Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważna decyzja dla budowy węzła drogowego w Wieliczce. Powstanie bezpieczny wjazd do Krakowa

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Nowy węzeł został zaprojektowany na ul. Krakowskiej w Wieliczce. Inwestycja pozwoli na bezpieczne włączanie się do ruchu na drodze krajowej nr 94 kierowców jadących z Wieliczki w kierunku Krakowa i Bochni.
Nowy węzeł został zaprojektowany na ul. Krakowskiej w Wieliczce. Inwestycja pozwoli na bezpieczne włączanie się do ruchu na drodze krajowej nr 94 kierowców jadących z Wieliczki w kierunku Krakowa i Bochni. GDDKiA
Wojewoda Małopolski wydał zezwolenie na budowę węzła w Wieliczce na drodze krajowej nr 94. Inwestycja pozwoli na bezpieczny wyjazd z miasta do Krakowa. Przedsięwzięcie jest realizowane wspólnie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, miasto i gminę Wieliczka oraz powiat wielicki.

Nowy węzeł został zaprojektowany na ul. Krakowskiej w Wieliczce. Inwestycja pozwoli na bezpieczne włączanie się do ruchu na drodze krajowej nr 94 kierowców jadących z Wieliczki w kierunku Krakowa i Bochni.

Wyjazd z Wieliczki w kierunku Krakowa będzie łatwiejszy

W ramach zadania droga krajowa nr 94 zostanie poprowadzona estakadą, a pod nią powstanie rondo. Kierowcy z ronda będą mogli wjechać na drogę w kierunku Krakowa i Tarnowa. Przewidziano zjazd dla kierowców jadących od strony Tarnowa. Wjazd z Krakowa będzie prowadził, podobnie jak dziś, ul. Krakowską do ronda Wieliczan.

Dzięki budowie nowego układu drogowego zostanie zlikwidowana sygnalizacja świetlna. Nowe rozwiązanie udrożni ruch na drodze krajowej 94 i wjazd do Wieliczki oraz szczególnie problematyczny w godzinach szczytu wyjazd z miasta w kierunku Krakowa.

- Ulica Krakowska to jedno z głównych połączeń Wieliczki i Krakowa. Każdej doby przejeżdża tędy ok. 22 tysięcy aut. W ciągu 5 lat ruch wzrósł o prawie ¼. Dzięki budowie węzła wyjazd z Wieliczki w kierunku stolicy Małopolski będzie o wiele łatwiejszy i bezpieczniejszy - mówi Tomasz Pałasiński, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Krakowie.

Przedsięwzięcie obejmuje przebudowę i rozbudowę drogi krajowej nr 94 poprzez budowę węzła drogowego typu WB długości ok. 542 m.

- Jest ono częścią trasy alternatywnej dla autostrady A4, która obsługuje ruch tranzytowy na kierunku Kraków – Tanów. Stanowi inwestycję celu publicznego, gdyż pozwoli na przeprowadzenie bezkolizyjnie ruchu tranzytowego. Poprawi warunki komunikacyjne zarówno na obszarach bezpośrednio sąsiadujących z terenem inwestycji, jak również polepszy skomunikowanie tego obszaru z pozostałymi – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Przebudują bramę do Wieliczki

Na budowę węzła oczekują w Wieliczce. Podkreślają tam, że to będzie kluczowa inwestycja dla tego miasta.

- Dzisiejszy dzień to strategiczna chwila dla Wieliczki. Rozpoczynamy inwestycję drogową, która usprawni wyjazd z naszego miasta oraz ruch na wszystkich kierunkach. Można powiedzieć, że przebudujemy bramę naszego historycznego i turystycznego miasta, z dwoma obiektami wpisanymi na listę UNESCO - zaznacza burmistrz miasta i gminy Wieliczka Artur Kozioł. - W Wieliczce i miejscowościach wokół niej rocznie przebywa blisko tysiąc mieszkańców, dlatego też budowa estakady przy wyjeździe na drogę krajową jest dziś niezbędna dla dalszego rozwoju - dodaje.

Gmina Wieliczka przygotowała projekt na realizację zadania i uzyskała wszystkie niezbędne uzgodnienia. Całkowita wartość prac projektowych to blisko 3 mln zł.

Inwestycją objętych jest ok. 100 działek, a stron postępowania było ok. 40. Z uwagi na ważny interes społeczny i gospodarczy decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Most Grunwaldzki w Krakowie.

Most Grunwaldzki w Krakowie do wyburzenia! "Śmierć techniczn...

W ramach przygotowań do inwestycji w październiku 2019 roku GDDKiA zawarła z miastem i gminą Wieliczka oraz z powiatem wielickim porozumienia dotyczące wspólnego przygotowania nowego węzła drogowego.

Gmina jest odpowiedzialna za przygotowanie tej inwestycji – opracowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowania oraz zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, a także wykup gruntów. Powiat zobowiązał się do sfinansowania części kosztów budowy.

Za budowę będzie odpowiadał krakowski oddział GDDKiA, który również sfinansuje większość kosztów.

Czas na tańsze budowanie? W styczniu taniały materiały budowlane

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ważna decyzja dla budowy węzła drogowego w Wieliczce. Powstanie bezpieczny wjazd do Krakowa - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski