Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur 2020. Wzrost świadczeń dla emerytów i rencistów już od 1 marca

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Fot. Materiały prasowe/Hapipożyczki
Waloryzacja emerytur 2020. Od przyszłego miesiąca świadczenia emerytów i rencistów wzrosną o 3,56 procent. Jednocześnie zagwarantowano, że wzrost nie może być mniejszy niż 70 zł. Nowelizacja przepisów, którą zaakceptował Sejm zakłada też, że najniższa emerytura oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniesie 1200 zł miesięcznie. Eksperci hapipożyczek postanowili przyjrzeć się sytuacji finansowej osób powyżej 50. roku życia i ich potrzebom.

Z badania „Index hapipraktyk” przeprowadzonego na zlecenie hapipożyczek wynika, że Polacy powyżej 50. roku życia największą część swojego domowego budżetu przeznaczają na opłaty związane z mediami i rachunkami za telefon lub Internet. Najwięcej ze wszystkich grup wiekowych wydają także na ogrzewanie mieszkania oraz czynsz, chociaż ponad połowa z nich przyznała, że od czasu do czasu zdarza im się spóźniać z opłatami za media i rachunki. Jedna trzecia ma za to problem z opłaceniem czynszu w terminie.

Własna sytuacja finansowa jest przez polskich seniorów postrzegana niezwykle pesymistycznie. Zaledwie 3 proc. osób starszych stwierdziło, że obecny stan ich finansów daje zdecydowane poczucie bezpieczeństwa. Jest to najniższy wynik wśród wszystkich grup wiekowych. Około jedna trzecia Polaków po pięćdziesiątce jest zdania, że ich obecna sytuacja raczej nie gwarantuje im tego odczucia, a 12 proc. z nich ze zdecydowaniem stwierdza, że wcale nie czują się bezpieczni finansowo.

Z przeprowadzonego badania wynika również, że prawie 30 proc. Polaków powyżej 50. roku życia nie jest w stanie sfinansować najbardziej podstawowych wydatków z obecnego wynagrodzenia czy emerytury. Zapytani o to, jaka kwota pozwoliłaby im na spokojne życie, najwięcej osób wskazało na dodatkowe 1000, bądź też 2500 złotych. Niecała jedna trzecia ankietowanych przyznała jednak, że potrzebowałaby znacznie więcej - dopiero kwota około 5000 złotych dałaby im poczucie finansowego bezpieczeństwa.

Kolejną kwestią jest pytanie - na co Polacy po pięćdziesiątce nie mogą sobie pozwolić?

Aż jedna piąta polskich seniorów przyznaje, że nie jeździ na wakacje. Powód stanowią inne, ważniejsze wydatki. Badanie pokazuje, że im jesteśmy starsi, tym mniej oszczędności przeznaczamy na zakup sprzętu domowego. Ponad połowa młodych osób stara się odkładać pieniądze specjalnie po to, by móc kupić sprzęt elektroniczny, na przykład telewizor lub komputer. Tymczasem tylko 40% osób po pięćdziesiątce przeznacza pieniądze specjalnie na ten cel, a jeszcze mniej z nich jest w stanie zakupić tego typu sprzęt z bieżących oszczędności.

Z wiekiem coraz trudniej nam sfinansować nagłe, niespodziewane wydatki z bieżących oszczędności, czy też z pieniędzy odłożonych na inny cel. Polscy seniorzy mają z tym szczególną trudność. Prawie połowa z nich nie jest w stanie przeznaczyć obecnych środków na naprawę niezbędnego im do życia sprzętu. Tylko jedna piąta może w takim wypadku skorzystać z odłożonych na czarną godzinę pieniędzy. Gdy zaskoczy ich nagła awaria, 15-16 procent seniorów najczęściej przyznaje, że pożycza pieniądze od rodziny lub kupuje nowy sprzęt na raty.

Dwa lata temu, w 2018 roku, w gorszej sytuacji finansowej niż polscy emeryci byli tylko obywatele Meksyku. Na końcu rankingu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, porównującego wysokość świadczenia emerytalnego do wcześniejszych zarobków, znalazł się Meksyk, Polska, Australia, Chile, Malta, Rumunia oraz Słowenia. Najmniej po przejściu na emeryturę zmieni się sytuacja mieszkańców Holandii, Danii i Włoch, gdzie świadczenie emerytalne nie będzie niższe niż 80 proc. pensji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski