Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka: Miasto stanie w korku

Jolanta Białek
Podczas budowy ronda „ochronka” będzie wyłączona z ruchu
Podczas budowy ronda „ochronka” będzie wyłączona z ruchu FOT. JOLANTA BIAŁEK
Wieliczka. Na początku lutego zacznie się przebudowa skrzyżowań na ulicy Asnyka. Kierowców czeka komunikacyjny koszmar.

Podczas przebudowy dwóch skrzyżowań droga wojewódzka w Wieliczce będzie całkowicie zamknięta dla ruchu. Sytuacja taka potrwa prawdopodobnie przez cały czas prowadzenia inwestycji, czyli od lutego do października tego roku.

Urzędnicy informują, że ulica Asnyka musi zostać wyłączona z ruchu podczas robót, ponieważ na budowę rond w rejonie ulicy Piłsudskiego oraz ulic Asnyka, Lednickiej i Dob­czy­ckiej (skrzyżowanie zwane „na ochronce”) jest bardzo mało czasu.

Inwestycja, którą prowadzi województwo małopolskie, jest dotowana z funduszy unijnych. By dofinansowanie nie przepadło, warte ponad 8 mln zł prace muszą zakończyć się tej jesieni.

– Podczas modernizacji „krzyżówek” sytuacja komunikacyjna w tej części miasta będzie jeszcze trudniejsza, niż miało to miejsce podczas budowy kanalizacji w centrum Wieliczki. W ostatnich dniach dostaliśmy koncepcje zmian w organizacji ruchu podczas budowy rond. Teraz trwa ich analiza, a termin rozpoczęcia robót, a tym samym zamknięcia drogi wojewódzkiej, powinien być znany pod koniec tego tygodnia – poinformował wczoraj burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Wśród proponowanych objazdów dla kierowców jadących w stronę Dobczyc pod uwagę brana jest przede wszystkim trasa przez Rożnową, Sierczę i ul. Jedynaka w Wieliczce.

Natomiast samochody jadące w kierunku Gdowa będą kierowane prawdopodobnie na tzw. wschodnią obwodnicę Wieliczki (łącznik pomiędzy drogą krajowa nr 4 i trasą wojewódzką nr 966).

Nie wiadomo, którędy pojedzie autobus nr 304. Jak usłyszeliśmy od wielickich urzędników: trwa analiza, czy jest szansa takiego wytyczenia nowej drogi dla autobusu, by kursował on nadal i przez centrum miasta, i w rejonie ulicy Piłsudskiego.

O problemach związanych z wojewódzką inwestycją na ul. Asnyka pisaliśmy wielokrotnie. Rozpoczęta w 2013 roku przebudowa dróg wojewódzkich idzie jak po grudzie. Wybudowano tam na razie nowe chodniki oraz zmodernizowano sieci teletechniczne. Latem ubiegłego roku miała ruszyć przebudowa ronda u zbiegu ulic Asnyka i Piłsudskiego oraz skrzyżowania „na ochronce”.

Pojawiły się jednak kłopoty z uzyskaniem dla tych prac pozwolenia na budowę. Dokumenty te Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie otrzymał dopiero na przełomie 2014 i 2015 roku.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski