MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej bezrobotnych

ALEX
Poza rejestrem pozostają m.in. pobierający świadczenia i zasiłki przedemerytalne, a także osoby bezrobotne, które znajdują się na szkoleniach i absolwenci na stażach.

Raport: krakowski rynek pracy

Wysokie wymagania pracodawców często nie idą w parze z oferowanymi warunkami pracy i wynagrodzenia

Według najnowszych danych, 27 743 bezrobotnych (w tym 15 490 kobiet) znajduje się w rejestrach Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Uprawnionych do zasiłku jest 5239 osób (w tym 2722 kobiety). W stosunku do końca 2000 roku liczba osób pozostających bez pracy zwiększyła się o 3289 osób.

Wykluczeni z rejestrów

 Liczba bezrobotnych w Krakowie rosła przez całe półrocze tego roku. Wyjątek stanowił maj, w którym odnotowany został nieznaczny spadek bezrobocia.
 Nieomal połowie (47,40 procent) osób, które wypisano z rejestrów, udało się zdobyć pracę. 40 procent wykluczono z rejestrów z uwagi na to, iż nie "potwierdziły gotowości do podjęcia zatrudnienia". Dobrowolnie ze statusu bezrobotnego zrezygnowało 8,7 procent osób. Szkolenia i staże podjęło 0,3 procent bezrobotnych.

Młodzi i w sile wieku

 23,38 procent (6485 osób) krakowskich bezrobotnych stanowią ludzie, którzy nie przekroczyli 24. roku życia. Najliczniejszą grupę bezrobotnych (7444 osoby) stanowią natomiast osoby w wieku od 25 do 34 lat (26,83 procent ogółu bezrobotnych).
 Jedna czwarta bezrobotnych mężczyzn nie przekroczyła 24. roku życia. Natomiast wśród kobiet najwięcej bezrobotnych (29,01 procent) jest w wieku 25-34 lat.
 Problem bezrobocia dotyczy więc zarówno ludzi bardzo młodych (do lat 24), jak i ludzi w przedziale wiekowym od 25 do 44 lat. Stanowią oni razem prawie 75,86 procent ogółu bezrobotnych.

Jedna trzecia - po zawodówce

 Najliczniejszą grupę wśród bezrobotnych (29,01 procent) stanowią osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz podstawowym i niepełnym podstawowym (28 procent). Natomiast - biorąc pod uwagę płeć zarejestrowanych bezrobotnych - podział kształtuje się następująco: kobiety z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym są najliczniejszą grupą i stanowią 27 proc. ogółu zarejestrownych pań. Natomiast w grupie mężczyzn dominuje wykształcenie zasadnicze zawodowe (31 procent).
 Dyplomem wyższej uczelni legitymuje się aż 2420 krakowskich bezrobotnych (w tym 1459 kobiet i 961 mężczyzn).

Trudny czas

 Ponad 36 procent bezrobotnych pozostaje bez pracy ponad 12 miesięcy. Dotyczy to głównie kobiet (65 procent). Aż 4198 krakowskich bezrobotnych szuka pracy ponad dwa lata (w tym 2933 kobiety i 1265 mężczyzn).
 Tylko 18,9 procent osób bezrobotnych ma prawo do zasiłku.

Z przyczyn zakładu pracy

 1544 z ogółu 13 989 osób, które zarejestrowały się w tym roku w Grodzkim Urzędzie Pracy, straciło zatrudnienie z przyczyn zakładu pracy. Najwięcej zwolnionych z tego powodu zarejestrowało się w styczniu (401 osób). Związane to było z częściową realizacją zapowiadanych już w 2000 roku zwolnień grupowych.
 W pierwszej połowie roku zakłady pracy zapowiedziały, że do końca 2001 roku zwolnią 4433 osoby.
 Największą liczbę zwolnień zamierza przeprowadzić Huta im. T. Sendzimira (1529 osób). Wiąże się to m.in. z niewykonaniem planu zwolnień w latach 1999 i 2000. Dużą grupę pracowników (250) ma zamiar zwolnić także Krakowska Fabryka Armatur "ARMATURA" oraz Szpital im. Narutowicza (231 osób). W tym drugim przypadku zwolnienia związane są z prowadzoną reformą zdrowia.

Z prawem do zasiłku

 Jak wynika ze statystyki GUP, rośnie liczba bezrobotnych uprawnionych do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego. Pod koniec czerwca zasiłki pobierało 4138 osób (w tym 1797 kobiet), podczas gdy w styczniu 3864 osoby (1704 kobiety).

Miejsca pracy

 W pierwszym półroczu tego roku pracodawcy zgłosili do Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie 1813 wolnych miejsc pracy. Zaledwie 51 ofert przeznaczonych było dla absolwentów, a 193 dla niepełnosprawnych. Tylko cztery oferty dotyczyły możliwości zatrudnienia w rolnictwie, łowiectwie lub leśnictwie, trzy - w górnictwie i kopalnictwie, trzy - w gospodarstwie domowym, a jedna - w organizacji. 300 ofert zgłosiły firmy produkcyjne, 240 - budowlane, 441 - właściciele placówek handlowych i zakładów naprawczych, 154 - hotele i restauracje, 190 - m.in. firmy zajmujące się obsługą nieruchomości, 12 - firmy trudniące się pośrednictwem finansowym, 38 - m.in. spółki transportowe, 34 - m.in. administracja publiczna - 42 - placówki edukacyjne, 119 - placówki ochrony zdrowia i opieka społeczna, 232 - m.in. firmy usługowe, komunalne i socjalne.
 Z doświadczeń pośredników wynika, że nie zawsze osoby posiadające kwalifikacje wymagane przez pracodawcę, są przyjmowane do pracy. Bardzo często kwalifikacje okazują się niewystarczające, bezrobotni nie spełniają różnych dodatkowych oczekiwań pracodawców. Dotyczy to np. stażu pracy, wieku, dodatkowych zainteresowań czy uprawnień bądź innych predyspozycji. Z drugiej strony wysokie wymagania pracodawców często nie idą w parze z oferowanymi przez nich warunkami pracy i wynagrodzenia...
 (ALEX)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski