FLESZ - Ponad 5 mln Polaków będzie pracować zdalnie
Wielickie zbiory solniczek, największe w Polsce i zaliczane do najcenniejszych na świecie, liczą ok. 1000 obiektów. Najpiękniejsze i najcenniejsze z nich są prezentowane na wystawie „Solniczki - małe arcydzieła sztuki”. Do tej ekspozycji miał do nich dołączyć także zestaw przyprawowy z polskim godłem, ale z powodu nowych sanitarnych reguł (zamknięcie muzeów od 7 listopada) musiano prezentację odłożyć w czasie.
Serwis „Domenico z Orłem”. Wieliczka upomniała się o solniczkę
Unikatowy zestaw przyprawowy wyprodukowano specjalnie dla Muzeum w wytwórni porcelany Giesche/Bogucice w Katowicach. Projektantką naczyń znanych jako „Domenico z Orłem”, inspirowanych przedwojennym serwisem prezydenckim, jest Urszula Czerwik z działu rozwoju produkcji Porcelany Bogucice. Produkcję tych naczyń rozpoczęto w 1988 roku, po tym gdy wytwórnia wygrała przetarg na zaopatrzenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a elementy serwisów trafiły do Pałacu Prezydenckiego i polskich placówek dyplomatycznych.
Jak podaje Klementyna Ochniak-Dudek z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, w 2018 roku, świętując setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Porcelana Bogucice opracowała pokazową, limitowaną kolekcję „Domenico z Orłem”, ale z jakichś powodów zabrakło w niej naczyń na przyprawy. Słynąca z soli Wieliczka nie mogła nie upomnieć się o pojemniczek na „białe złoto”.
- Zestaw przyprawowy z polskim godłem został wykonany specjalnie w tej dekoracji („Domenico z Orłem”) do muzealnej kolekcji we wrześniu 2020 roku, dzięki uprzejmości Pawła Przybyła, prezesa zarządu BGH Network S.A. Porcelana Bogucice – informuje Klementyna Ochniak-Dudek.
Pokaz unikatu na wystawie planowano na 11 listopada 2020, na 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale w związku z pandemią COVID 19 i wprowadzonymi obostrzeniami musiano z tego zrezygnować.
- Zestaw przyprawowy z orłem zostanie zaprezentowany tak szybko jak będzie to możliwe, bardzo liczymy na to, że jeszcze w tym roku – mówi Małgorzata Bogucka z wielickiego Muzeum.
Kolekcja rośnie od 1972 roku. Wielickie zbiory to unikat w skali świata
Muzeum Żup Krakowskich nie ma jeszcze w ofercie zwiedzania wirtualnego, ale najcenniejsze solniczki z wielickiej kolekcji można obejrzeć poprzez stronę internetową tej placówki. Zamieszczono tam zdjęcia kilkudziesięciu pojemniczków na sól. Do niektórych solniczek, tych unikatowych, są także opisy.
Kolekcja solniczek w Muzeum Żup Krakowskich jest najstarszą i największą w Polsce. Miniaturowe działa sztuki są gromadzone w Wieliczce od roku 1972. Zbiory te są cały czas powiększane, każdego roku przybywa średnio po kilkadziesiąt nowych eksponatów.
Wśród najnowszych takich zabytków, zakupionych przez Muzeum w tym i ubiegłym roku są także m.in. dwie solniczki pochodzące z obu Ameryk: wyjątkowa i jedyna w zbiorach europejskich barokowa, srebrna solniczka z Gwatemali z wizerunkiem maszkarona oraz pojemnik na sól z Peru, również wykonany ze srebra, ozdobiony czterema lwami.
W minionych dwóch latach do muzealnych zbiorów dołączyły także m.in. skarby z miśnieńskiej porcelany: solniczka figuralna, datowana na ok. 1750 rok, przedstawiająca tureckie postaci (kobietę i mężczyznę) z muszlowymi pojemnikami na sól lub słodycze, oraz sześć figurek górników wykonanych w XVIII wieku.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Czarne chmury nad liderem Rammstein. Muzyk reaguje na oskarżenia o molestowanie
- 40 lat temu odbył się pierwszy rodzinny poród w Polsce. Wszystko dzięki sprytowi ojca
- Znana dziennikarka podziękowała za przypomnienie zdjęcia. Jak je skomentowała?
- Sceny jak z gangsterskiego filmu w centrum miasta. W ruch poszedł topór