Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacyjny niezbędnik kierowcy

(JM)
Niespodzianki w podróży. Kierowcy często nie przygotowują się odpowiednio do podróży, co skutkuje wieloma awariami pojazdów.

Włamanie do auta, stłuczka czy przebita opona to tylko niektóre z najczęstszych sytuacji, jakie przydarzają się kierowcom w trakcie urlopowych wojaży.

Aby podróż przebiegła bez zbędnych niespodzianek, dobrze jest wcześniej zapoznać się z przebiegiem trasy, jaka nas czeka. Wystarczy do tego atlas czy mapa samochodowa, ale internetowe mapy mają tę przewagę, że można na nich zobaczyć utrudnienia na trasie. Można też sprawdzić, gdzie tworzą się korki, a także porównać ze sobą różne warianty trasy.

Nie zawsze najkrótsza droga będzie najszybsza – podkreślają eksperci Liberty. Czasem warto nadłożyć kilometrów, by skorzystać z autostrady lub ekspresówki. Innym razem podróż głównymi drogami może okazać się wolniejsza niż lokalnymi trasami o mniejszym natężeniu ruchu.

Włamanie do auta

Nic tak nie zepsuje urlopu jak kradzież czy włamanie do samochodu. Dlatego zwracajmy uwagę na miejsce, w jakim zostawiamy auto. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy drzwi i bagażnik. Włączmy alarm i nie zostawiajmy w środku cennych przedmiotów, takich jak portfel, torebka, telefon czy tablet. To właśnie te rzeczy są najbardziej atrakcyjne dla złodziei.

Stłuczka drogowa

Choć stłuczki zdarzają się nawet najlepszym kierowcom, to jest to kolejna nieprzyjemna sytuacja, która może pokrzyżować nasze plany. Dlatego jeszcze przed wyruszeniem w drogę sprawdźmy dokładny przebieg trasy.

Uwzględnijmy rodzaje dróg, jakimi będziemy się poruszać i natężenie ruchu. Warto także przygotować sobie alternatywną trasę na wypadek nieoczekiwanych utrudnień. A będąc już w drodze, pamiętajmy o przerwach na odpoczynek.

Przebita opona

Pozornie tak błaha awaria jak złapanie gumy często wymaga fachowej pomocy i wydłuża czas podróży. Zatem przygotowując się do wyjazdu, sprawdźmy stan naszych opon i ciśnienie w kołach.

Pusty bak

Nadal wielu kierowców ignoruje żółtą kontrolkę sygnalizującą brak paliwa. Myśląc, że rezerwa starczy na dojechanie do celu. Oczywiście, w zdecydowanej większości samochodów nawet po zapaleniu się kontrolki można przejechać jeszcze około 100 kilometrów. Ale pamiętajmy, że w Polsce wciąż zdarzają się trasy, na których próżno szukać stacji benzynowych.

Stłuczona szyba

Rozbicie szyby to kolejna ze szkód, jaka często spotyka kierowców podczas wyjazdów. Wystarczy tylko niefortunnie zaparkować auto pod spróch­niałym drzewem lub w pobliżu boiska sportowego.

Dlatego najlepiej, jeśli jeszcze przed podróżą sprawdzimy, czy nasza polisa obejmuje tego typu zdarzenia. Czasami ubezpieczenie szyb jest już zawarte w standardowym zakresie polisy AC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski