Wieliczka. Królestwo piękna, rok 1892. Prezentujemy najstarsze zdjęcia solnych podziemi

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Grota arcyksięcia Rudolfa. Obecnie - od 1918 roku - komora Józefa Piłsudskiego
Grota arcyksięcia Rudolfa. Obecnie - od 1918 roku - komora Józefa Piłsudskiego zdjęcia ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
„Wszystkie te cuda ludzie oglądają od prawie tysiąca lat. Przez ten czas utalentowane dłonie wielickich górników zmieniały pełną ciemności głębię w królestwo piękna - donosił pod koniec XIX wieku „Strandmagazine”. Z tego samego okresu pochodzą zdjęcia wielickich podziemi autorstwa Awita Szuberta (1837-1919), jednego z najbardziej znanych fotografów XIX-wiecznego Krakowa. To on jako pierwszy w historii udokumentował piękno wyrobisk Kopalni Soli.

Było to w roku 1892. Rok później Awit Szubert wydał album „Wieliczka”, w którym zamieścił 20 fotografii wnętrz kopalni.

Niektórych miejsc, które uwiecznił Awit Szubert nie ma już dziś w podziemiach.

Zniknęła m.in. wydrążona w 1706 roku komora Łętów, którą 100 lat później rosyjski gen. Aleksander Suworow przekształcił w salę balową. W 1914 roku gościł w tej grocie car Rosji Aleksander I. Ogromna komora długo znajdowała się na trasie dla zwiedzających. Służyła m.in. jako miejsce odpoczynku (były tam zamontowane drewniane ławeczki), a turystom umilała czas salinarna orkiestra. Komorę Łętów zasypano w 1964 roku (ze względów bezpieczeństwa).

Jednak większość solnych wnętrz z XIX-wiecznych zdjęć zachwyca w kopalni do dziś. Niektóre komory mają obecnie inne nazwy, np. dawna grota arcyksięcia Fryderyka to dzisiejszy Saurau, a komora arcyksięcia Rudolfa otrzymała w 1918 roku imię Józefa Piłsudskiego. Zaś niegdysiejsza grota cesarza Franciszka z monumentalnym (10 m wysokości) wykutym w soli pomnikiem władcy, to obecna komora Franciszka Karola (znajduje się na Trasie Górniczej, na II poziomie Kopalni Soli).

Wszystkie prezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

W zbiorach wielickiego muzeum znajduje się także oryginalna korespondencja Awita Szuberta z Zarządem Salinarnym, dotycząca jego starań o zgodę na wykonanie podziemnych fotografii, a także sprzedaży kart pocztowych, widokówek składanek i albumu „Wieliczka” na nadszybiu arcyksięcia Rudolfa (dziś Mikołaja Daniłowicza).

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie