Wadowice. Chcą drugiego mostu na Skawie. Czy to rozładuje...

Wadowice. Chcą drugiego mostu na Skawie. Czy to rozładuje korki w mieście?

Zdjęcie autora materiału
Bogumił Storch

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Czy i kiedy uda się odkorkować Wadowice?
1/4
przejdź do galerii

Czy i kiedy uda się odkorkować Wadowice? ©Bogumił Storch

Władze Wadowic twierdzą, że mają pomysł, jak odkorkować drogi wyjazdowe z miasta. Zdaniem urzędników, problem ma rozwiązać nowa przeprawa mostowa na Skawie. Na razie jednak nie podano nawet przybliżonej daty rozpoczęcia tej inwestycji i źródeł jej finansowania.
Urzędnicy tłumaczą, że to jedyny sposób na rozładowanie korków w miejscu, gdzie krzyżują się drogi krajowe z Bielska (nr 52) i Oświęcimia (28), a wszystkie samochody jadące w stronę Kalwarii Zebrzydowskiej muszą przeciskać się przez jedyny, w dodatku wąski most na rzece Skawie.

Zobacz galerię

Ruch generują tam też mieszkańcy gminy, przyjeżdżający z kierunku Babica - Wysoka, którzy włączają się następnie do DK52 z ulicy Wałowej.

- Przejazd czasem trwa nawet i ze 40 minut - przyznaje Jacek z Krakowa, który tą trasą jeździ kilka razy w tygodniu. Zdaniem magistratu, bez drugiego mostu, który mógłby powstać w okolicach ronda Okulickiego, w godzinach szczytu zawsze będzie ciasno.

Wstępną próbą udrożnienia tego skrzyżowania był lewoskręt na ul. Wałową, który wykonała w ub. r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowychi Autostrad.

Jednak rozwiązaniem docelowym jest właśnie budowa kolejnego mostu. Pozwoliłby on skierować ruch z obwodnicy miasta bezpośrednio na Babicę i Wysoką, a później drogami powiatowymi w kierunku Skawiny i obwodnicy Krakowa.

Projektanci z urzędu miejskiego zaproponowali dwa położenia nowej przeprawy mostowej: w przedłużeniu ul. Legionów do ul. Wałowej, obok obecnego boiska LKS Zaskawianka albo przez ul. Podstawie i wzdłuż ujścia Choczenki do Rokowa. I prawdopodobnie właśnie ten wariant będzie realizowany.

- Skłaniam się ku temu drugiemu rozwiązaniu. Poprowadzenie kolejnej odnogi obwodnicy prosto do Rokowa nie tylko pozwoliłoby na komfortowe przedostawanie się do miasta podróżnych z kierunku Wysokiej, ale też ożywiłoby gospodarczo tereny po drugiej stronie rzeki - wyjaśnia Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic.

- A gdyby jeszcze magistrat dał zgodę na Beskidzką Drogę Integracyjną, to jeździłoby się całkiem komfortowo - podpowiadają burmistrzowi kierowcy.ZOBACZ KONIECZNIE:
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Słuszne !

Olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Nie jestem wielbicielem burmistrza Klinowskiego, ale ta propozycja jest słuszna !
A BDI powinna ominąć Wadowice po północnej stronie i prowadzić do węzła skawińskiego a nie do Głogoczowa !

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?