Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Robotyka w krakowskich szpitalach cały czas się rozwija. Kolejny szpital inwestuje w robota, który będzie wspierał pracę lekarzy

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Robotyka w krakowskich szpitalach cały czas się rozwija. Kolejny szpital inwestuje w robota, który będzie wspierał pracę lekarzy
Robotyka w krakowskich szpitalach cały czas się rozwija. Kolejny szpital inwestuje w robota, który będzie wspierał pracę lekarzy
Krakowskie szpitale kładą coraz większy nacisk na rozwój wysokospecjalistycznych rozwiązań z dziedziny robotyki medycznej. Pierwszy robot DA VINCI pojawił się w Szpitalu na Klinach i do dzisiaj oferuje pacjentom szereg zabiegów komercyjnych. Kolejnym szpitalem, który może się pochwalić robotem DA VINCI jest Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie, który korzysta z jego pomocy od października 2023 r. - oferując zabiegi robotyczne finansowane przez NFZ. Tymczasem w ramach budowania Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej w Krakowie Szpital Dziecięcy wyłonił firmę, która zajmie się stworzeniem systemu chirurgii robotycznej do zabiegów pediatrycznych. Koszt tej inwestycji to ok. 15 mln zł.

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Robotycznej w Krakowie

Rozwój techniki umożliwia coraz efektywniejsze leczenie nawet najbardziej skomplikowanych schorzeń. Aby zapewnić krakowskim placówkom ochrony zdrowia dostęp do najnowocześniejszych form terapii, rektor UJ prof. Jacek Popiel oraz dyrektorzy szpitali uniwersyteckich dr hab. Wojciech Cyrul, prof. UJ i Marcin Jędrychowski, pod koniec kwietnia ub.r.. podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej w Krakowie.

Podmioty będą współpracować w opracowaniu modelu kształcenia przed i podyplomowego w zakresie stosowania robotyki medycznej. Zapewnią udział i współpracę swojego personelu w prowadzeniu działalności naukowo-badawczej jednocześnie zapewniając pacjentom dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny. Tak zbudowany projekt pozwoli na dalsze kształcenie nowej kadry lekarskiej, co zapewni ciągły rozwój wszystkim trzem jednostkom oraz pozwoli na wykonywanie wysoce skomplikowanych zabiegów u najbardziej potrzebujących pacjentów w każdym wieku.

W ramach tworzonego UCMR w Krakowie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy ogłosił przetarg na zakup systemu chirurgii robotycznej do zabiegów pediatrycznych. Swoją ofertę opiewającą na kwotę blisko 14,8 mln zł zgłosiła firma Synektik S.A. z Warszawy i to ona zajmie się realizacją tego zadania.

Pierwszy DA VINCI w Szpitalu na Klinach

Na początku 2019 r. pacjenci z południowo-wschodniej Polski zyskali dostęp do jednej z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod wykonywania operacji chirurgicznych. Wówczas krakowski Szpital na Klinach, należący do Grupy Neo Hospital wzbogacił się o najnowszej generacji robota medycznego DA VINCI. Pierwsze operacji ginekologiczne i urologiczne z wykorzystaniem robota szpital przeprowadził już kilka miesięcy później.

- To prawdziwy przełom dla pacjentów z południa Polski, którzy dotychczas byli pozbawieni dostępu do tej technologii wykonywania operacji. Cieszymy się, że najnowszej generacji system robotyczny trafił do krakowskiego Szpitala na Klinach. Jesteśmy przekonani, że będzie dobrze służył pacjentom – mówiła wówczas Joanna Szyman, prezes zarządu Grupy NEO Hospital, do której należy Szpital na Klinach.

Robot chirurgiczny wspiera lekarzy Szpitala na Klinach w zakresie operacji nowotworów prostaty, trzonu macicy i jelita grubego.

- Robot chirurgiczny pozwala chirurgowi na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach z nieosiągalną dla innych technik dokładnością, minimalizując jednocześnie uraz operacyjny i utratę krwi. Dla pacjentów oznacza to skrócenie czasu hospitalizacji i rekonwalescencji, szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej, a w przypadku operacji urologicznych osiągnięcie bardzo satysfakcjonujących wyników czynnościowych - informuje Szpital na Klinach.

Operacje robotyczne refundowane przez NFZ

Pod koniec ub.r.. w Szpitalu Rydygiera w Krakowie wystartowała chirurgia robotyczna. W połowie października 2023r. pierwszej operacji z wykorzystaniem robota DA VINCI został poddany pacjent z nowotworem gruczołu krokowego. Tym samym Szpital Rydygiera stał się pierwszą publiczną placówką medyczną w Małopolsce, która do swojej oferty procedur medycznych włączyła zabiegi robotyczne finansowane przez NFZ. Lekarze Rydygiera jeszcze w 2023r. dołączyli do grupy ponad 200 polskich chirurgów, posiadających certyfikację do wykonywania zabiegów w zakresie chirurgii robotycznej.

- Niewątpliwie chirurgia robotyczna to wyzwanie na kolejne lata rozwoju szpitala, ale do tego zadania musimy podejść z dużą rozwagą. Dlatego robot, który rozpoczął pracę w Rydygierze nie jest przez nas zakupiony, ale dzierżawiony. Chcemy przy jego zastosowaniu wykonać przez najbliższy rok maksymalną liczbę 200 operacji i dobrze przeanalizować finansowe uwarunkowania całej inwestycji. Taka formuła pozwoli nam spokojnie ocenić przewagę chirurgii robotycznej nad laparoskopową i co istotne – będziemy mieć też wyszkoloną i przećwiczoną kadrę własnych operatorów. Warto wiedzieć, że zakup takiego robota to wydatek 15 mln zł i taki krok musi być dobrze przemyślany – zaznaczał prezes Szpitala Rydygiera, Artur Asztabski.

Kilka miesięcy później dwie pacjentki z nowotworem trzonu macicy zostały zoperowane przy użyciu robota DA VINCI, co oznacza, że do procedur robotycznych wykorzystywanych już wcześniej w Rydygierze na urologii, chirurgii ogólnej i ortopedii – dołączyła ginekologia. Wszystkie operacje z użyciem systemów robotycznych są w Szpitalu Rydygiera wykonywane w ramach kontraktu z NFZ.

Na przełomie 2023/2024 w Szpitalu Rydygiera odbyło się kilka zabiegów ortopedycznych przy użyciu robota ROSA. Tym samym Rydygier już na początku 2024 roku stał się pierwszym Szpitalem w Małopolsce i 3 placówką medyczną w kraju, wykorzystującą w realizacji procedur ortopedycznych system robotyczny. W Europie pracuje 250 sztuk takich urządzeń, na całym świecie procedury ortopedyczne aktualnie wspiera tysiąc robotów ROSA.

Nowe narzędzie robotyczne, które Rydygier w najbliższych 3 latach będzie dzierżawić pozwala lekarzom dokonywać precyzyjnych pomiarów i w konsekwencji dokładniej mocować implanty kolanowe. Szpital Rydygiera z wykorzystaniem robota w całym 2024 roku planuje przeprowadzić ponad 100 zabiegów protezoplastyki kolana i będą to dla Pacjentów zabiegi całkowicie bezpłatne - procedurę finansuje NFZ, a koszt jednorazowego sprzętu dodatkowego (ok.2 tys. zł), który każdorazowo wymagany jest przy przeprowadzaniu zabiegu ze środków własnych pokrywać będzie Szpital.

Pierwszy robot ROSA w Szpitalu Uniwersyteckim

Warto przypomnieć, że pierwszy w Krakowie robot ROSA pojawił się w Szpitalu Uniwersyteckim, gdzie zaczął wspierać neurochirurgów w zabiegach endoskopii i biopsji, implantacji elektrod wykorzystywanych np. do stymulacji kory mózgowej oraz procedurach chirurgicznych wymagających otwarcia czaszki.

Innowacyjne urządzenie kosztowało ponad 3,2 mln zł. Szpital zakupił je z dotacji ze środków europejskich otrzymanej na wyposażenie nowej siedziby lecznicy w Krakowie-Prokocimiu. ROSA była kolejnym robotem na co dzień wspomagającym pracę uniwersyteckich specjalistów. Wówczas korzystali oni już z robota chirurgicznego Senhance marki Transenterix wykorzystywanego do przeprowadzania zabiegów z zakresu urologii, chirurgii i ginekologii.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski