Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć

(DD)
Prof. Marcin Jóźwik i dr Paweł Szymanowski ze Szpitala św. Rafała w Krakowie przeprowadzili innowacyjny zabieg urologiczny
Prof. Marcin Jóźwik i dr Paweł Szymanowski ze Szpitala św. Rafała w Krakowie przeprowadzili innowacyjny zabieg urologiczny Fot. scanmed

Innowacyjny zabieg
W minionym tygodniu specjaliści Grupy Scanmed - prof. Marcin Jóźwik i dr Paweł Szymanowski ze Szpitala św. Rafała w Krakowie przeprowadzili skomplikowany, małoinwazyjny zabieg laparoskopowego usunięcia zastawki uniemożliwiającej opróżnianie pęcherza moczowego u młodej pacjentki.
- Operację wykonaliśmy sposobem mini-laparoskopii przezpęcherzowej, czyli bez otwarcia jamy brzusznej i bez otwarcia pęcherza moczowego - mówi dr n. med. Paweł Szymanowski, ordynator Oddziału Ginekologii w Szpitalu św. Rafała. - Innowacyjność tego zabiegu polega na tym, że chora tkanka zalegająca w okolicy ujścia wewnętrznego cewki moczowej i blokująca odpływ moczu została usunięta specjalnymi narzędziami laparoskopowymi o zmniejszonych wymiarach, wprowadzonymi przez powłoki bezpośrednio do pęcherza moczowego - wyjaśnia prof. dr hab. med. Marcin Jóźwik, konsultant naukowy w Szpitalu św. Rafała w Krakowie i kierownik Katedry Ginekologii, Endokrynologii Ginekologicznej i Położnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zastosowanie małoinwazyjnych metod endoskopowych ogranicza uraz okołooperacyjny i pozwala na szybszy niż po zabiegach tradycyjnych powrót pacjentów do zdrowia. Operacja była możliwa dzięki współpracy lekarzy ze Szpitala św. Rafała w Krakowie z firmami Karl Storz i Olympus, które udostępniły zestawy nietypowych mini-instrumentów.

Kolędujmy i pomagajmy
Stowarzyszenie Krakowski Komitet Zwalczania Raka, działające na rzecz Centrum Onkologii, przy ul. Garncarskiej w Krakowie, zaprasza w niedzielę 8 grudnia o godz. 15 do kościoła św. św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej na koncert „Kolędujmy z przesłaniem pomocy “. Kolędować charytatywnie będą Danuta Stankiewicz, Anna Osmakowicz oraz uczniowie ze Szkoły dla Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej w Krakowie. Fragmenty koncertu „Kiedyż Go szukać. Pastorałki z gwiazdami” zaprezentują: Przemysław Branny, Marcin Jajkiewicz, Łukasz Lech, Magdalena Piotrowska, Anna Sokołowska. Podczas koncertu odbędzie się kwesta oraz aukcja (poprowadzi ją Łukasz Lech) baniek choinkowych z autografami znanych artystów, które zostały ozdobione przez artystę plastyka Klaudię Abramowicz. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Sezon grypowy coraz bliżej
Od początku września w województwie małopolskim z objawami grypy i chorób grypopodobnych do lekarzy trafiło 104 449 osób, a hospitalizacji wymagało 385. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują, aby nie lekceważyć żadnych objawów, ponieważ grypa niesie za sobą możliwość wystąpienia groźnych powikłań pochorobowych. Grudzień to ostatni moment na wdrożenie profilaktyki. Koszt szczepienia jest niewielki w porównaniu do kosztów leczenia samej choroby i jej powikłań, dlatego lepiej jej zapobiegać.

Jak rozpoznać zakażenie wirusem grypy? Grypa atakuje nagle. Towarzyszy jej gorączka, często wyższa niż 39 stopni. Bolą nas mięśnie, stawy oraz głowa. W przeciwieństwie do przeziębień, podczas grypy rzadko występuje katar, a typowym objawem jest suchy męczący kaszel. Należy pamiętać, że grypę można przebyć bezobjawowo lub z niewielkimi objawami. To, jak przebiega choroba, nie oznacza jednak, że nie rozsiewamy wirusów i nie jesteśmy zagrożeniem dla osób znajdujących się w naszym otoczeniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski