Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ważne! Prąd nie zdrożeje dla małych przedsiębiorstw. Co zrobić, aby nie zdrożał

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Najpóźniej 29 lipca 2019 r. mikro i mali przedsiębiorcy muszą złożyć swoim dostawcom energii elektrycznej stosowne oświadczenie – jeżeli chcą nadal w 2019 r. korzystać z niższych taryf stawek za energię elektryczną.

W okresie styczeń-czerwiec 2019 r. przedsiębiorstwa energetyczne miały obowiązek stosować wobec swoich odbiorców ceny obowiązujące w 2018 r. W drugiej połowie tego roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych pozostają na tym samym poziomie. Właściciele gospodarstw domowych nie muszą składać oświadczeń w tej sprawie.

Inaczej jest z mikro i małymi przedsiębiorstwami. Chodzi o firmy, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników, a ich przychody w ciągu dwóch lat nie przekraczają 10 mln euro (ok. 40 mln zł).
Przedsiębiorstwa, chcąc płacić mniej za prąd muszą do 29 lipca złożyć oświadczenie, które jest dostępne na stronie www.tauron.pl
Znajduje się tam m.in. wzór oświadczenia, opracowana przez Tauron instrukcja dotycząca sposobu jego wypełniania oraz termin i miejsce dostarczenia.

- Ustawowy termin na złożenia oświadczenia upływa 27 lipca 2019 r., lecz z uwagi na fakt, że termin ten wypada w sobotę, TAURON przyjmuje oświadczenia klientów do 29 lipca 2019 roku. Liczy się data dostarczenia do nas dokumentu, a nie data jego nadania - informuje Elżbieta Bukowiec, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

Niezłożenie takiego oświadczenia jest jednoznaczne z brakiem możliwości utrzymania ceny energii elektrycznej z 2018 roku w II półroczu 2019 roku.Poza przedsiębiorstwami oświadczenie powinny złożyć też szpitale, jednostki sektora finansów publicznych i państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Średnie i duże przedsiębiorstwa w drugim półroczu 2019 r. będą mogły składać wnioski o pomoc publiczną de minimis do Funduszu Wypłat Różnicy Ceny. Podmioty te pierwsze wnioski będą mogły złożyć po upływie trzeciego kwartału 2019 r.
Na koncie funduszu, który będzie wypłacał rekompensaty spółkom obrotu oraz przedsiębiorcom w ramach pomocy de minimis zgromadzono już ponad 2,7 mld zł. Kwota ta powinna nadal rosnąć, wraz z przeprowadzeniem kolejnych aukcji na sprzedaż uprawnień do emisji CO2.

FLESZ - Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski