Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wersal przy Karmelickiej

Piotr Tymczak
Mieszkańcy chcą, aby działka przy ul. Karmelickiej była terenem rekreacji i wydarzeń kulturalnych
Mieszkańcy chcą, aby działka przy ul. Karmelickiej była terenem rekreacji i wydarzeń kulturalnych Wizualizacja: J. MAZUR-ŻĄDŁO, K. WĄTOR-KMITA
Planowanie. Mieszkańcy chcą, by w centrum powstał zielony teren dla rekreacji i kultury, jakiego nie ma w Krakowie

W połowie kwietnia urzędnicy przedstawią mieszkańcom wstępną koncepcję miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon ulicy Rajskiej". Obejmuje on atrakcyjną działkę przy ul. Karmelickiej, o którą mieszkańcy stoczyli batalię, aby powstrzymać prezydenta przed jej sprzedażą pod zabudowę.

Mieszkańcy obawiali się, że działka po sprzedaniu zostanie zabudowana galerią handlową albo apartamentowcami, a widzieliby w tym miejscu zieleń i przestrzeń rekreacyjną. Dwie projektantki reprezentujące stronę społeczną: Julia Mazur-Żądło i Katarzyna Wątor-Kmita, opracowały koncepcję architektoniczną zagospodarowania terenu, spełniającą życzenia mieszkańców.

Urzędnicy na razie nie chcą zdradzać szczegółów przygotowywanej koncepcji. - Uwzględni ona sugestie mieszkańców. Na tym terenie planujemy ogólnodostępne przestrzenie z zielenią - informuje Elżbieta Koterba, wiceprezydent Krakowa.
Nie chce obecnie wyjawiać jaka byłaby ewentualnie planowana zabudowa na działce przy ul. Karmelickiej.

Koncepcja społeczna z 2013 r. przewiduje, że od strony ul. Karmelickiej powstałby czteropiętrowy obiekt. Główną jego funkcją miałyby być restauracje. Do tego mógłby powstać pasaż handlowy. Od wewnętrznej strony budynek układałby się tarasowo, aby z kondygnacji rozciągał się lepszy widok na ogrodową przestrzeń z drzewami, trawnikami i fontannami.

Zajmowałaby ona połowę działki. Architektki zaprojektowały część wolnej przestrzeni w formie otwartej księgi. Mogłyby się tam odbywać kameralne koncerty albo projekcje w ramach kina letniego. Do tego powstałby ogród biblioteczny i internetowa strefa z miejscami, gdzie można byłoby usiąść i poczytać na świeżym powietrzu.

W koncepcji znalazł się też trawnik rekreacyjny (przykładowo jako miejsce do ćwiczenia jogi), strefa seniora ze stolikami do szachów, a także ogród malucha, czyli miejsce do zabawy dla najmłodszych. Od strony wejścia od ul. Dolnych Młynów architektki zaplanowały siłownię zewnętrzną, czyli strefę z wyznaczonymi punktami do ćwiczeń.

W 2013 r. projektantki planowały od strony ul. Dolnych Młynów budynek apartamentowy czy biurowy wraz z garażem podziemnym na ok. 200 samochodów. Mieszkańcy już wtedy najchętniej widzieliby w tym obiekcie funkcje sportowe. Zdawali sobie jednak sprawę, że tak zaprojektowaną działkę musiałoby zagospodarować miasto. A w urzędzie brakowało pieniędzy. Kryzys tak się dał

Krakowowi we znaki, że władze szukały środków na najpilniejsze potrzeby. Teraz mieszkańcy mówią już o minimalnej zabudowie od strony ul. Karmelickiej i Dolnych Młynów.

- Staramy się walczyć o każdy metr tego terenu, aby nie był zabudowany - podkreśla Monika Bogdanowska, animator grupy Przystanek Karmelicka. Jest to akcja, w której poprzez internet uczestniczą setki osób zabiegających o wprowadzenie w życie społecznej wizji zagospodarowania atrakcyjnego terenu.

- Od strony ul. Karmelickiej i Dolnych Młynów powinny powstać jedynie lekkie, parterowe pawilony na usługi gastronomiczne i handlowe - uważa Monika Bogdanowska. Obawia się, że jeżeli zaplanuje się tam wysokie budynki, to teren zostanie sprzedany deweloperom.

Zdaniem Moniki Bogdanowskiej miasto powinno znaleźć pieniądze na zagospodarowanie działki, a pomieszczenia w pawilonach wynająć, aby na siebie zarabiały. - Skoro miasto planuje parking pod placem Inwalidów za 60 mln zł, to lepiej przecież stworzyć zielony kompleks rekreacyjny dla mieszkańców, w którym mogą się odbywać wydarzenia kulturalne, działać kino letnie. Za takie pieniądze mielibyśmy tam Wersal - mówi Monika Bogdanowska.

Wylicza, że dziennie z sąsiadującej z tym terenem Wojewódzkiej Biblioteki korzysta do trzech tysięcy osób.

- Ważne, aby koncepcja miejska pozostawiała wolną przestrzeń z zielenią wewnątrz działki i była ona połączona z biblioteką - dodaje Katarzyna Wątor-Kmita.

Obecnie na działce przy ul. Karmelickiej funkcjonuje naziemny parking. Miasto próbowało ją dwa razy sprzedać. Nie znaleźli się chętni, po protestach prezydent obiecał, że do czasu powstania planu nie będzie tematu sprzedaży tego terenu.

Spotkanie, podczas którego zostanie zaprezentowana wstępna koncepcja miejscowego planu "Rejon ulicy Rajskiej", odbędzie się 16 kwietnia 2015 r. o godz. 18 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 1, II piętro, sala 247).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski