MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Warto wiedzieć

(DD)
Rak Nie - Kocham życie

Krakowski Komitet Zwalczania Raka, Stowarzyszenie działające przy krakowskim Centrum Onkologii (ul. Garncarska 11) zaprasza uczniów, studentów oraz wszystkie osoby, którym bliska jest tematyka zdrowotna, do konkursu na plakat "Rak nie - kocham życie". Celem konkursu jest zachęcenie jak największej liczby osób do przeprowadzania badań profilaktycznych, uświadomienie jak cenną wartością jest życie.

23 prace wybrane przez internautów w konkursie internetowym będą prezentowane od 14 kwietnia w Galerii Krakowskiej. Zwycięzcy trzech pierwszych miejsc otrzymają ponadto albumy od kard. Stanisława Dziwisza, który wraz z małopolskim kuratorem oświaty Aleksanderm Palczewskim jest patronem honorowym wydarzenia. Plakaty można nadsyłać do 24 marca - więcej informacji oraz regulamin na stronie: www.kkzr.pl (w linkach).

* Zauważmy ich słowa
W Polsce jest ok. 470 tys. osób głuchych oraz ok. 200 tłumaczy języka migowego. Kampania społeczna "Zauważ nasze słowa", która właśnie się rozpoczęła, ma na celu prezentację dobrych praktyk i miejsc przyjaznych osobom głuchym oraz zachęcenie instytucji, w tym publicznych, do wprowadzania rozwiązań ułatwiających im funkcjonowanie w społeczeństwie i podejmowanie pracy.

Organizatorzy chcą zaprezentować innowacyjne technologie wspomagające komunikację z osobami niesłyszącymi, zachęcić do nauki języka migowego oraz przybliżyć słyszącym kulturę ludzi głuchych. W USA od wielu lat wprowadza się rozwiązania ułatwiające osobom głuchym kontakt, np. ze służbą zdrowia - są to m.in. wideotelefony czy aplikacje umożliwiające zarejestrowanie się na wizytę do lekarza przez internet. Koordynatorka kampanii Karolina Fetraś podkreśla, że zainstalowanie aplikacji, która łączy przez internet z tłumaczem języka migowego, czyli tzw. tłumacza online, to nie jest wielki koszt, a dzięki temu osoby głuche zyskują lepszy dostęp do usług.

Przypomina, że w Polsce uruchomiono stronę internetową, gdzie udzielane jest wszelkiego rodzaju wsparcie. Osoba głucha wybiera adres www.migam.pl i łączy się poprzez specjalną ikonę z tłumaczami, a pracownicy w imieniu osoby głuchej dzwonią do pracodawców, urzędów, czasami po karetkę pogotowia. Kampania potrwa do września 2015 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski