Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wezmą pod lupę altany i piwnice

Redakcja
Zima jeszcze nie nadeszła, ale prędzej czy później należy się jej spodziewać, a wraz z tym nadejścia chłodów. Stąd policja i straże miejskie już zapowiedziały działania, których celem jest przeciwdziałanie zamarznięciom. Stróże prawa apelują przy okazji do wszystkich, aby widząc inne osoby w potrzebie nie pozostawały obojętne.

POWIAT. Nie bądźmy obojętni, gdy osoby samotne i starsze potrzebują pomocy

W okresie zimowym potęguje się zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych i nietrzeźwych, w skrajnych przypadkach prowadzących do zgonów w wyniku wychłodzenia organizmu. W ubiegłych latach w powiecie oświęcimskim miały miejsce przypadki, gdy w takich sytuacjach dochodziło do tragicznych zgonów.

- Aby nie dopuścić do tego rodzaju zdarzeń policjanci i strażnicy miejscy będą zwracać uwagę na miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne: klatki schodowe, opuszczone budynki, altany działkowe. Odnalezionym, proponować będą schronienie w oświęcimskiej noclegowni lub ogrzewalni. Ponadto podczas służby funkcjonariusze zwrócą uwagę na przystanki i dworce autobusowe, gdzie mogą znajdować się śpiące osoby nietrzeźwe - zapowiadają w oświęcimskiej komendzie policji.

W noclegowni miejskiej w Oświęcimiu zapewniają, że dla nikogo nie zabraknie miejsca w ogrzewalni, ale jednym z warunków pobytu w noclegowni jest zachowanie trzeźwości.

Policja apeluje także do mieszkańców powiatu, aby los innego człowieka nie był im obojętny. Widząc osobę bezdomną lub nietrzeźwą śpiącą w klatce, piwnicy czy pod gołym niebem, należy powiadomić odpowiednie służby, czyli policję bądź straż miejską. W ten sposób może okazać się, że uratujemy jej życie.

- Prosimy również wszystkich mieszkańców powiatu, aby nie byli obojętni na los swoich starszych, wymagających pomocy, samotnych sąsiadów.  Wystarczy zgłosić ten fakt do najbliższego ośrodka pomocy społecznej lub powiadomić policję - dodają funkcjonariusze.

Narażenie na wychłodzenie organizmu to jedno z dwóch głównych zagrożeń. O tej porze roku dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Najczęściej podczas kąpieli w łazienkach wyposażonych w piecyk gazowy i przy niesprawnej wentylacji Dlatego warto wyposażyć pomieszczenie, w którym funkcjonuje piecyk gazowy w specjalne czujniki tlenku węgla.

BOGUSłAW KWIECIEŃ

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski