Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka woda

Redakcja
1652 - wezbrana przez długotrwałe i ulewne deszcze Wisła zalała Błonia i obszar od Kazimierza do Bieżanowa i Krzemionek. Do miasta wdarła się przez bramy Wiślną i Poboczną.

 998 - pierwsza zanotowana powódź, która objęła Kraków, zapisana przez Jana Długosza.
 1813 - wielka powódź wywołana silnymi opadami na całym Podkarpaciu. Poziom wody w Krakowie sięgnął 2 metrów. Zniszczone zostały dwa mosty łączące Kraków z Kazimierzem i Podgórzem.
 1844 - duży wylew Wisły objął Zwierzyniec, Rybaki, Dębniki oraz Ludwinów i Podgórze. Poziom wody w Wiśle wzrósł wówczas o około 4 m 20 cm.
 1903 - po trwających kilka miesięcy intensywnych opadach duża część Małopolski, od Krakowa po Oświęcim i Skawinę, znalazła się pod wodą. Dla Krakowa była to jedna z największych powodzi w dziejach. Duża część miasta aż po śródmieście i Planty została zalana. Straty wyniosły 4,6 mln koron.
 1934 - powódź stulecia, która objęła całą południową Polskę - jedna z największych i najbardziej gwałtownych w stuleciu. Ulewne deszcze spowodowały jedną z najbardziej niszczycielskich powodzi w dolinie Dunajca, Raby i Wisłoki. Pod wodą znalazło się ponad 200 tys. ha. Były liczne ofiary śmiertelne. Odcięte zostały miejscowości położone na południe i południowy wschód od Krakowa. W Krakowie zalane zostały ulice: ks. Józefa, Tyniecka, Smoleńsk, gdzie woda sięgnęła 60 cm, oraz część Grzegórzek.
 1940 - Wisła wylała trzykrotnie ogarniając Zwierzyniec, Salwator, Dębniki i Podgórze. Uszkodzonych zostało więcej niż 600 domów, szkody wyniosły 750 tys. zł.
 1970 - w lipcu tego roku miała miejsce wielka powódź rozmiarem zbliżona do katastrofy z 1934 r. Wylała m. in. rzeka Kamienica oraz Dunajec, który zniszczył most w miejscowości Jazowsk.
 1997 - kolejna powódź stulecia, zginęło około 50 osób. Największa i najtragiczniejsza powódź w okresie powojennym. Najtrudniejsza była sytuacja w zalanym przez Odrę Wrocławiu. Również w Małopolsce zanotowano duże straty. Wylały tutaj głównie niewielkie rzeki i strumyki. W 12 województwach południowej Polski bez prądu i wody pitnej znalazło się 40 tys. osób. Woda zalała ok. 250 miejscowości. W związku z tragicznymi skutkami powodzi ogłoszono dzień żałoby narodowej.
(PJL, PS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski