Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualne Boże Narodzenie

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Zamiast galerii handlowych coraz chętniej wybieramy sklepy online
Zamiast galerii handlowych coraz chętniej wybieramy sklepy online fot. Andrzej Banaś
Społeczeństwo. Coraz więcej Polaków nie wyobraża sobie przygotowań do świąt i ich celebrowania bez internetu.

W sieci szukamy pomysłów na świąteczne prezenty i dekoracje wnętrz oraz sprawdzonych przepisów na bożonarodzeniowe potrawy. Życzenia składamy przy pomocy elektronicznych kartek rozsyłanych e-mailem. A przebieg wydarzeń przy wigilijnym stole dokumentujemy zdjęciami zamieszczanymi w mediach społecznościowych.

- Taki trend jest wyraźnie widoczny. Internet coraz bardziej wkracza w nasze życie codzienne i odciska swoje piętno również na świętach Bożego Narodzenia, które powinny być przecież momentem niecodziennym - mówi prof. Zbigniew Nęcki, psycholog społeczny z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z badania ankietowego „Jak współczesne technologie zmieniają świąteczne zwyczaje Polaków”, zrealizowanego przez internetowy serwis Prezent Marzeń, wynika, że ponad 90 proc. zapytanych osób aktywnie korzysta z urządzeń mobilnych w okresie przygotowań do Bożego Narodzenia. 19 proc. uważa, że bez ich pomocy świąt w ogóle nie udałoby się zorganizować!

Komputery i telefony z dostępem do internetu w przedświątecznej gorączce służą przede wszystkim do wyszukiwania przepisów kulinarnych, kolęd i gotowych życzeń. 5 proc. badanych osób korzysta z nich do pobierania przydatnych aplikacji mobilnych. W bogatej ofercie można znaleźć m.in. proste programy odliczające dni, które pozostały jeszcze na domowe porządki i zakupy, ułatwiające przerobienie własnych zdjęć na bożonarodzeniowe kartki elektroniczne czy oferujące świąteczne audycje radiowe z całego świata.

Internetowe inspiracje decydują także o tym, co znajdujemy pod choinką. Z pomysłów na prezenty dostępnych online korzysta już 40 proc. Polaków. Duża część z nich wymarzone podarunki od razu kupuje w wirtualnych sklepach. - Nie lubię stać w kolejkach, a w internecie mogę spokojnie przejrzeć wybrane produkty i podjąć decyzję. Poza tym ceny są niższe niż w sklepach - wyjaśnia pani Beata Kowalska, która wszystkie świąteczne prezenty dla swoich bliskich kupiła w sieci.

Drudzy w Europie, po Niemcach

Analiza firmy badawczej Deloitte przeprowadzona w dziewięciu państwach Europy pokazuje, że w sklepach inter-netowych Polacy zostawią w tym roku aż 37 proc. całego budżetu przeznaczonego na bożonarodzeniowe podarunki. - To drugi najwyższy wynik spośród badanych krajów. Wyższy odsetek, bo aż 48 proc,. uzyskały jedynie Niemcy - mówi Wojciech Górniak, dyrektor w Deloitte Digital.

Bez internetu coraz więcej z nas nie wyobraża sobie również samego świętowania Bożego Narodzenia. Połowa osób przebadanych przez Prezent Marzeń przyznała, że relację z wydarzeń przy wigilijnym stole zamieszcza w różnego rodzaju mediach społecznościowych, np. Facebooku czy Instagramie.

Za ich pomocą najczęściej kontaktujemy się też z rodziną i składamy życzenia. Osobiście robi to już tylko 21 proc. osób, 13 proc. korzysta z kartek elektronicznych albo e-maili, 19 proc. wysyła wiadomość SMS.

- Decyduje o tym przede wszystkim wygoda emocjonalna. Składanie życzeń osobiście może być krępujące, wymaga przełamania dystansu, czasu, angażuje uczucia - tłumaczy prof. Nęcki. - Ale tylko osobiste życzenia budują poczucie wspólnoty, którego tak nam brakuje. Wysłanie elektronicznej kartki to jedynie rytualne wypełnienie świątecznego obowiązku - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski