MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wesoły gwiazdor filmowy

Redakcja
Gama, urokliwa sunia Anity, Marka i Oli Mików z Krakowa Fot. Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Gama, urokliwa sunia Anity, Marka i Oli Mików z Krakowa Fot. Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Jest wyjątkowo wesoły i żywiołowy, bardzo ceni sobie niezależność, może właśnie dlatego przejawia tendencje do włóczęgostwa. Zawsze skłonny do zabaw i ogromnie tolerancyjny wobec dzieci - czyli pies rasy beagle.

Gama, urokliwa sunia Anity, Marka i Oli Mików z Krakowa Fot. Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Rasy psów

Ma w sobie tyle uroku, że trudno jest pozostać wobec niego obojętnym. Witając niemal się uśmiecha, a zaczepiając zmusza do wspólnej zabawy. Inteligentny, wesoły, lubiący ludzi, stał się bardzo popularnym towarzyszem człowieka. Potrafi być posłuszny i zrobi wszystko, by pracować ze swoim panem, co traktuje jak permanentna zabawę.

Może właśnie dlatego psy tej rasy doskonale sprawdziły się w przemyśle filmowym, realizując aktorskie zadania w wielu znanych produkcjach, m.in. w popularnym obrazie "Moja macocha jest kosmitką", czy jako główny bohater filmu "Pies na wagę diamentów". O popularności tej rasy świadczy także fakt, że Snoopy z komiksów Charlesa Schulza też jest beaglem.

Beagle, to rasa angielskich psów gończych, która znana już była przynajmniej w XIV wieku. Psy te tworzyły sfory używane przez myśliwych do polowań przede wszystkim na lisy i zające. Naukowcy się spierają o pochodzenie tej rasy przedstawiając różne hipotezy. Jedni uważają, na postawie starożytnych dzieł Ksenofonta, że przodków beagle należy szukać wśród antycznych psów gończych, które poprzez rzymskie podboje trafiły do Anglii, gdzie skrzyżowały się z psami Normanów. Inni sądzą, że beagle swój początek zawdzięczają krzyżowaniu dwóch ras psów gończych pochodzących z południa Francji - Gaskonii i Saintonge, które dały początek psom nazywanym southern hound, a te przybyły do Anglii w okresie wojny stuletniej.

Beagle najmniejszy pies gończy, jest zwierzęciem średniej wielkości, o mocnej i krępej budowie ciała. W kłębie liczy sobie 33-40 cm wysokości, zaś jego waga nie powinna przekraczać 15 kilo. Na ciężar psa trzeba zwracać ogromną uwagę, gdyż beagle są potwornymi łasuchami i za jedzenie oddadzą niemal wszystko. Potrafią wyjadać z miski kota, a nawet suchy chleb z karmników dla ptaków, oczywiście tylko wtedy, jeżeli karmnik jest w ich zasięgu. Aby zdobyć jedzenie wykazują się ogromną zwinnością i pomysłowością. Widziałam beagle, który po przyjściu ze spaceru biegł do kuchni stawał na tylnich nogach opierając przednie łapy na blacie kuchennym i sprawdzał, czy nie zostało tam coś do jedzenia. Zapomniał, że już jadł dwa razy tego dnia.

Najczęściej beagle, psy z natury łaciate, mają typ umaszczenia tzw. tricolor, ale zdarzają się umaszczenia bicolor (dwukolorowe) oraz hare pied (zajęcze), które ostatnio stają się coraz bardziej popularne. Do rzadkości należy natomiast umaszczenie cętkowane.

Ten niezwykły pies o pysku i spojrzeniu anioła, zaś o temperamencie łowcy potrzebuje sporo ruchu i można być pewnym, że nie wystarczy mu pięciominutowy spacer, koło domu. Pies ten wymaga spacerów i uwagi, a więc trzeba mu poświęcić trochę czasu.

Beagle podobnie jak labrador długo dojrzewa, co znaczy, że przez kilka lat mamy w domu psiego dzieciaka.

Koszt szczeniaka: 600 - 2500 zł

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski