Wieżowiec nad potokiem

AM
Nad potokiem Rozrywka, przy osiedlu domów jednorodzinnych, inwestor chce wybudować 12-kondygnacyjny wieżowiec. Plany władz miasta wobec tego terenu są jednak inne: ma tu powstać park rzeczny.

Zamiast parku rzecznego?

Nad potokiem Rozrywka, przy

osiedlu domów jednorodzinnych, inwestor chce wybudować

12-kondygnacyjny wieżowiec. Plany władz miasta wobec tego terenu są jednak inne: ma tu powstać park rzeczny.

   Firmy "Mirabud" i "Inwestor Pro Domo" złożyły wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu odnośnie działki przy ul. Słoneckiego na Prądniku Czerwonym. Budynek ma mieć 12 kondygnacji i 6 klatek schodowych, podziemne garaże dla ok. 300 samochodów.
   Okoliczni mieszkańcy, zwłaszcza domków jednorodzinnych przy ul. Pana Cogito i Antycznej, protestują przeciwko tej inwestycji. Ich zdaniem gabaryty budynku są nie do przyjęcia - ma być on tak duży jak trzy wieżowce przy znajdującej się w pobliżu ul. Kwartowej. W dodatku nowy wieżowiec ma stanąć w odległości tylko ok. 30 metrów od domków i mniej więcej takiej samej od potoku.
   Mieszkańcy napisali protest do prezydenta. Argumentują, że zniszczony zostanie jedyny teren zielony na osiedlu. "Dla mieszkańców okolicznych bloków oraz mieszkańców naszego osiedla domków jednorodzinnych jest to teren spacerowy i rekreacyjny, a ponieważ znajduje się na zboczu - jest ulubionym przez dzieci, bezpiecznym miejscem zabaw, szczególnie zimą. Jest to też miejsce pikników rodzinnych" - napisali. Zwracają także uwagę, że w planach zagospodarowania przestrzennego, które straciły swoją ważność, tereny te były przeznaczone na zieleń miejską.
   Mieszkańcy ul. Pana Cogito i Antycznej obawiają się także, że wieżowiec zasłoni ich domy i zacieni je. Protestują przeciwko temu, aby ciężarówki na budowę jeździły po ich osiedlowej drodze. "Inwestor zaplanował drogę dojazdową do wieżowca przez ul. Pana Cogito, która została wybudowana jako uliczka osiedlowa, dojazd wyłącznie do 32 domków i w całości sfinansowana przez ich mieszkańców." Ich zdaniem droga z kostki brukowej nie nadaje się do transportu materiałów budowlanych.
   Inwestor wieżowca obiecał radnym z Dzielnicy III, że wybuduje w ramach rekompensaty ścieżkę rekreacyjną nad potokiem Rozrywka i ogródek rekreacyjny pomiędzy planowaną inwestycją a ul. Strzelców. - Na razie złożyliśmy wniosek o wydanie "wuzetki" i czekamy na odpowiedź. My kupiliśmy te działki, aby na nich postawić blok. To są tereny prywatne. Jeśli mieszkańcy chcą, aby powstały tu tereny rekreacyjne, mogą je od nas wykupić - powiedział Bronisław Pająk, prezes firmy "Mirabud" współinwestor wieżowca przy ul. Słoneckiego.
   Dzielnica III zwróciła się do Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta z wnioskiem, aby droga dojazdowa do planowanej inwestycji przeprowadzona została z pominięciem ul. Pana Cogito, przez ul. Słoneckiego. - Jeśli urzędnicy stwierdzą, że w tym przypadku nie zostały złamane przepisy dotyczące ochrony środowiska i wydadzą pozwolenie na budowę, to przynajmniej chcemy, aby inwestor zagospodarował teren na cele rekreacyjne - mówi przewodniczący Dzielnicy III Paweł Sularz.
   Na terenie Prądnika Czerwonego nie ma żadnego parku. Władze miasta planują założenie wzdłuż potoku Rozrywka parku rzecznego, który byłby jedynym terenem rekreacyjnym w okolicy. Teren wokół potoku zostałby uporządkowany, pojawiłyby się tam alejki, place zabaw dla dzieci, ścieżki rowerowe wzdłuż potoku. Dosadzone były także drzewa, ale tylko tam, gdzie potrzeba, ponieważ generalne założenie jest takie, że powinna to być otwarta przestrzeń (tereny wzdłuż rzek i potoków powinny być puste, aby spełniały funkcje korytarzy przewietrzających miasto). Może się jednak okazać, że gminy nie będzie stać na to, aby wykupić od właścicieli działki i przeznaczyć je na tereny rekreacyjne. (AM)

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie