Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiadomości

Redakcja
Wywłaszczani właściciele nieruchomości tracą duże pieniądze w wyniku niewłaściwej wyceny działek przeznaczonych pod inwestycje - ocenia "Gazeta Prawna". Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podstawą wyliczenia wysokości rekompensaty nie jest bowiem cena, jaką właściciel mógłby uzyskać za działkę przy jej sprzedaży, ale cena, jaka została zaoferowana przy wywłaszczaniu podobnej działki.

Straty na wycenie

Nieprawidłowości związane są także z opiniami biegłych rzeczoznawców, którzy dokonują wyceny. W skrajnych przypadkach wyceny te mogą różnić się nawet o 200 tys. zł. Stosowana praktyka jest niezgodna z Ustawą o gospodarce nieruchomościami i konstytucją, która gwarantuje pełne odszkodowanie. Zdaniem prawników, strona, która kwestionuje wysokość odszkodowania, może odwołać się od ostatecznej decyzji do sądu.

Skutki przekształceń nieruchomości

Posłowie z sejmowej Komisji Infrastruktury chcą wyjaśnień od Ministerstwa Finansów, jakie skutki dla budżetu państwa przyniesie realizacja projektu nowelizacji ustawy dotyczącej przekształceń własnościowych nieruchomości.
Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej przekształceń własnościowych nieruchomości skierował do Sejmu w ubiegłym roku Senat. W miniony wtorek posłowie omawiali sprawozdanie podkomisji powołanej do rozpatrzenia tego projektu. Podkomisja zaakceptowała m.in. senacką propozycję, by rozszerzyć krąg kredytobiorców, którym bank umarza (przerzucając w ciężar budżetu państwa) zadłużenie z tytułu kwoty kredytu mieszkaniowego oraz skapitalizowanych odsetek. Umorzenie stosowane będzie wobec kredytobiorców, którzy systematycznie i terminowo spłacali kredyt przez 10 lat, a nie jak obecnie 20 lat.
Projekt dotyczy również użytkowników mieszkań będących w dyspozycji Lasów Państwowych, Agencji Mienia Wojskowego, należących do skarbu państwa lub do niektórych państwowych przedsiębiorstw. Projekt przyznaje (pod pewnymi warunkami) osobie uprawnionej dotychczas jedynie z tytułu tzw. prawa pierwszeństwa - prawo zakupu zajmowanego przez nią mieszkania w sytuacji, gdy w określonym budynku co najmniej jedno mieszkanie zostało już sprzedane. "Ustawa stwarza realną szansę władania nieruchomością gruntową dla jej użytkowników wieczystych, zwłaszcza na ziemiach odzyskanych, którzy prawo użytkowania nabyli przed 30 maja 1990 roku" - powiedział przewodniczący podkomisji Wojciech Romaniuk (Samoobrona).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski