MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieża i lochy mają przyciągać turystów oraz mieszkańców na zamek

BK
Dyrektor Muzeum Zamek Wioletta Oleś zachęca do zobaczenia nowych ekspozycji. Fot. Bogusław Kwiecień
Dyrektor Muzeum Zamek Wioletta Oleś zachęca do zobaczenia nowych ekspozycji. Fot. Bogusław Kwiecień
Chętnych do zwiedzenia zamku oświęcimskiego jest coraz więcej. Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu, które rozpoczęło działalność z początkiem roku przedstawia statystyki za 2009 rok, z których wynika, że zamek zwiedziły 3343 osoby.

Dyrektor Muzeum Zamek Wioletta Oleś zachęca do zobaczenia nowych ekspozycji. Fot. Bogusław Kwiecień

OŚWIĘCIM. Pomysłów nie brakuje, potrzebne są jeszcze pieniądze

Jest przekonana, że w tym roku będzie ich więcej. - Jest to tendencja rosnąca. Przypuszczam, że mocnym magnesem, który będzie przyciągał turystów i mieszkańców na zamek będzie także wieża po oddaniu jej do użytku - mówi dyrektor Oleś.

Niezależnie od tego, trwa rozbudowa stałej ekspozycji, tworzonej od grudnia 2008 r. w oparciu o projekt aranżacji dr Katarzyny Barańskiej z Krakowa. Zgodnie z nim niedawno powstały kolejne dwie sale poświęcone religiom katolickiej i mojżeszowej, których wyznawcy współegzystowali w przedwojennym Oświęcimiu.

W sali katolickiej prezentowana jest m.in. płyta nagrobna z XV wieku Mikołaja Myszkowskiego, kanclerza księstwa oświęcimskiego za panowania księcia Jana IV, jeden z najcenniejszych zabytków oświęcimskich, a ponadto są muzealia pozyskane z zakładu księży salezjanów w Oświęcimiu, z parafii pw. Św. Bartłomieja w Porębie Wielkiej, Muzeum Narodowego w Krakowie oraz zbiorów własnych muzeum. Na wystawie znajdują się przedmioty liturgiczne, w tym: kielich, puszka, monstrancja, Mszał Rzymski. W sali poświęconej religii mojżeszowej na centralnym miejscu znajduje się menora, przez którą prześwituje witraż z gwiazdą Dawida. Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się tutaj również m.in.: tałes, tora, korona i sukienka na torę.

- Ostatnim etapem stałej wystawy ma być ekspozycja poświęcona historii miasta na przełomie XIX i XX wieku, sięgającej do 1939 roku. Jest już projekt, natomiast potrzebne są pieniądze na przygotowanie ekspozycji od strony technicznej, czyli wykonanie gablot, w których będą eksponowane dokumenty i eksponaty, oświetlenie. Myślimy również o wprowadzeniu różnych nośników multimedialnych, które jeszcze uatrakcyjnią odbiór wystawy - kontynuuje dyrektor Oleś.

Od posiadanych nakładów będą zależały także inne projekty. Pomysłów w muzeum w każdym razie nie brakuje. - Chcemy także prowadzić dalej działalność edukacyjną, zapraszając dzieci i młodzież, jak to było już w ramach Zbiorów Historyczno-Etnograficznych. Ostatnim projektem były wiosenne warsztaty "Precz zimo zła...", w których uczestniczyło prawie 500 dzieci z klas I-III oświęcimskich szkół podstawowych. Mamy jeszcze inne pomysły, aby przyciągnąć mieszkańców i turystów, ale wiążą się one z kosztami. W związku z tym też szukamy różnych możliwości dofinansowania i mamy nadzieję, że to się uda - dodaje dyrektor placówki.

Liczy, że w przyszłości - z myślą o zwiedzających - obok wieży udostępnione zostaną także lochy i tunele znajdujące się pod wzgórzem zamkowym.

(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski