Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka miastem uniwersyteckim. Wszystko na to wskazuje, że będą się tam kształcić przyszłe kadry medyczne

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
- Na realizację celów dydaktycznych i administracyjnych PWSZ, Miasto i gmina Wieliczka, przekaże adekwatny obiekt, który spełnia wymogi stawiane wyższej uczelni. Wieliczka chce teraz, aby w Sztygarówce powstała PWSZ, kontynuująca tradycje - oczywiście w duchu XXI wieku - działającej tam kiedyś szkoły górniczej - mówi prof. Adamus.
- Na realizację celów dydaktycznych i administracyjnych PWSZ, Miasto i gmina Wieliczka, przekaże adekwatny obiekt, który spełnia wymogi stawiane wyższej uczelni. Wieliczka chce teraz, aby w Sztygarówce powstała PWSZ, kontynuująca tradycje - oczywiście w duchu XXI wieku - działającej tam kiedyś szkoły górniczej - mówi prof. Adamus. Bogdan Pasek
Miasto uznane dotychczas za Pomnik Historii, którego Wielicką Kopalnię UNESCO wpisało na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego ma szansę tak jak Miasto Królów, stać się miastem uniwersyteckim. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa byłaby spełnieniem marzeń wielu osób, a szczególnie młodzieży chcącej kontynuować naukę i osiągać stopnie naukowe. Utworzenie PWSZ w Wieliczce to ogromne przedsięwzięcie, które ma wiele celów, lecz jeden szczególny - kształcenie przyszłej kadry medycznej. Chociaż do jej utworzenia jeszcze daleka i kręta droga, to już widać szansę, że podjęte starania mogą przynieść ogromny sukces.

Koordynatorem i inicjatorem utworzenia w Wieliczce Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej jest dr hab. inż. Wiktor Adamus, prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pod koniec maja br. wystosował do ministra Edukacji i Nauki Prof. Przemysława Czarnka - list intencyjny.

- Wieliczka, jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce, najszybciej rozwijających się, o jednym z największych współczynników przyrostu mieszkańców w Małopolsce, charakteryzująca się imponującym rozwojem Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej, rozpoczęła prace przygotowawcze mające na celu utworzenie PWSZ, uczelni zawodowej nowego typu, kształcącej na poziomie studiów I stopnia (licencjackim i inżynierskim) oraz w przyszłości na poziomie II stopnia (magisterskim) - pisał w liście prof. Adamus.

Chociaż o powstaniu PWSZ mówi się już od 2018 r., to pierwsze rozmowy, w których brali udział: burmistrz Wieliczki Dr Artur Kozioł, prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, Prorektor ds. Collegium Medicum, dr hab. inż. Wiktor Adamus, prof. UJ oraz prof. dr hab. Zbigniew Makieła rozpoczęły się na początku 2021 r. Również wtedy skierowano pierwszy wniosek do Ministerstwa Nauki i Edukacji o powołanie wyższej uczelni w Wieliczce.

Jak wyjaśnia nam prof. Adamus - Inicjatywa utworzenia PWSZ w Wieliczce zrodziła się przede wszystkim jako wyraz aspiracji społeczności lokalnej, pragnącej zrównoważonego rozwoju miasta, powiatu i okolicznych gmin subregionu. Inicjatywa ta jest uzasadniona potrzebami gospodarczymi, cechami demograficznymi stolicy powiatu - Wieliczki oraz wchodzącego w skład powiatu miasta Niepołomice i gmin miejskich: Biskupice, Gdów i Kłaj.

Jednak to nie wszystko. Powiat wielicki to również młodzież aspirująca by osiągnąć wyższe wykształcenie. W całym powiecie znajduje się 8 liceów ogólnokształcących, 3 technika oraz Szkoła Muzyczna II stopnia.

- Liczba szkół ponadpodstawowych znajdujących się na terenie subregionu wielickiego jak i miast ościennych pozwala nam zdecydowanie stwierdzić, że powstająca PWSZ będzie bardzo interesującą propozycją dla ich absolwentów - dodaje prof. Adamus.

Najbardziej poszukiwane zawody

Zgodnie z koncepcją planowanego utworzenia wyższej szkoły w Wieliczce, miałyby się w niej kształcić przyszłe kadry medyczne, a wśród nich niebywale potrzebne zawody. Studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie) kształciłyby na kierunkach: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, geriatria, kosmetologia, żywienie człowieka i dietetyka - w ramach Instytutu Nauk o Zdrowiu. W przyszłości planowane jest także utworzenie kierunków: informatyka, bezpieczeństwo, zarządzanie, ekonomia i psychologia.

- Trudne czasy epidemii, wojen i starzejącego się społeczeństwa uświadomiły ludzkości ważną rolę tych, którzy ryzykując własnym zdrowiem i życiem, pomagając i troszcząc się o innych, są nowymi superbohaterami współczesnej rzeczywistości. Pielęgniarki są podstawą każdego systemu opieki zdrowia. Dziś wiele z nich jest na pierwszej linii walki z COVID-19. Bez pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia świat nie wygra walki z epidemią lub pandemiami ani nie osiągnie potencjału zdrowotnego populacji - wyjaśnia prof. Wiktor Adamus.

Studia zaplanowano dla ok. 50 osób na roku z każdego kierunku (z późniejszą możliwością poszerzenia liczby studentów).

Jak wyjaśnia inicjator utworzenia PWSZ - Obecnie mamy już obiekty, gdzie mogą odbywać się zajęcia dydaktyczne, - Mediateka na placu prof. M.Skulimowskiego 3, budynek starej szkoły podstawowej, trwa budowa Centrum Dydaktycznego i Konferencyjnego w Wieliczce przy ul. Jedynaka. Z kolei zajęcia praktyczne mogłyby się odbywać w projektowanym Centrum Opieki Geriatrycznej, w przychodni lekarskiej oraz w pobliskim Collegium Medicum UJ w Prokocimiu Nowym - wylicza.

Kto miałby tam wykładać? Jak wskazuje prof. Adamus, w samej Wieliczce mieszka ok. 200 profesorów. PWSZ mogłoby również liczyć na wsparcie Rektorów akademickich uczelni Krakowa.

- Na realizację celów dydaktycznych i administracyjnych PWSZ, Miasto i gmina Wieliczka, ma adekwatny obiekt, który spełnia wymogi stawiane wyższej uczelni. Wieliczka chce teraz, aby w Sztygarówce powstała PWSZ (część administracyjna; rektorat, dziekanaty, instytuty), kontynuująca tradycje - oczywiście w duchu XXI wieku - działającej tam kiedyś szkoły górniczej - dodaje prof. Adamus.

Zwrócono się już do krakowskich uczelni: Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Rolniczego, Uniwersytetu Pedagogicznego, Akademii Wychowania Fizycznego, Uniwersytety Ekonomicznego, Akademii Ignatianum, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych oraz Akademii Sztuk Teatralnych o pomoc w zorganizowaniu szkoły i opiekę merytoryczną nad jej działalnością.

Pod koniec czerwca br. przyszła również odpowiedź od Ministra Edukacji i Nauki, Prof. Przemysława Czarnka, który pisał - Jak wynika z przedstawionych założeń, przedmiotowa inicjatywa stanowi wyraz aspiracji społeczności lokalnej pragnącej zrównoważonego rozwoju miasta, powiatu i okolicznych gmin subregionu. Mając powyższe na uwadze, a także to, że zgodnie z przepisami publiczna uczelnia zawodowa prowadzi kształcenie na studiach o profilu praktycznym uwzględniające potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego, pozwalam sobie wskazać na zasadność zainteresowania tą inicjatywą władz samorządowych.

Przed inicjatorami utworzenia uczelni jeszcze długa droga, a na niej konieczność określenia siedziby i składników mienia dla przyszłej PWSZ, a także przygotowanie pełnej dokumentacji dot. kierunków, poziomu, profilu nauczania i kadry dydaktycznej.

Przypominamy, że w 2018 r. Ministerstwo Edukacji i Nauki wyraziło zgodę na otwarcie w Wieliczce Szkoły Muzycznej II stopnia, która już stała się wielką wizytówką miasta. Teraz Wieliczka staje przed kolejną szansą, by zyskać kolejne renomowane miejsce, w którym można kształcić następne młode pokolenia.

Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wieliczka miastem uniwersyteckim. Wszystko na to wskazuje, że będą się tam kształcić przyszłe kadry medyczne - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski