Wieliczka ma kolejną unikatową solniczkę, tym razem elegancką i z polskim godłem

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Unikatowy zestaw przyprawowy z godłem Polski wyprodukowano specjalnie dla wielickiego Muzeum Żu Krakowskich w wytwórni porcelany Giesche/Bogucice w Katowicach.
Unikatowy zestaw przyprawowy z godłem Polski wyprodukowano specjalnie dla wielickiego Muzeum Żu Krakowskich w wytwórni porcelany Giesche/Bogucice w Katowicach. materiały Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Kolekcja solniczek wielickiego Muzeum Żup Krakowskich powiększyła się o unikatowy zestaw przyprawowy z polskim godłem. Jak niemal każda solniczka z wielickiej kolekcji, również ta perełka ma ciekawą historię. I choć muzeum na razie nie zaprezentuje jej na wystawie (planowano to na 11 listopada), to solniczkę z orłem oraz inne skarby z tych nietypowych zbiorów można obejrzeć online.

FLESZ - Ponad 5 mln Polaków będzie pracować zdalnie

Wielickie zbiory solniczek, największe w Polsce i zaliczane do najcenniejszych na świecie, liczą ok. 1000 obiektów. Najpiękniejsze i najcenniejsze z nich są prezentowane na wystawie „Solniczki - małe arcydzieła sztuki”. Do tej ekspozycji miał do nich dołączyć także zestaw przyprawowy z polskim godłem, ale z powodu nowych sanitarnych reguł (zamknięcie muzeów od 7 listopada) musiano prezentację odłożyć w czasie.

Serwis „Domenico z Orłem”. Wieliczka upomniała się o solniczkę

Unikatowy zestaw przyprawowy wyprodukowano specjalnie dla Muzeum w wytwórni porcelany Giesche/Bogucice w Katowicach. Projektantką naczyń znanych jako „Domenico z Orłem”, inspirowanych przedwojennym serwisem prezydenckim, jest Urszula Czerwik z działu rozwoju produkcji Porcelany Bogucice. Produkcję tych naczyń rozpoczęto w 1988 roku, po tym gdy wytwórnia wygrała przetarg na zaopatrzenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a elementy serwisów trafiły do Pałacu Prezydenckiego i polskich placówek dyplomatycznych.

Jak podaje Klementyna Ochniak-Dudek z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, w 2018 roku, świętując setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Porcelana Bogucice opracowała pokazową, limitowaną kolekcję „Domenico z Orłem”, ale z jakichś powodów zabrakło w niej naczyń na przyprawy. Słynąca z soli Wieliczka nie mogła nie upomnieć się o pojemniczek na „białe złoto”.

- Zestaw przyprawowy z polskim godłem został wykonany specjalnie w tej dekoracji („Domenico z Orłem”) do muzealnej kolekcji we wrześniu 2020 roku, dzięki uprzejmości Pawła Przybyła, prezesa zarządu BGH Network S.A. Porcelana Bogucice – informuje Klementyna Ochniak-Dudek.

Pokaz unikatu na wystawie planowano na 11 listopada 2020, na 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale w związku z pandemią COVID 19 i wprowadzonymi obostrzeniami musiano z tego zrezygnować.

- Zestaw przyprawowy z orłem zostanie zaprezentowany tak szybko jak będzie to możliwe, bardzo liczymy na to, że jeszcze w tym roku – mówi Małgorzata Bogucka z wielickiego Muzeum.

Kolekcja rośnie od 1972 roku. Wielickie zbiory to unikat w skali świata

Muzeum Żup Krakowskich nie ma jeszcze w ofercie zwiedzania wirtualnego, ale najcenniejsze solniczki z wielickiej kolekcji można obejrzeć poprzez stronę internetową tej placówki. Zamieszczono tam zdjęcia kilkudziesięciu pojemniczków na sól. Do niektórych solniczek, tych unikatowych, są także opisy.

Kolekcja solniczek w Muzeum Żup Krakowskich jest najstarszą i największą w Polsce. Miniaturowe działa sztuki są gromadzone w Wieliczce od roku 1972. Zbiory te są cały czas powiększane, każdego roku przybywa średnio po kilkadziesiąt nowych eksponatów.
Wśród najnowszych takich zabytków, zakupionych przez Muzeum w tym i ubiegłym roku są także m.in. dwie solniczki pochodzące z obu Ameryk: wyjątkowa i jedyna w zbiorach europejskich barokowa, srebrna solniczka z Gwatemali z wizerunkiem maszkarona oraz pojemnik na sól z Peru, również wykonany ze srebra, ozdobiony czterema lwami.

W minionych dwóch latach do muzealnych zbiorów dołączyły także m.in. skarby z miśnieńskiej porcelany: solniczka figuralna, datowana na ok. 1750 rok, przedstawiająca tureckie postaci (kobietę i mężczyznę) z muszlowymi pojemnikami na sól lub słodycze, oraz sześć figurek górników wykonanych w XVIII wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie