Nasza Loteria

"Wawel o zmierzchu": mistrzowie i młode talenty zagrają na krakowskim zamku

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Od 6 lipca do 31 sierpnia potrwa dwunasta edycja festiwalu „Wawel o zmierzchu”. Posłuchamy dziewięciu koncertów w pięknej scenerii dwóch dziedzińców krakowskiego zamku.

„Wawel o zmierzchu” to letni festiwal plenerowy, którego miejscem koncertów są rozświetlone dziedzińce Zamku Królewskiego na Wawelu: Arkadowy i Batorego.

W repertuarze dziewięciu koncertów i występu trójki młodych pianistów akcent padnie na wartości rodzime. Przewodni motyw festiwalu „Utrwalanie Chopina” łączy się z ukazaniem polskiej twórczości kompozytorskiej, oprócz Chopina, również Stanisława Moniuszki (w 200. rocznicę urodzin kompozytor), Karola Szymanowskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego.

Muzyka polska przedstawiana będzie w szerokim kontekście - zarówno spuścizny muzycznej innych krajów, jak i w zestawieniu z lokalną twórczością: obok utworów Maurice’a Ravela i Claude’a Debussy’ego czy kompozytorów związanych z Krakowem: Artura Malawskiego, Adama Walacińskiego czy Marcela Chyrzyńskiego.

Jak co roku międzynarodowej publiczności przedstawią się mistrzowie: dyrygent Łukasz Borowicz, pianiści Kevin Kenner i Mariola Cieniawa, wiolonczelista Bartosz Koziak czy sopranistka Katarzyna Oleś-Blacha. Wystąpią także młodzi i utalentowani artyści, laureaci znaczących konkursów muzycznych: pianiści Krzysztof Książek i Marcin Koziak, skrzypaczka Aleksandra Kuls czy gitarzysta Dmytro Holovenko oraz orkiestra CORda Cracovia.

Inauguracja festiwalu rozpocznie się w najbliższą sobotę o godz. 20. Orkiestrę CORda Cracovia poprowadzi Łukasz Borowicz, a na fortepianie zagra Krzysztof Książek. W programie usłyszymy kompozycje Fryderyka Chopina, Maurice’a Ravela i Ludwiga van Beethovena.

Bilety na koncerty kosztują 40 i 60 zł. W przedsprzedaży można je kupić w Punkcie Informacji Miejskiej, Filmotechnice i Pawilonie Wyspiańskiego. Będą również dostępne na godzinę przed koncertem w Centrum Informacji Turystycznej na Wawelu.

WIDEO: Krótki wywiad. Maciej Twaróg: Na 70-lecie Huty zamiast festynów chciałbym czegoś, co zostanie na dłużej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
JanosikKwiczołPyzdra
Nie mają chleba? To niech jedzą ciastka! -w duchu tych słów Marii Antoniny, przynajmniej do pewnego stopnia i w pewnym zakresie państwo aktualni dyrektorzy wawelscy- prowadzą swoją politykę względem większości załogi. Niewątpliwie bardzo udane masowe imprezy , to jedno a trwający już od bardzo wielu tygodni SPÓR ZBIOROWY między dyrekcją a związkami zawodowymi-to także bardzo ważna sprawa. W związku z powyższym apelujemy do rządu najwspanialszej na świecie DOBREJ ZMIANY PiS , ażeby począwszy od roku 2020, stanowiska dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu (i jego zastępców)-powierzyć (zaoferować)następującym bardzo wybitnym przedstawicielom DOBREJ ZMIANY PiS:

Antoni Macierewicz;

Jarosław Aleksander Kaczyński;

Małgorzata Ewa Wassermann;

Jacek Olgierd Kurski.

Niechaj dobra zmiana Prawa i Sprawiedliwości-zatriumfuje na Wawelu-HEJ
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski