Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka. Powołano Europejski Instytut ds. Zrównoważonego Rozwoju. Zajmie się m.in. programami badawczymi i pomocą dla biznesu

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Porozumienie w sprawie utworzenia  Europejskiego Instytutu ds. Zrównoważonego Rozwoju podpisano podczas odbywającej się w Wieliczce - międzynarodowej konferencji „Ekonomia – Finanse – Zarządzanie. Współczesne wyzwania w polityce gospodarczej, biznesie i zarządzaniu”.
Porozumienie w sprawie utworzenia Europejskiego Instytutu ds. Zrównoważonego Rozwoju podpisano podczas odbywającej się w Wieliczce - międzynarodowej konferencji „Ekonomia – Finanse – Zarządzanie. Współczesne wyzwania w polityce gospodarczej, biznesie i zarządzaniu”. fot. UMiG Wieliczka
Prowadzenie programów badawczych oraz pomocowych, organizacja wystaw, targów, debat publicznych, seminariów, warsztatów – takimi m.in. kwestiami będzie zajmował się polsko-rumuński Europejski Instytut ds. Zrównoważonego Rozwoju w Wieliczce. Porozumienie w sprawie jego utworzenia podpisano w tym tygodniu w podkrakowskim mieście, podczas międzynarodowej konferencji „Ekonomia – Finanse – Zarządzanie. Współczesne wyzwania w polityce gospodarczej, biznesie i zarządzaniu”.

Założycielami Europejskiego Instytutu ds. Zrównoważonego Rozwoju są: Konsulat Honorowy Rumunii w Krakowie, Towarzystwo Polsko - Rumuńskim w Krakowie i gmina Wieliczka oraz rumuńskie ośrodek Centrum European de resursurse pentru sustenabilitate i stowarzyszenie Asociatia Romana pentru dezvoltarea locala durabila.

- Formalnie Instytut już zaczyna działać, jego siedziba będzie ulokowana w centrum Wieliczki. Kluczowym obszarem współpracy w ramach tego projektu będzie zrównoważony rozwój. W najbliższych dniach przyjedzie do Ambasador Rumunii w Polsce, będziemy omawiać szczegóły współpracy – powiedział nam burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

Powołanie Europejskiego Instytutu to kolejny element współpracy Wieliczki i Rumunii. Podkrakowskie miasto już od kilku lat realizuje wspólne projekty – m.in. konferencje, wydarzenia kulturalne i sportowe, wernisaże, rozgrywki sportowe, promocje przewodników i książek oraz spotkania autorskie - z Konsulem Honorowym Rumunii w Krakowie oraz Towarzystwem Przyjaźni Polsko – Rumuńskiej.

- Ponadto historia Wieliczki przeplata się w sposób szczególny z dziejami rumuńskiej Kaczyki. To samorządy „wyrosłe na soli”. Ich tradycje, kultura i doświadczenia historyczne na przestrzeni lat przenikają się wyraźnie w kilku obszarach. To relacje międzyludzkie, które tworzą historię i gospodarkę - podaje Urząd Miasta w Wieliczce.

Sygnatariusze listu intencyjnego w sprawie powstania Europejskiego Instytutu ds. Zrównoważonego Rozwoju zadeklarowali współpracę na rzecz:

  • organizacji konferencji, debat publicznych, seminariów, warsztatów, prezentacji na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem
  • organizacji wystaw, targów, wydarzeń w obszarach wpływu na zrównoważony rozwój (administracja, energia odnawialna, gospodarka o obiegu zamkniętym, użyteczności publicznej, infrastruktura)
  • prowadzenia programów szkoleniowych oraz programów badawczych i pomocowych dla firm, organizacji pozarządowych, instytucji kultury i administracji publicznej

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski