Wielki sukces Rafała Wajdy

FIL
Rafał Wajda z prezesem PZKT Włodzimierzem Kwiecińskim po zajęciu drugiego miejsca w Pucharze Europy
Piękny sukces odniósł zawodnik Akademii Karate Tradycyjnego w Niepołomicach Rafał Wajda. Podczas IV Pucharu Europy w karate tradycyjnym, który odbył się we Włocławku, zajął drugie miejsce. To jedno z jego największych osiągnięć w sportowej karierze.

KARATE TRADYCYJBE. Zawodnik AKT Niepołomice drugi w Pucharze Europy

W PE startowało 8 zawodników. Nasz kraj reprezentował najlepszy duet w tegorocznej Polskiej Lidze Karate Tradycyjnym (Wajda był w niej drugi). We Włocławku Wajda w drodze do finału najpierw wygrał kitei (układ kata) z Francuzem Thomasem El Marhomym 5-0. Potem zmierzył się w kumite (walce) z Niemcem Bjoernem Rudolphem, pokonując go przed czasem. Jego rywal był wyższy o dwie głowy, mimo to Wajda poradził sobie znakomicie, wygrał przez ippon. Walka trwała zaledwie około 30 sekund.

Potem zawodnicy wykonywali po dwie rundy kata, po których Wajda zajmował pierwsze miejsce i w finale spotkał się z zajmującym drugą lokatę Damianem Stasiakiem. W pierwszej rundzie obaj rywale wykonali równocześnie akcję, ale punkty (4) sędziowie przyznali Stasiakowi. W drugiej i trzeciej rundzie było po 0-0, choć w tej ostatniej Wajda był bliski zdobycia punktów (Miał rywala na skraju maty).

- Jestem zadowolony ze swojego występu. Moim marzeniem był udział w finale Pucharu Europy, w którym startują zawodnicy mający na koncie duże, międzynarodowe sukcesy. Niewiele mi zabrakło do zajęcia pierwszego miejsca. Ten sukces jest porównywalny z brązowym medalem zdobytym w kata drużynowym podczas mistrzostw świata w Wilnie w 2008 roku. A nawet bardziej wartościowy, bo teraz odniosłem go w konkurencji indywidualnej. We Włocławku dopingowali mnie koledzy oraz rodzice z dziećmi z Niepołomic, bowiem odbył się tam też X Otwarty Puchar Polski dzieci - powiedział Wajda.

W walce o trzecie miejsce w PE Macedończyk Dejan Nedev pokonał Ukraińca Oleksandra Reshetnyaka.

Pierwsze tegoroczne półrocze jest bardzo udane dla niepołomiczanina. Najpierw został uznany za najlepszego polskiego zawodnika w kata w 2009 roku, potem zajął drugie miejsce w PLKT w Starej Wsi, następnie zdobył dwa medale w mistrzostwach Polski w Bydgoszczy (złoty w drużynie - razem z Pawłem Januszem i Michałem Januszem - w kata drużynowym, i brązowy w kata indywidualnym), a w minioną sobotę także drugie w Pucharze Europy. Teraz czekają go - podobnie jak wspomnianych braci Januszów - przygotowania do listopadowych mistrzostw świata w Kurytybie (Brazylia). Poprzedzą je zgrupowania w sierpniu i październiku w Starej Wsi.

Wajda (2 dan) jest absolwentem AWF w Krakowie, dyplomowanym instruktorem, sędzia i egzaminatorem Polskiego Związku Karate Tradycyjnego, wielokrotnym medalistą mistrzostw Polski. Oprócz wspomnianego "brązu" MŚ 2009 ma w swej kolekcji kilka innych medali. W ME juniorów zdobył "złoto" w kumite drużynowym (2005) i w fukugo (2006), "srebro" w fukugo (2005) i w kumite drużynowym (2006), a w ME seniorów "brąz" w kata drużynowym (2009).