Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie smakowanie na placu Wolnica

PP
Pieczywo według tradycyjnej receptury Fot. Anna Kaczmarz
Pieczywo według tradycyjnej receptury Fot. Anna Kaczmarz
Wszystkiego można było spróbować i kupić na placu Wolnica w ramach VII Święta Chleba i krakowskiego półfinału VI Małopolskiego Festiwalu Smaku. Do producentów regionalnych przysmaków ustawiały się długie kolejki chętnych:

Pieczywo według tradycyjnej receptury Fot. Anna Kaczmarz

ŚWIĘTO CHLEBA. Pieczywo według tradycyjnej receptury, wędliny z ekologicznych gospodarstw, jaja polecane przez szczęśliwe kury...

- Przychodzę tutaj od kilku lat. Pieczywo jest wspaniałe. Najbardziej lubię chleb prądnicki Antoniego Madeja, bo ma taką grubą, wypieczoną skórkę - zachwycał się Roman Kasprzyk z Podgórza.

- Kupuję chleb żarnowy z Łomnej, bo nigdzie w Krakowie takiego nie dostanę - mówiła stojąc w kolejce Renata Baran.

Przy stoisku można było także poznać historię i metodę powstania każdego produktu. Janina Daniec z Łomnej, która od 10 lat prowadzi tradycyjną piekarnię, prezentowała narzędzia, których używa do wypieku chleba żarnowego. - Piekarski piec jest zbudowany z cegły i palony drewnem. To jest wiesło do wkładania bochnów do środka, a to słomiane pomietło, które robię z własnoręcznie skoszonego żyta - opisywała Janina Daniec.

O ekologicznym gospodarstwie w Mszanie koło Dukli mówił Waldemar Maziejuk, który oferował wyroby z koziego mleka. Rodzinna firma nazywa się Figa, od imienia pierwszej kozy pana Waldemara. Dziś ma ich blisko 300.

- Wytwarzamy wszystkie możliwe produkty, które robili Wołosi, czyli górale karpaccy. Mamy sery podpuszczkowe typu oscypek, bryndzę kozią, twarożek naturalny i smakowy, a nawet masło kozie - wyliczał Waldemar Maziejuk.

Antoni Madej, krakowski piekarz i pomysłodawca Święta Chleba prezentował komiśniak Szwejka - ciemny żołnierski chleb, którego inspiracją była książka Jarosława Haska. Antoni Madej odtworzył także recepturę chleba prądnickiego, który wypiekany był już w XV wieku.

- Kraków jako jedyne miasto w Polsce już wkrótce będzie miało zarejestrowane w Unii Europejskiej dwa rodzaje pieczywa - obwarzanek krakowski i chleb prądnicki. Wciąż za mało wykorzystujemy tę szansę - mówił Antoni Madej.

Małopolski Festiwal Smaku to największa impreza kulinarna w Polsce. Sześć półfinałów odbywa się w największych miastach Małopolski. W tym roku zorganizowano już półfinał w Oświęcimiu i Krakowie. Kolejne będą w Tarnowie (27 czerwca), Nowym Sączu (4 lipca), Nowym Targu (11 lipca) oraz Miechowie (18 lipca). Wielki Finał zaplanowano na 28 i 29 sierpnia na krakowskim Placu Wolnica. W ubiegłorocznej, piątej edycji tego konkursu zwycięzcami zostały m.in. wędlina "zadek po pańsku", miód wielokwiatowy leśny oraz wędzonka z Jabłonki.

Imprezę na pl. Wolnica przygotowali: Stowarzyszenie Małopolska Izba Produktów Regionalnych, Tradycyjnych i Ekologicznych, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Piekarzy, Urząd Miasta Krakowa i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

(PP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski