MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieliczka sfinansuje zakup sprzętu dla krakowskiego szpitala i pogotowia

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wieliczka przekazała dotację (ok. 400 tys. zł) na zakup aparatury medycznej i wyposażenia dla Szpitala Żeromskiego w Krakowie i Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego
Wieliczka przekazała dotację (ok. 400 tys. zł) na zakup aparatury medycznej i wyposażenia dla Szpitala Żeromskiego w Krakowie i Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego materiały UMiG Wieliczka
Wieliczka przekazała prawie 400 tys. zł dla Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego oraz Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Fundusze te zostaną przeznaczone na zakup m.in. aparatury medycznej i wyposażenia oraz środków ochronnych związanych z pandemią Covid-19 dla placówek medycznych, z których korzystają najczęściej mieszkańcy gminy Wieliczka. To kolejna taka pomoc dla szpitala i pogotowia. W 2020 roku podkrakowskie miasto dało na ten cel kwotę podobną jak teraz.

FLESZ - Wzrost zakażeń. Będą szpitale tymczasowe

Rada Miejska Wieliczki zabezpieczyła w budżecie na najbliższych 12 miesięcy 360 tys. zł na wsparcie Szpitala im. Żeromskiego oraz kilkadziesiąt tysięcy złotych na pomoc pogotowiu ratunkowemu. Szczegóły tego projektu burmistrz Wieliczki Artur Kozioł oraz dyrektor szpitala Jerzy Friediger omówili podczas spotkania, które odbyło się w pierwszych dniach marca br.

Z dotacji przekazanej przez Wieliczkę zakupiony zostanie sprzęt medyczny oraz wyposażenie dla szpitalnych oddziałów: chorób wewnętrznych z odcinkiem intensywnego nadzoru kardiologicznego, okulistycznego, neurologicznego, chirurgi ogólnej, chirurgi wewnętrznej oraz urologii.

- Będą to: rejestrator 12-kanałowy z podglądem zapisu EKG, system długotrwałego monitorowania ciśnienie krwi z oprzyrządowaniem, cztery kardiomonitory, autokeratorefraktometr, myjnia dezynfektor, lampa operacyjna do sali zabiegowej oraz endoskop urs giętki ze pojemnikiem i testerem szczelności. Ponadto dofinansowanie pokryje część kosztów zakupu aparatu USG (dopłata 79 tys. zł) oraz mebli ze stali nierdzewnej do oddziałów szpitalnych - podaje Magdalena Golonka z Urzędu Miasta w Wieliczce.

Z kolei Krakowskiemu Pogotowiu Ratunkowemu (pogotowie w Wieliczce jest jego filią) przekazano ponad 40 tys. zł. To fundusze na nabycie Respiratora Medument Standard (tzw. respirator karetkowy o wartości ok. 22 tys. zł) oraz dwóch wideo laryngoskopów (koszt zakupu jednej sztuki to ok. 10 tys. zł). To nie koniec, bo kolejne 30 tys. zł zabezpieczono w tegorocznym budżecie Wieliczki na zakup dla pogotowia środków ochrony przed rozprzestrzenianiem się Covid-19.

Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł mówi, że cieszy go bardzo, iż także w roku 2021 uda się wesprzeć Szpital im. Żeromskiego oraz Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

- Współpraca gminy Wieliczka ze szpitalem i pogotowiem jest bardzo intensywna. W tak trudnym czasie jak pandemia bardzo ważne jest wspieranie podmiotów medycznych, które wkładają tak wiele starań w zapewnienie opieki medycznej naszym mieszkańcom - zaznacza burmistrz.

Pierwsze takie dotacje Wieliczka przekazała krakowskim placówkom medycznym w kwietniu 2020 roku. Do Szpitala Specjalistycznego im. Żeromskiego trafiło wtedy 365 tys. zł, na zakup sprzętu medycznego: respiratora, przenośnego urządzenia do badań USG i czterech asystorów kaszlu.

Natomiast Krakowskie Pogotowie Ratunkowe wsparto kwotą 50 tys. zł (na zakup aparatu do dezynfekcji ambulansów oraz środków ochrony osobistej dla ratowników).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski