Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2023 w Krakowie. Ze spacerami, wycieczkami, a nie z komórką w ręce! Jaka letnia oferta w mieście?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Są możliwości, by wakacje spędzić aktywnie
Są możliwości, by wakacje spędzić aktywnie Andrzej Banaś
W piątek, 23 czerwca, dla prawie 160 tys. krakowskich przedszkolaków, uczniów i słuchaczy kończy się rok szkolny. Jak można usłyszeć od dyrektorów szkół, w tym kończącym się roku starano się wracać do normalności oraz nadrabiać czas stracony wcześniej przez pandemię koronawirusa i związane z nią ograniczenia. Pedagodzy zachęcają uczniów, by teraz, na wakacjach "ładowali baterie" podczas aktywności ruchowych w plenerze. Aktywnie można spędzić lato również w mieście - zajęcia dla niewyjeżdżających z Krakowa przygotowały m.in. domy kultury i ośrodki sportowe.

Wcześniej była pandemia i nauka zdalna lub hybrydowa, potem rozpoczęła się wojna Rosji z Ukrainą, a w polskich szkołach pojawiły się dzieci uchodźcy uciekający przed nią. A jaki był kończący się teraz rok szkolny?

- Najpierw pandemia, która totalnie "rozwaliła" system, potem wojna w Ukrainie, która go dobiła... Pandemia to nie tylko choroba covid. Ona wywołała u dzieci bardzo duże "dziury", jeśli chodzi o relacje między rówieśnikami, problemy psychiczne, socjologiczne. To jest rzecz, która nie znika tak po prostu i w tej chwili dalej borykamy się z problemami wychowawczymi z dziećmi, które na pewno w jakiejś części są pokłosiem pandemii. Dalej z tym walczymy i pracujemy nad tym. Choć na pewno jest lepiej niż jeszcze rok czy dwa lata temu - mówi nam na koniec roku szkolnego 2022/2023 Paweł Maślej, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 przy al. Kijowskiej w Krakowie.

- Wróciliśmy do w miarę normalnego funkcjonowania. Aczkolwiek cały czas jest wiele wyzwań, bo nadal pokutuje to, że była pandemia i dzieci wybiły się z rytmu nauki, w dalszym ciągu mamy również obcokrajowców w szkole. Ale mam wrażenie, że w tym roku nadrabialiśmy czas stracony w okresie, kiedy była pandemia i dzieci nie chodziły do szkoły. Nauczyciele podejmowali bardzo dużo różnych aktywności, ten rok obfitował w wyjścia, wycieczki, zielone szkoły, rozmaite projekty i działania. Dużo się działo - podsumowuje z kolei Jadwiga Garczyk, dyrektorka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 przy ul. Chmielowskiego.

W tej krakowskiej podstawówce w ramach jednego z realizowanych projektów zorganizowano też m.in. kącik relaksacyjny z pufami, gdzie uczniowie mogą usiąść, żeby ze sobą usiąść i porozmawiać. To odpowiedź na powszechne obserwacje, że dzieci coraz mniej rozmawiają ze sobą bezpośrednio, a tylko porozumiewają się przez komórkę.

- Komórka jest w tej chwili wręcz nieodłącznym atrybutem dziecka, a coraz trudniej dzieciom rozmawiać ze sobą będąc razem, usiąść w grupie, która dyskutuje, coś omawia, czymś się cieszy, dzieli się wrażeniami. Brakuje im umiejętności nawiązywania relacji z innymi. Próbujemy na to reagować - komentuje dyr. Jadwiga Garczyk.

Dyrektorka SP nr 22 ma też bardzo konkretną podpowiedź dla zaczynających wakacje - jak dobrze wykorzystać te dwa miesiące na odpoczynek. - Kontakt z przyrodą przede wszystkim. Ja bym wysłała dzieci na spacery, wycieczki, poleciła aktywność ruchową w plenerze, gry i zabawy na zewnątrz. I absolutnie żeby nie siedziały znowu z komórką w ręce albo przed tabletem czy komputerem. Należy wyjść z domu i spędzać jak najwięcej czasu w kontakcie z przyrodą. To pozwala odreagować, kontakt z naturą też ładuje człowieka - uważa.

Do przedszkoli i szkół wszystkich typów w Krakowie w mijającym roku szkolnym chodziło łącznie 158 tys. 998 dzieci, uczniów i słuchaczy. Jeśli chodzi o nauczycieli, w placówkach samorządowych w Krakowie są zatrudnieni na ponad 12,8 tys. etatów.

Na tych spośród rozpoczynających wakacje, którzy będą je spędzać w Krakowie, czeka sporo atrakcji w mieście. Bogaty program zajęć przygotowały szkoły, domy i kluby kultury, muzea i ośrodki sportowe. Między innymi prawie 9 tys. dzieci będzie korzystać z oferty stacjonarnego wypoczynku przygotowanej przez 68 szkół podstawowych, w tym cztery specjalne.

Wchodząc na stronę internetową krakow.pl/lato, można znaleźć krakowskie propozycje wakacyjnych zajęć dla dzieci i młodzieży, a także dla całych rodzin. I tak np. miasto, Krakowski Klub Kajakowy, Centrum Rozwoju Com Com Zone Prokocim i Kozłówek zapraszają rodziny z dziećmi mieszkające na terenie Krakowa na bezpłatne, rodzinne lekcje pływania pod okiem doświadczonego instruktora. Ta nauka pływania odbywa się na pływalniach przy ul. Kolnej 2, Kurczaba 29 i Facimiech 32.

Muzeum Inżynierii i Techniki przez całe wakacje, od środy do piątku w godz. 12-15, będzie realizowało Wakacyjne lekcje muzealne. "Każdego dnia inny temat i inna dziedzina inżynierii do odkrycia. Możliwe będzie poznanie ciekawych historii, które kryje zajezdnia, ciekawych postaci, które zmieniły świat nauki i techniki. Poeksperymentujemy, poodkrywamy i odkryjemy wiele ciekawostek techniki" - zapowiada MIT.

Z kolei w Muzeum Krakowa hasłem tegorocznego lata jest "Fantazja". Zajęcia odbywać się będą w poszczególnych oddziałach MK, a także w przestrzeni miejskiej. Muzeum zaprasza całe rodziny wraz z dziećmi i młodzieżą w wieku 4-16 lat na spacery, warsztaty, plenery malarskie i oprowadzania. Dodatkowo, po raz pierwszy w ramach "Lata w mieście", Muzeum Krakowa zaprosi rodziców i opiekunów dzieci do około półtora roku na spacer przygotowany specjalnie z myślą o nich. Szczegółowe informacje na temat programu będzie można znaleźć na stronie: muzeumkrakowa.pl.

Teatr KTO zaprasza rodziny wraz dziećmi na 36. edycję ULICA Festiwalu, który w tym roku odbędzie się pod hasłem: "Radość z odzyskanego podwórka". Festiwal będzie trwał od 6 do 9 lipca. W programie spektakle dla dzieci i młodzieży oraz występy klownów, akrobatów i tancerzy. Wystąpią artyści z Polski i całego świata.

Teatr Bagatela planuje cykle warsztatów dla dzieci i młodzieży. Pięciodniowy program obejmuje zajęcia z ruchu scenicznego, elementarnych zadań aktorskich, interpretacji wiersza, dialogu, monolog, piosenki i wymowy. Warsztaty poprowadzą aktorzy Teatru Bagatela: Natalia Hodurek, Aleksandra Godlewska, Piotr Urbaniak, Anna Branny i Małgorzata Piskorz.

Domy kultury organizują m.in. zajęcia muzyczne i taneczne, warsztaty plastyczne, rękodzielnicze, dziennikarskie, wycieczki rekreacyjno-poznawcze po Krakowie, spotkania z ciekawymi gośćmi, półkolonie sportowe i wyjazdy na obozy.

Jak co roku w ramach programu "Bezpieczny Kraków" miasto zapewnia dzieciom i młodzieży do lat 16 z terenu Krakowa codzienny ulgowy wstęp do Parku Wodnego. Za półtoragodzinny pobyt w hali basenowej i korzystanie z wszystkich dostępnych atrakcji (z wyjątkiem sauny) zapłacą 10 zł. Bilet w tej cenie będzie można zakupić na podstawie kuponów rabatowych, które będą wydawane od 1 lipca do 31 sierpnia, codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8-10 przed wejściem głównym do Parku Wodnego (ul. Dobrego Pasterza 126). Limit kuponów to 240 na dzień.

Jeśli chodzi o pływanie, to dodajmy, że w lipcu będzie więcej niż w ciągu roku szkolnego wolnych ogólnodostępnych godzin np. na basenie sportowym przy SP nr 5 przy al. Kijowskiej 8. Można się rejestrować i rezerwować bilety na basen w aplikacji BallSquad. W sierpniu basen ten będzie zamknięty ze względu na przerwę technologiczną.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wakacje 2023 w Krakowie. Ze spacerami, wycieczkami, a nie z komórką w ręce! Jaka letnia oferta w mieście? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski