiki można już podziwiać w docelowej lokalizacji. Wyeksponowane są na murze ogrodzeniowym przy nowym wejściu do ogrodu zoologicznego (od strony alei Żubrowej i Centrum Symbioza).

Po wyburzeniu starych zabudowań i zabezpieczeniu zabytkowej mozaiki, wykonawca przystąpił do robót ziemnych. W ich trakcie okazało się, że ze względu na warunki gruntowe, należy zmienić metodę posadowienia nowego pawilonu. Zamiast fundamentów liniowych, zastosowana będzie tzw. płyta fundamentowa, dzięki której budynek będzie bardziej stabilny. Obecnie kończą się roboty ziemne, trwa wzmacniane podłoża, by móc posadowić instalacje podposadzkowe wodne i kanalizacyjne. Następnie wykonana będzie płyta fundamentowa. W tym roku wykonawca chce jeszcze rozpocząć roboty związane z konstrukcją samego budynku, a więc prace żelbetowe parteru oraz ułożenie części instalacji.

Warto wiedzieć, że nowy pawilon dla szympansów i makaków japońskich został tak zaprojektowany przez pracownię MINIMA Piotr Gryszka, aby maksymalnie uatrakcyjnić możliwość obserwacji zwierząt latem i zimą, przy zapewnieniu im bardzo dobrych warunków do bytowania. Zastosowane zostaną przegrody szklane, które zapewniają bardziej bezpośredni kontakt z mieszkańcami pawilonu – temu mają również służyć stalowe siatki oddzielające zwiedzającego od zwierząt „zielona fosą” i barierką.

Obserwacja szympansów przebywających na wybiegu zewnętrznym będzie możliwa latem z wnętrza budynku z poziomu obudowanego panelami szklanymi tarasu na pierwszym piętrze. Zimą z kolei, będą mogły być oglądane podczas przebywania na wybiegu wewnętrznym, zarówno z poziomu parteru i pierwszego piętra. Wybieg wewnętrzny będzie miał dużo światła dziennego, dzięki zastosowaniu świetlika dachowego.

Makaki japońskie, które spędzają cały rok na zewnątrz, będą miały do dyspozycji specjalnie przygotowaną dla nich sadzawkę z podgrzewaną wodą. Ich obserwacja będzie możliwa w porze letniej i zimowej także z wnętrza budynku, gdzie w rejonie schodów wyodrębniono specjalną strefę dla zwiedzających.

Wirus ASF wykryty w kolejnym województwie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W zoo w Krakowie budują małpiarnię. Ale makaki na nowy dom muszą jeszcze poczekać - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski