Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Tydzień. Rozmowa z ks. Włodzimierzem Łukowiczem

Ewa Tyrpa
Wielkanoc. Ks. Włodzimierz Łukowicz, proboszcz parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Skawinie zachęca do duchowego przeżywania Wielkiego Tygodnia.

- Często podkreśla Ksiądz, że zmartwychwstanie Jezusa ma też patriotyczny wymiar…

- I odnosi się do zmartwychwstania Polski przez odrodzenie naszej Ojczyzny po ciężkich latach zaborów. W tym roku łączymy Wielkanoc z odzyskaniem sto lat temu niepodległości Polski, o co też walczyli nasi rodacy na obczyźnie. Na przykład Bogdan Jański, współpracujący z Adamem Mickiewiczem na emigracji w Paryżu. Z jego inspiracji ks. Piotr Semenenko założył wspólnotę Zgromadzenia Zmartwychwstania Pańskiego.

- Zmartwychwstanie Jezusa jest wielkim świętem chrześcijan…

- Można powiedzieć, że większym niż Boże Narodzenie, które wizerunkowo ma charakter bardziej rodzinny i bogatszą oprawę. Oczywiście nie byłoby misterium odkupienia bez tajemnicy wcielenia, jednak szczytem Liturgii jest pamiątka Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pana Jezusa.

- Poprzedza go Wielki Tydzień...

- Rozpoczyna się Niedzielą Palmową na pamiątkę tryumfalnego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Z palmowych gałązek uszykowano dywan wjeżdżającemu na osiołku Jezusowi. Wtedy tłum wołał radośnie „hosanna” Synowi Dawida. Wystarczyło kilka dni, a na dziedzińcu Piłata krzyczano: “ukrzyżuj go”.

- Wielki Tydzień pobudza do refleksji...

- Do pogłębienia wiary w Jezusa Zbawiciela, który po to umarł i zmartwychwstał, by nas wskrzesić do życia. Warto ten czas przeżywać duchowo, ale kultywując zwyczaje. My inaczej obchodzimy Niedzielę Palmową, niż w Jerozolimie. Nie kładziemy gałązek palmowych na drodze, bo nie rosną w naszym klimacie. My idziemy z palmami do świątyni, by je poświęcić. W naszej parafii ponad 20 lat temu przyjął się zwyczaj ogłaszania konkursu palm, wykonywanych własnoręcznie. Dzięki niemu w dużej mierze wyparły one sztuczne, kupowane w sklepach. Ta tradycja jest kultywowana i też odradza się głównie w miejscowościach wiejskich. Przykładem jest Lipnica Murowana, gdzie od 60 lat odbywa się konkurs tradycyjnych palm.

- Nieodłączną częścią Wielkiego Postu jest droga krzyżowa….

- Jest rozpamiętywaniem Męki Jezusa i jest powszechna w Kościele na całym świecie. Natomiast tylko w polskim Kościele jest odprawiane nabożeństwo pasyjne Gorzkich żali.

Ostatnio modne są ekstremalne drogi krzyżowe, chociaż ja jestem zwolennikiem tradycyjnej formy. Mamy w pobliżu Kalwarię Zebrzydowską, gdzie ponad 400 lat temu, na wzór drogi krzyżowej w Jerozolimie powstała przepiękna, malownicza trasa z kapliczkami. Tu można w skupieniu przeżywać ten okres poprzedzający Wielkanoc.

- Czy obserwuje Ksiądz mniejsze przywiązywanie wagi do przestrzegania w Wielkim Poście zasad dotyczących wstrzemięźliwości, jak zaprzestania palenia papierosów, niespożywania mięsa?

- Uważam, że wiele osób ten okres przeżywa po chrześcijańsku i praktykuje te zasady. Post jest wyrazem nawrócenia, umartwiania się i okazją do porzucenia zgubnych nałogów. A wstrzemięźliwość od jedzenia, picia alkoholu, palenia papierosów, oprócz wymiaru duchowego, dodatkowo przyczynia się do oczyszczania organizmu.

Mówiąc o nałogach mam na myśli także coraz powszechniejsze uzależnienie od komputera, głównie przez dzieci. Warto oderwać je od tego świata pokus, na które są ciągle narażone na rzecz wartości duchowych, modlitwy, odwiedzania się, wspólnego spędzania czasu w okresie świąt i niedziel.

- Okazją jest też przygotowywanie koszyczka do święcenia w Wielką Sobotę…

- Ostatnimi laty staje się on coraz bardziej tradycyjny. Jest w nim mniej sztucznych dekoracji, a najważniejsze są chleb, mięsiwa, jajka, jako źródło życia. Powinien być baranek – najlepiej z ciasta - z chorągiewką na znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią.

POLECAMY NA WIELKANOC 2018:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski