MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wisława Szymborska i jej mały świat zamknięty w szufladzie

ŁUKASZ GAZUR
Wisława Szymborska Fot. Andrzej Banaś
Wisława Szymborska Fot. Andrzej Banaś
Wisława Szymborska uważała, że szuflada to jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości.

Wisława Szymborska Fot. Andrzej Banaś

Od soboty, 2 lutego, Kamienica Szołayskich

Co więcej, jej mieszkania (ze względu na niewielkie rozmiary) sama tak właśnie nazywała. Teraz zajrzeć będziemy mogli do jej szuflady, pooglądać jej "pamiątkowe rupiecie", rzeczy, z którymi żyła na co dzień.

W Kamienicy Szołayskich, budynku oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie przy placu Szczepańskim (gdzie obecnie zobaczyć można wystawę "Zawsze Młoda! Sztuka polska około 1900") zostanie otwarta (wernisaż 1 lutego, wystawa czynna dla szerokiej publiczności od 2 lutego) stała ekspozycja pamiątek po zmarłej dokładnie rok wcześniej noblistce.

W "Szufladzie Szymborskiej" znajdą się nie tylko meble z saloniku wybitnej poetki, część jej księgozbioru czy bibeloty, ale także choćby zaprojektowana przez nią specjalna komoda z 36 szufladami, w której trzymała m.in. pocztówki i swoje ukochane wyklejanki.

Michał Rusinek, sekretarz noblistki, podkreśla, że nie będzie to gabinet. Bo takowego Wisława Szymborska nie miała. Autorka wiersza "Rozmowy z kamieniem" nie miała gabinetu, a nad tekstami pracowała w sypialni.

Nie zabraknie zaskakujących rozwiązań. Oprócz oglądania rękopisów i zdjęć przez słuchawkę telefonu będzie można posłuchać... głosu poetki. A że powszechnie uchodziła za świetną interpretatorkę swoich wierszy, z pewnością niejeden tu usłyszymy mówiony właśnie przez nią. A takich rozwiązań idących z multimedialnym duchem czasu ma być tu sporo. A to nie koniec niespodzianek, bo spotkacie tu także (tekturowego) Andrzeja Gołotę, któremu noblistka kibicowała.

- Nie chcieliśmy pamiątek po Wisławie Szymborskiej zamykać w gablotach. Zależy nam, by było to miejsce żywe - tłumaczy dyrektor Muzeum Narodowego Zofia Gołubiew.

Wszystkie eksponaty obecnie należą do Fundacji Wisławy Szymborskiej, której prezesem jest Michał Rusinek, sekretarz noblistki.

- Naliczyłam aż 4 "sz" przy tej okazji: "Szuflada Szymborskiej w Szołayskich na pl. Szczepańskim" - żartobliwie komentuje otwarcie Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski