Wieliczka otrzyma miliony złotych ze środków unijnych na zabezpieczenie miasta przed powodzią

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tak wygląda centrum Wieliczki po nawałnicach i mocnych ulewach. Takie zagrożenia ma zminimalizować program ochrony miasta przed powodzią. W ramach inwestycji za prawie 30 mln w Wieliczce powstaną m.in. kanał ulgi oraz zbiorniki retencyjne fot. Redakcja Życie Wieliczki
By zminimalizować zagrożenie zatapiania Wieliczki podczas ulewnych deszczy potrzeba ok. 30 mln zł. Są wreszcie na to pieniądze. Podkrakowskiemu miastu przyznano pokaźną dotację – 20 mln zł – z unijnego Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” (z Funduszu Spójności) na budowę m.in. kanału ulgi oraz zbiorników retencyjnych. Bardzo potrzebna i kosztowna inwestycja będzie realizowana w latach 2021-2023.

FLESZ - Szalona pogoda da się we znaki

Położną w niecce Wieliczkę, ulewy zatapiają mocno średnio raz na rok. Obecnie cała woda, która płynie m.in. od strony Rożnowej i Sierczy oraz ze Stoku pod Baranem, spada na miasto. Częste są tu także podtopienia ulic, budynków i posesji w mniejszym zakresie.

Koncepcja dla przeciwdziałania takim klęskom żywiołowym w Wieliczce powstała w 2019 roku, kiedy dwie majowe nawałnice wyrządziły – nie po raz pierwszy i nie ostatni - w mieście i gminie szkody na ponad 15 mln zł. Wielicka Rada Miejska przeznaczyła 100 tys. zł na przygotowanie tego projektu zaraz na pierwszej sesji po pamiętnym kataklizmie.

Wiosną 2020 roku Wieliczka starała się o dofinansowanie wykonania tu zabezpieczeń przeciwpowodziowych z Małopolskiego Programu Rozwoju Regionalnego na lata 2014-2020, ale wniosek ten znalazł się tylko na liście rezerwowej. W tej sytuacji projekt złożono także do Funduszu Spójności. Tu nadeszły dobre informacje: Wieliczce przyznano 20 mln zł dotacji, z puli na „systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich”, na inwestycję o wartości całkowitej 29,5 mln zł.

Jak mówi burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, przedsięwzięcie będzie prowadzone w formule zaprojektuj i wybuduj. Prace budowlane zaplanowano głównie w 2022 roku, a cały projekt ma być zakończony i rozliczony – do połowy 2023 roku.

- Stare kanały wybudowane w Wieliczce przed II wojną światową już dawno były niewydolne i nie radziły sobie z przyjęciem wody i ścieków. Budując nową sieć kanalizacji za miliony złotych uporządkowaliśmy gospodarkę ściekową. System, który będziemy budować teraz ma uchronić miasto nawałnicami, nagłymi opadami. Dofinansowanie, które otrzymaliśmy, pozwoli nam zrealizować pierwsze etap tzw. kanału ulgi. By zapewnić ochronę Wieliczki przed powodzią potrzebne są dwa takie kanały. Teraz powstanie ten od strony ulicy Sienkiewicza, natomiast potem, w drugim etapie inwestycji konieczna będzie budowa kanału ulgi także od strony ulicy Limanowskiego

– powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Opracowana przez hydrologów i geologów koncepcja zabezpieczenia Wieliczki przed „wielką wodą” obejmuje m.in. budowę podziemnego kanału ulgi ciągnącego się ulicami Goliana, Legionów i Sienkiewicza do miejskiego parkingu przy ul. Dembowskiego (rejon stacji PKP Wieliczka - Rynek – Kopalnia) i ulicy Żeromskiego.

Wykonane zostaną dwa zbiorniki retencyjne: zamknięty, żelbetowy, o pojemności czynnej minimum 1000 m sześc. w rejonie Traktu Solnego oraz retencyjno-odparowujący, otwarty, ziemny o umocnionych i uszczelnionych dnie i skarpach - o pojemności minimum 100 m sześc. w rejonie torów kolejowych i ul. Mickiewicza. Powstanie także podoczyszczalnię wód opadowych przy rzece Serafie

– podaje Jolanta Sobol, dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Wieliczce.

Projekt obejmuje również kontynuację budowy w mieście kanalizacji rozdzielczej (w niektórych rejonach wciąż jest ona ogólnospławna).

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie