Zabezpieczenie „Wschodu”, czyli niezabytkowych wyrobisk kopalni położonych na wschód od szybu Wilson zasłużyło na miano „ekoPrzedsięwzięcia roku” w konkursu „ekoLiderzy2019” prowadzonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Rejon solnych podziemi nazywany „Wschodem”, to niezabytkowe wyrobiska znajdujące się na wschód od szybu Wilson. Ta część kopalni liczy ponad 200 komór wraz z chodnikami (od poziomu II niższego, ok. 110 m głębokości, do poziomu VI, ok. 260 m głębokości). Sól wydobywano tam od lat 30. XX wieku, po roku 1964 tzw. metodą ługowniczą. Na „Wschodzie” górnicy pozostawili łącznie ponad milion metrów sześc. pustek.
Jak tłumaczy Zbigniew Zarębski, prezes zarządu wielickiej Kopalni Soli, pustek nie można było pozostawić samym sobie, ponieważ stanowiły potencjalne źródło zagrożenia zarówno dla kopalni (zagrożenie zawałowe i wodne), jak i powierzchni (deformacje).
- Ze względu na specyfikę rejonu, m.in. znaczną jego odległość od szybu komunikacyjnego oraz roboty przygotowawcze, zabezpieczanie „Wschodu” trwało aż dekadę. W 2018 roku wykonaliśmy badania grawimetryczne oraz analizę geomechaniczną, które potwierdziły, że osiągnęliśmy zamierzony efekt ekologiczny. Górotwór w rejonie zabezpieczonych wyrobisk jest stabilny - mówi szef kopalni.
Początkowo kopalnia prace na „Wschodzie” prowadziła z własnych pieniędzy, a od 2013 roku z pomocą Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Całkowity koszt projektu „Likwidacja wschodniej części Kopalni Soli Wieliczka w celu ochrony powierzchni ziemi oraz zasobów wód podziemnych i powierzchniowych przed negatywnymi skutkami zawału wyrobisk” sięgnął 86 mln zł .
- W ramach projektu zabezpieczyliśmy ponad 860 tys. m sześc. pustek, w tym 206 komór. Większość zabezpieczeń została wykonana metodą podsadzki hydraulicznej, a niektóre mieszaninami uszczelniającymi i urobkiem skalnym - podaje Jarosław Malik, członek zarządu kopalni ds. technicznych.
Do ekoLiderów 2019 trafiły także czeki. Kopalnia otrzymała 20 tys. zł. Fundusze te zostaną przeznaczone na unowocześnienie systemu gospodarki odpadami.
WIDEO: Karta czy gotówka? Co zabrać na wakacje
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
- Święto Soli w Wieliczce. Tysiące uczestników, moc atrakcji. Był nawet kameleon [ZDJĘCIA]
- Dawne Niepołomice. Takie było miasto w drugiej połowie XX wieku [ZDJĘCIA]
- Dni Niepołomic 2019. Setki atrakcji, tysiące widzów [FOTO]
- Dawna Wieliczka. Takie było miasto w latach 1974-1976 [ZDJĘCIA]
- W centrum Niepołomic powstanie ogromny park
- Zatrzymana chwila, czyli archiwalny portret Gdowa [ZDJĘCIA]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Pracownice żłobka znęcały się nad dziećmi. Do placówki uczęszczały dzieci celebrytów
- Szokujące słowa politologa. "Potrzebujemy walizeczki z czerwonym przyciskiem"
- Dzicy lokatorzy sterroryzowali Barcelonę. Walczyło z nimi 300 policjantów!
- Gembicka chce listy firm importujących zboże z Ukrainy. "To musi być transparentne"