18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Więcej estetyki i precyzji

DD
Coraz większe oczekiwania pacjentów odnośnie estetyki i wykonywania zabiegów, uważanych do niedawna za niemożliwe, zmuszają naukowców pracujących dla firm implantologicznych do nieustannych badań nad nowymi metodami i technologiami.

Implanty 2007

- Na tegorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Osteointegracji (EAO), która odbyła się w październiku w Barcelonie, dwie wiodące firmy implantologiczne: szwedzka firma Nobel Biocare i szwajcarska firma Straumann zaprezentowały nowości, które mają na celu zwiększenie precyzji zabiegu, estetyki, zmniejszenie ryzyka zaniku kości oraz skrócenia czasu wykonania ostatecznej odbudowy protetycznej - mówi dr n. med. Barbara Książkiewicz-Jóźwiak, członek Europejskiego Towarzystwa Protetycznego, stomatolog ze Studia Stomatologii Estetycznej w Krakowie.
Firma Nobel Biocare wprowadziła nowy implant, który nazwała Nobel Active. - Jest to samogwintujący implant o działaniu osteotomowym, czyli kondensującym kość - podkreśla dr Książkiewicz-Jóźwiak. - Jego cechą charakterystyczną jest to, że przy wprowadzaniu nie powoduje cięcia kości, natomiast ją kondensuje. Decyduje to o bardzo dobrej pierwotnej stabilizacji implantu. Nigdy wcześniej nie było możliwe uzyskanie tak dobrej stabilizacji, przy tak małej inwazyjności zabiegu.
Implanty te stosuje się w okolicach wąskich kości, w sposób natychmiastowy lub wczesny po ekstrakcjach. Zwężający się profil implantu w okolicy szyjki, sprzyja zachowaniu kości brzeżnej i narastaniu tkanek miękkich w okolicy linii dziąsła i brodawki przysiecznej, zapewniając bardzo dobrą estetykę.
Wewnętrzny, stożkowy kształt łączników eliminuje ryzyko mikroszczelin, a zewnętrzna, tzw. platform shifting, precyzyjnie utrzymuje korony i mosty protetyczne, zmniejszając ryzyko ich repozycji.
Powierzchnia implantu Nobel Active jest wykonana ze specjalnie przygotowanej powierzchni Ti Unite, dającej bardzo mocne połączenie z kością.
Podczas konferencji także firma Straumann zaprezentowała nowy implant "Straumann Bone Level Implant". Wprowadza się go około 1 mm głębiej, czyli około 4 mm poniżej linii dziąsła. Jak wyjaśnia stomatolog, implanty te umożliwiają bardzo dobrą ochronę kości brzeżnej, zmniejszając jej zaniki. - Profil komponent protetycznych tymczasowych i ostatecznych ma taką geometrię, że pobudza proces narastania tkanek miękkich, z kolei krzyżowe wkręcanie łączników protetycznych chroni przed ich odkręceniem, a powierzchnia tytanu SLActive gwarantuje bardzo mocną osteointegrację z kością, minimalizując komplikacje i zapewniając maksymalny efekt - tłumaczy fachowo dr Książkiewicz i dodaje: - Nowe implanty posiadają kształt umożliwiający kontrolę tkanek. Jest on oparty na pięciu fundamentalnych zasadach: respektowaniu biologicznego, poziomego odstępu między kością a miejscem wkręcenia łącznika, optymalnej dla osteointegracji granicy przejścia powierzchni szorstkich w gładkie, biomechanicznego kształtu implantu zapewniającego jego długoterminową stabilizację, bardzo dobrej szczelności brzeżnej pomiędzy implantem i łącznikiem protetycznym, powierzchni implantu SLActive gwarantującej bardzo dobre połączenie z kością. Optymalizuje to ochronę kości brzeżnej i tkanek miękkich i skraca czas ostatecznej odbudowy protetycznej nawet do 3 - 4 tygodni.
W obydwu systemach implantologicznych dodatkowo można zwiększać estetykę ostatecznej odbudowy protetycznej, stosując nie tylko znane już od kilku lat korony lub mosty porcelanowe bez metalu, wykonywane na bazie tlenku cerkonu (procera, cerkon), ale także łączniki cerkonowe fabryczne lub wykonywane indywidualnie.
W Barcelonie zaprezentowano również nowe urządzenie Osstell pozwalające mierzyć pierwotną stabilizację implantu zaraz po jego wprowadzeniu, a także badać procesy osteointegracji. Osstell pozwala także wcześnie wykryć ewentualne problemy. Wskaźnik ISQ (iloraz stabilizacji implantu) prawidłowo wynosi od 50 - 80; w żuchwie jest wyższy.
Coraz więcej firm opracowuje również programy komputerowe umożliwiające wirtualne planowanie impantologiczne, przewidując maksymalną estetykę i minimalizując ryzyko. Do takich programów należą Nobel Guide, SimPlant, Excelldent. Dzięki nim można wybrać najlepsze dla stabilizacji i estetyki implantu miejsce w kości do jego wprowadzenia, a także najkorzystniejsze łączniki. - W oparciu o dane z planowania wykonuje się indywidualny szablon, pozwalający wprowadzić implanty w miejscach dokładnie odpowiadających pomiarom - wyjaśnia dr Barbara Książkiewicz-Jóźwiak, podkreślając, że w obecnej dobie rozwoju wiedzy i możliwości technologicznych, wskazania do leczenia implantologicznego bardzo się poszerzyły. Należy jednak zawsze pamiętać, że leczenie implantologiczne jest zabiegiem chirurgicznym i wymaga wprawnej ręki doświadczonego chirurga.
(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski