MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To już oficjalne: Muzeum Narodowe w Krakowie przejmuje pieczę nad Oleandrami

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Muzeum Czynu Niepodległościowego zamknięto w kwietniu ubiegłego roku, eksponaty w stanie katastrofalnym trafiły w depozyt MNK
Muzeum Czynu Niepodległościowego zamknięto w kwietniu ubiegłego roku, eksponaty w stanie katastrofalnym trafiły w depozyt MNK Andrzej Banas
W czwartek, 21 marca, Muzeum Narodowe w Krakowie i miasto podpisały list intencyjny, zgodnie którym muzeum przekazano do dyspozycji Dom im. Józefa Piłsudskiego. W Oleandrach – oddziale MNK - powstanie wystawa poświęcona Legionom Polskim i działalności niepodległościowej.

- To moment, w którym możemy oficjalnie potwierdzić, że Muzeum Narodowe w Krakowie zobowiązuje się do wyremontowania budynku przy ul. Oleandry i umieszczenia tam stałej wystawy poświęconej przede wszystkim Legionom, a także działalności niepodległościowej w XIX i XX wieku – wyjaśnia Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Jak informuje miasto, strony deklarują, że zagospodarowanie obiektu zostanie poprzedzone zawarciem stosownej umowy, która będzie regulowała zasady udostępnienia budynku Muzeum Narodowemu w Krakowie.

Wstępne ustalenia poczyniono już rok temu, kiedy to w kwietniu 2023 roku wojewoda małopolski przeprowadził egzekucję decyzji MKiDN w sprawie przejęcia zbiorów zgromadzonych przez Muzeum Czynu Niepodległościowego. Sama instytucja, zarządzana przez Krystiana Waksmundzkiego, od ponad dwóch lat przed jej zamknięciem działała nielegalnie.

Przypomnijmy, w efekcie przeprowadzonej w 2018 roku kontroli, która wykazała rażące uchybienia, w maju 2020 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zakazał dalszej działalności Muzeum Czynu Niepodległościowego w Domu im. Józefa Piłsudskiego na krakowskich Oleandrach.

Decyzja o zakazie dalszej działalności Muzeum Czynu Niepodległościowego została podjęta na mocy ustawy z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach oraz kodeksu postępowania administracyjnego. Jak tłumaczy ministerstwo, "przesłanką do jej podjęcia była przede wszystkim troską o dobro dziedzictwa narodowego i działanie na rzecz dobra publicznego, jakim jest zabezpieczenie zbiorów związanych z walką Polaków o niepodległość, m.in. eksponatów odnoszących się do historii Legionów Polskich, organizacji patriotycznych i niepodległościowych, a także pamiątek po marszałku Józefie Piłsudskim i marszałku Edwardzie Rydzu-Śmigłym, oraz doprowadzenie do utworzenia na ich bazie nowej ekspozycji".

Eksponaty w stanie katastrofalnym

Przejęte obiekty przewiezione zostały do magazynów, którymi dysponuje urząd wojewódzki, w przyszłości mają trafić jako depozyt do Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wśród najcenniejszych znalazły sztandary Związku Legionistów lat międzywojennych, elementy oryginalnych mundurów legionowych z I wojny światowej, z dzieł sztuki karykatury legionistów, przenośne ołtarze, kapę, którą była przykryta trumna Piłsudskiego podczas uroczystości pogrzebowych.

- To są bezcenne rzeczy dla historii Polski. Bardzo się cieszę, że jest szansa, by zostały pokazane w sposób właściwy – mówił rok temu Andrzej Szczerski.

Dyrektor MNK określił stan przejętych obiektów jako niezadowalający, największym zagrożeniem były w ostatnim czasie dla pamiątek mole i wilgoć. Eksponaty zostały objęte pracami konserwatorskimi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To już oficjalne: Muzeum Narodowe w Krakowie przejmuje pieczę nad Oleandrami - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski