Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wierzbno. Kto zechce pójść w gaz

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Uczestnicy rowerowego rajdu z medalami na mecie
Uczestnicy rowerowego rajdu z medalami na mecie Aleksander Gąciarz
Podczas pikniku ekologicznego można było się zapoznać z nowoczesnymi technologiami ogrzewania domów i pozyskiwania energii

Mogłoby się wydawać, że gminy Koniusza, która ma charakter typowo wiejski i pozbawiona jest zakładów przemysłowych, problem smogu nie dotyczy. Wójt Wiesław Rudek nie do końca się jednak zgadza z takim stwierdzeniem. - Może w tej chwili jeszcze problem smogu nie jest bardzo odczuwalny, ale w przyszłości na pewno może być. Nawet jeżeli nie jesteśmy wielkim „producentem” smogu, to zanieczyszczone powietrze do nas napływa z wiatrem - mówi.

Na to, co do gminy napływa, ta nie ma żadnego wpływu. Chce jednak ograniczyć własna „produkcję” zanieczyszczeń. Właśnie w tym celu przystąpiła do programu Unii Europejskiej „Life”, w ramach którego 160 palenisk węglowych zostanie zamienionych na gazowe. Koniusza jest w tej dobrej sytuacji, że już od 20 lat jest w pełni zgazyfikowana.

- Nowe domy, które powstają, z reguły mają ogrzewanie gazowe. W starszych jeszcze dominuje ogrzewanie węglowe - mówi wójt Rudek.

Gminny ekodoradca Michał Bochenek szacuje, że stosunek pieców opalanych węglem w stosunku do kotłów gazowych ma się w przybliżeniu jak 70 do 30. - Jednym z celów tego festynu jest właśnie przekonanie coraz większej ilości osób, że warto inwestować w ogrzewanie gazowe. Zresztą ludzie coraz mocniej dostrzegają jego zalety: jest mniej pracochłonne, czystsze. A ludzie stają się coraz wygodniejsi w dobrym tego słowa znaczeniu - tłumaczy.

Chętnych do skorzystania z dotacji w ramach programu „Life” jest 280 mieszkańców gminy. O tym, komu zostaną przyznane środki, zadecydują wyniki audytu. Według zapowiedzi audytorzy we wrześniu powinni rozpocząć wizyty w domach osób chętnych do wymiany instalacji grzewczej. Warunkiem, jaki postawiła gmina jest to, by dom był docieplony, a jego okna szczelne. Planowana dopłata wyniesie 350 zł do każdego kilowata mocy nowej kotłowni. Zapotrzebowanie na tę moc też określi audyt.

W przypadku zakupu standardowego kotła gazowego, dotacja powinna pokryć całość kosztów.

- Jeżeli ktoś zechce mieć kocioł o większej mocy lub wyższej klasy, może to zrobić, ale różnicę będzie musiał pokryć z własnych środków - wyjaśnia Michał Bochenek.

Nowoczesne kotły, pompy ciepła, panele solarne i instalacje fotowoltaiczne można było oglądać podczas niedzielnego pikniku w Wierzbnie. Oferty swoich produktów prezentowało kilka dużych firm. W ramach części rekreacyjnej odbył się rajd rowerowy lokalnymi drogami. Wszyscy, którzy pokonali ośmiokilometrową trasę, otrzymali pamiątkowe medale. Podobne pikniki mają w ramach promocji programu być organizowane raz w roku. Realizacja programu w gminie Koniusza ma potrwać dwa lata.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
>>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski