Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej przestępstw

WR
Średnio co 4 godziny i 47 minut mieszkaniec powiatu wielickiego padał ofiarą przestępstwa. Dominowały kradzieże z włamaniem, kradzieże cudzej rzeczy oraz kradzieże z włamaniem do auta.

Policyjne podsumowanie

   Policjanci wyjeżdżali średnio na dobę do 32 interwencji (odnotowano prawie 11,8 tys. takich wezwań), w tym niepokojąco wzrosła liczba postępowań prowadzonych przeciw sprawcom przemocy w rodzinie. Najwięcej przestępstw, około 64 proc. ze wszystkich odnotowanych w powiecie, popełniono w mieście i gminie Wieliczka. Takie sprawozdanie z zeszłorocznej pracy policji oraz ocenę stanu bezpieczeństwa w powiecie przedłożył podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego komendant powiatowy nadkom. Ryszard Róg.
   Podkreślił on, że niepokojąco wzrosła liczba czynów karalnych popełnianych przez nieletnich: w 2002 r. w kolizję z prawem weszło 25 z nich, w zeszłym roku 93 (nieletni popełnili łącznie 153 czyny karalne). Policjanci odnotowali także wzrost liczby rozbojów (84, z czego w 75 przypadkach sprawców wykryto). Komendant oświadczył, iż jest zwolennikiem obecności policjanta na ulicy - i dlatego już w grudniu zreorganizował pracę w komendzie, powołując sekcję operacyjno-rozpoznawczą.
   Jak poinformował, od powołania komendy powiatowej była ona "niedoszacowana etatowo". W zeszłym roku udało mu się uzupełnić 13 wakatów. Utworzył także fundusz nagrodowy: policjant, który ujmie przestępcę na gorącym uczynku, otrzymuje nagrodę pieniężną. Nie jest może wielka (niecałe 150 zł "na rękę"), ale - jak stwierdził komendant - działa mobilizująco. W zeszłym roku funkcjonariusze zatrzymali na gorącym uczynku 359 sprawców przestępstw, z czego 71 dzielnicowi, 215 pion patrolowo-interwencyjny, a 73 pion kryminalny.
   Komendant zapowiada prowadzenie raz w miesiącu akcji "Poszukiwany" (w zeszłym roku zatrzymano 79 takich osób). Do pracy z nieletnimi (także na akcje prewencyjne, organizowanie spotkań i szkoleń dla uczniów, nauczycieli czy rodziców) zostały oddelegowane na stałe dwie policjantki. Wieliccy funkcjonariusze podejmą także współpracę z kolegami z Holandii - wspólnie będą tworzyć program szeroko rozumianej prewencji i strategii walki z przestępczością.
   Na niedawnym podsumowaniu pracy policji u starosty Adama Kociołka (uczestniczył w spotkaniu zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Kazimierz Mruk) padły obietnice, z których komendant Róg szczególnie się cieszy: jeśli zakupi on drugiego psa obronnego (pierwszy już niedługo zacznie służbę w komisariacie w Niepołomicach), starosta obiecał sfinansować nabycie auta do jego przewozu, a z kolei insp. Mruk obiecał radiowóz dla wielickiej komendy.
Tekst i fot.: (WR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski