Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka ma już cyfrowy urząd. Niepołomice go budują

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Joanna Urbaniec
Wieliczanie mogą załatwić wiele urzędowych spraw bez wychodzenia z domu. System jest na rozruchu, na razie korzysta z niego ok. 100 osób. Niepołomiczanie dostaną e-usługi mniej więcej za trzy miesiące

Wielicki system e-usług nie działa jeszcze w pełni. Na razie brakuje możliwości uiszczania przez internet podatków i innych lokalnych opłat (np. za odbiór śmieci, czy z tytułu dzierżawy).

- Ta usługa będzie dostępna dla mieszkańców najdalej z końcem października. Ten system jest już wdrożony, trwają jednak jeszcze formalne procedury związane z jego rejestracją i wejściem w życie - mówi Piotr Jarosz, kierownik zespołu informatyków w wielickim magistracie. Zaznacza przy tym, że choć płacić w e-urzędzie jeszcze się nie da, to jest już możliwość przesyłania do urzędu drogą elektroniczną deklaracji podatkowych i innych „lokalnych” formularzy.

Rozbudowę „elektronicznego urzędu” (Wieliczka świadczy niektóre e-usługi od 2010 roku) wykonano ekspresowo: w ciągu pięciu miesięcy. Inwestycja pochłonęła ponad milion złotych, a większość tej kwoty (758 tys. zł) pokryła dotacja unijna.

Projekt wdrażano etapami. Najpierw, jeszcze w lipcu, uruchomiono w urzędzie punkt potwierdzania profili zaufanych, niezbędnych osobom chcącym korzystać z e-usług. Do wczoraj zarejestrowało się w tym systemie 112 osób.

Z novum można korzystać poprzez link e-urząd na stronie miasta; jest też aplikacja na urządzenia mobilne. Mieszkańcy mają obecnie do dyspozycji m.in. elektroniczną informację o stanie sprawy i korespondencji (możliwość sprawdzenia numerów spraw, kto je prowadzi z ramienia urzędu itp.). Osoby zarejestrowane w systemie otrzymują też z magistratu wiadomości (m.in. e-mailowe i SMS) dotyczące załatwianych przez nie spraw.

Przedsięwzięcie usprawni też pracę urzędników, bo rozbudowano system elektronicznego obiegu dokumentów. W samym urzędzie funkcjonował on już od kilku lat, a teraz dołączono do niego - i spięto „w całość” - pięć gminnych jednostek: Zarząd Budynków Komunalnych, Gminny Zarząd Dróg, Straż Miejską, Ośrodek Pomocy Społecznej i Zarząd Cmentarza Komunalnego.

Unijną dotację (2,3 mln zł) na wdrożenie e-usług otrzymały także Niepołomice. Tu system, dzięki któremu mieszkańcy oraz firmy z terenu gminy zyskają możliwość prowadzenia ogółu swoich spraw z urzędem - on-line, jest budowany od podstaw. Pierwsze e-usługi (m.in. związane z płaceniem podatków) powinny być dostępne od stycznia, a całość „Cyfrowych Niepołomic” - od wiosny 2018 roku.

WIDEO: Barometr Bartusia - mały ZUS - (odc. 4)

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski