Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka o mandaty z list PO i PiS będzie bardzo zacięta

Redakcja
Zdecydowanie najmocniejszą listę ma Platforma Obywatelska i dlatego to między kandydatami tej partii będzie najbardziej zażarta walka o wynik wyborczy dający miejsce w Sejmie. Podobnej walki trzeba spodziewać się między kandydatami Prawa i Sprawiedliwości.

OKRĘG NR 13. Kraków, pow. krakowski, miechowski, olkuski (okręg nr 13) - wybieramy 14 posłów

I choć na listach pozostałych dwóch komitetów aspirujących do mandatu poselskiego z Krakowa - Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Polskiego Stronnictwa Ludowego - nie brakuje ciekawych kandydatów, to w przypadku zdobycia wyniku gwarantującego miejsce w Sejmie przypadnie ono liderom list. Zdobycie mandatu poselskiego przez którykolwiek z pozostałych komitetów będzie sensacją. Z tego powodu kolejna próba powrotu do wielkiej polityki Stanisława Żółtka, byłego wiceprezydenta Krakowa, lidera listy Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke, skazana jest raczej na porażkę. Na sukces wyborczy nie może też liczyć otwierający listę Polskiej Partii Pracy Leszek Wroński, niegdyś kandydat na prezydenta z rekomendacji Samoobrony. Trudno będzie także dostać się do Sejmu kandydatom z list komitetu Polska Jest Najważniejsza, choć na liście jest co najmniej kilka osób do niedawna związanych z polityką. Listę otwiera bowiem obecny poseł, kiedyś wicemarszałek województwa Zbysław Owczarski. Za nim jest Iwona Tworzydło, która karierę rozpoczynała w Samoobronie. Trzecie miejsce zajmuje Marian Jurczak, a za nim jest była krakowska radna Marta Suter.

Za to na liście PO nie brakuje potencjalnych posłów. Pewniakami są otwierający listę poseł Ireneusz Raś, szef partii w regionie i zajmujący trzecie miejsce poseł Jarosław Gowin. Pozostaje tylko pytanie, czy lider listy (poseł Raś) będzie w stanie powtórzyć wynik lidera sprzed czterech lat (posła Gowina) albo czy przypadkiem kandydat z trzeciego miejsca nie uzyska wyniku lepszego od tego z pierwszego.

Za niespodziankę należałoby uznać, gdyby do Sejmu nie weszli ponownie Katarzyna Matusik-Lipiec (druga na liście PO) i Jerzy Fedorowicz (czwarty). O pozostałe trzy lub cztery mandaty, które przypadną PO, zapowiada się bardzo ostra rywalizacja. O utrzymanie się w Sejmie będzie walczył poseł Łukasz Gibała, który zajmuje dopiero 19. miejsce. Szanse na reelekcję ma także poseł Jacek Krupa. Jednak rywali w tej walce ma poważnych, bo to m.in. trójka obecnych radnych sejmiku województwa małopolskiego (lekarka Lidia Gądek, snowboardzistka i uczestniczka programu "Taniec z gwiazdami" Jagna Marczułajtis - Walczak i były prezydent Krakowa Józef Lassota). Duże szanse ma piąta na liście wiceprzewodnicząca Rady Miasta Krakowa Małgorzata Jantos. Lewicowy elektorat oddający głos na PO może przyjąć na siebie Wojciech Filemonowicz, szef Socjaldemokracji Polskiej.

Ostra walka zapowiada się także między kandydatami PiS. Pewny mandatu może być tak naprawdę tylko lider tej listy Andrzej Duda, minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że w Sejmie utrzymają posady posłowie Andrzej Adamczyk i Ryszard Terlecki.

Pozostałych posłów z listy PiS trudno już wskazać jednoznacznie. Do wielkiej polityki chce wrócić Barbara Bubula, przez wiele lat krakowska radna, później posłanka, a ostatnio - członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. O reelekcję będzie walczył poseł Jacek Osuch, ale do Sejmu wybierają się też krakowscy radni: Bolesław Kosior, Agata Tatara, Włodzimierz Pietrus czy Mirosław Gilarski. A PiS może liczyć w Krakowie na 5 mandatów.
SLD powinno mieć jednego posła z Krakowa i będzie nim prawie na pewno "spadochroniarz" z Warszawy Tomasz Kalita, rzecznik prasowy sojuszu. Trudno będzie pokonać go drugiej na liście wdowie po Jerzym Bińczyckim Elżbiecie Bińczyckiej z Teatru Starego, prof. Janowi Hartmanowi z Uniwersytetu Jagiellońskiego czy byłemu posłowi Unii Pracy Janowi Orkiszowi.

Jeszcze mniejszą szanse mają kandydaci z dalszych miejsc listy PSL. Jeśli ludowcy po latach przerwy będą mieć posła z Krakowa, to będzie nim obecny wicemarszałek województwa Wojciech Kozak. Druga na liście pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. marki Kraków Monika Piątkowska czy trzeci na liście radny sejmiku Adam Domagała mają pomóc ludowcom zdobyć tyle głosów, by lista zdobyła ten upragniony mandat z Krakowa.

GEG

203 kandydatów na 8 listach

34 lata - średnia wieku kandydatów Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke

49 lat - średnia wieku kandydatów PiS

Wyniki z 2007 roku

PO - 47,35 proc, 7 posłów

PiS - 34,43 proc., 5 posłów

Lewica i Demokraci - 9,67 proc., 1 poseł

PSL - 4,18 proc., bez mandatu

Wyniki z 2005 roku

PiS - 37,29 proc., 6 posłów

PO - 30,56 proc., 5 posłów

SLD - 7,96 proc., 1 poseł

LPR - 5,70 proc., 1 poseł

Samoobrona - 5,05 proc., bez mandatu

PSL - 3,13 proc., bez mandatu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski