Wierszyki od dzieci

G
(INF. WŁ.) Ksiądz kardynał Franciszek Macharski skończył wczoraj 78 lat. Najwcześniej, bo już o 10 rano, urodzinowe życzenia złożyły metropolicie krakowskiemu dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 61 przy ul. Rajskiej w Krakowie.

Kardynał Macharski skończył 78 lat

(INF. WŁ.) Ksiądz kardynał Franciszek Macharski skończył wczoraj 78 lat. Najwcześniej, bo już

o 10 rano, urodzinowe życzenia złożyły metropolicie krakowskiemu dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 61 przy ul. Rajskiej w Krakowie.

   Jubilat był bardzo wzruszony, słuchając wierszyków na swoją cześć i pieśni "Barka" w wykonaniu kilkulatków.
   Na dziedzińcu krakowskiej kurii metropolitalnej było wczoraj barwnie i kolorowo. Część ze 150-osobowej grupy przedszkolaków przyszła ubrana w stroje krakowskie. Krakowianki i krakowiacy deklamowali "Hymn pochwalny dla wielkości Twojej", ułożony przez jedną z wychowawczyń, a ksiądz kardynał, widząc, że dzieci są trochę stremowane, żartował, że ten wierszyk powinien raczej nawiązywać do jego "długości", bo jest słusznego wzrostu.
   Metropolita krakowski przyznał, że bardzo się cieszy z takich odwiedzin, bo jeszcze nigdy nie miał na swoich urodzinach tylu gości i takich gości. - Urodziny czy imieniny dziadka i babci to święto całej rodziny. Dla mnie wy jesteście rodziną, wnukami i wnuczkami, dlatego cieszę się, że jesteście w tym dniu ze mną - powiedział Jubilat.
   Maluchy zaśpiewały kardynałowi "Sto lat" oraz pieśni: "Barka" i "Czarna Madonna". Wyszły z kurii obdarowane czekoladkami. Wcześniej pozowały z jubilatem do zdjęć.
   Dzieci z przedszkola nr 61 zwróciły uwagę ks. kardynała już podczas dni żałoby po śmierci Jana Pawła II. Przygotowały bowiem z tej okazji wzruszający plakat, gdzie zobowiązanie "bycia dobrymi" podpisało 170 przedszkolaków. Plakat trafił do Rzymu razem z wielkimi bukietami kwiatów od Polaków uczestniczących w pogrzebie Papieża Polaka.
\\\*
   Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 r. Gdy 2 kwietnia 1950 r. 23-letni kleryk przyjmował z rąk arcybiskupa Adama Stefana Sapiehy święcenia kapłańskie, zapewne nawet przez myśl mu nie przeszło, że w przyszłości stanie się duchowym przewodnikiem całego Kościoła krakowskiego, że będzie bliskim przyjacielem Papieża Polaka i jedną z najpopularniejszych postaci Kościoła katolickiego w Polsce.
   W czasie pierwszych sześciu lat po przyjęciu święceń był wikarym w parafii pod wezwaniem świętych Szymona i Judy Tadeusza w Kozach. Potem studiował we Fryburgu Szwajcarskim, gdzie uzyskał tytuł doktora teologii. W latach 1970-1978 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1978 r. został metropolitą krakowskim, a rok później otrzymał święcenia biskupie (był pierwszym biskupem wyświęconym przez Jana Pawła II). Kardynałem został 29 czerwca 1979 r. Jest kolejnym po Karolu Wojtyle metropolitą krakowskim, 77. ordynariuszem diecezji.
   W czasie pełnienia tej funkcji poświęcił i konsekrował kilkadziesiąt kościołów i kaplic. Utworzył wiele nowych parafii i ośrodków duszpasterskich. Wspierał duchowo i materialnie członków NSZZ "Solidarność" od początku powstania tego związku, starając się pomóc zwłaszcza osobom represjonowanym oraz ich rodzinom. Gromadził wokół siebie krakowskich intelektualistów. To z jego inicjatywy odbywały się Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, w których brały udział wybitne postaci polskiej nauki i sztuki.
   Metropolita krakowski często spotyka się z dziećmi, zwłaszcza chorymi, które traktują go jak najlepszego wujka, bo do krakowskich szpitali dziecięcych zawsze przybywa z prezentami dla małych pacjentów.
   Kardynał jest postacią znaną i popularną również poza granicami Polski, m.in. w Niemczech. W latach 70. pełnił funkcję sekretarza Komisji Apostolstwa Świeckich, której przewodniczącym był ks. kard. Karol Wojtyła. Nawiązał wówczas wiele nieformalnych kontaktów między organizacjami katolików świeckich w Niemczech i polskimi klubami inteligencji katolickiej, które zaowocowały pomocą materialną, jaka nadchodziła z Niemiec dla potrzebujących w Polsce.
   W dowód uznania za zasługi na rzecz pojednania między narodami polskim i niemieckim kard. Franciszek Macharski otrzymał Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą Republiki Federalnej Niemiec. Wśród licznych tytułów i odznaczeń krakowski metropolita ma również dyplomy doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Papieskiej Akademii Teologicznej.
   Jan Paweł II mianował księdza kardynała przewodniczącym Drugiego Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Europy, obok kardynała Joachima Meisnera, arcybiskupa Kolonii i kardynała Paula Pouparda, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Kultury.
   Kardynał lubi podróżować i jest miłośnikiem muzyki klasycznej. Znany jest z tego, że nieobce są mu wszelkie nowinki techniczne. Posługuje się komputerem, telefonem komórkowym, korzysta z Internetu.
(G)

   Zgodnie z kanonem 40 Kodeksu Prawa Kanonicznego, biskup, który ukończy 75 lat, winien złożyć na ręce papieża rezygnację z zajmowanego urzędu. Decyzja, czy ją przyjąć, zależy od Ojca Świętego. Bardzo rzadko zdarza się, aby papież zwrócił się do ordynariusza diecezji z prośbą o dalsze pełnienie tej funkcji. Tak jednak stało się w przypadku ks. kard. Franciszka Macharskiego, którego trzy lata temu Jan Paweł II poprosił o dalszą posługę w charakterze metropolity krakowskiego. (G)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie